10.03.2017

Promovisana knjiga "Afričke sveske i druge ljudske beleške"



Najnovije izdanje Medija centra „Odbrana“, knjiga Afričke sveske i druge ljudske beleške“, pukovnika dr Milivoja Pajovića, načelnika Centra za mirovne operacije, promovisana je danas u Svečanoj sali Doma Vojske Srbije.

O delu, koje se  zasniva  na  iskustvu prvog velikog i samostalnog angažovanja  srpske vojne medicine i vojske u misiji Ujedinjenih nacija „MINUSCA“, u Centralnoafričkoj Republici, govorili su dr Dragan Hamović, književnik i savetnik ministra za kulturu i informisanje, Dragana Marković, urednica izdanja i autor, dok je odlomke iz knjige čitao glumac Nebojša Dugalić.

Da je autor imao o čemu da piše, te smo dobili višestruko podsticajnu knjigu“, potvrdio je dr Dragan Hamović, koji je za pukovnika Pajovića rekao da uporno zataškava svoje pesničko jezgro, „zarad prečih poslova i poziva kome je posvetio život“.

– Njegove „Afričke sveske“ od samih naslovnih signala, upućuju na širok tematski obuhvat, na raznolikost intonacija, kao i materiju dnevničkog žanra, te mešovitu prirodu putopisnih i esejističkih radova, rekao je savetnik ministra za kulturu i informisanje i dodao da se u beleškama našlo mesto i za suvlja i precizno ispisana vojnička svedočenja, koliko i za lične i intelektualne komentare.

On je utvrdio da je svako putovanje tektonski poremećaj ali put kakav je u mirovnom zadatku preduzeo srpski oficir, po svemu je morao biti iskorak iz jednog univerzuma u drugi.

– Pajoviću je stalo da nam dočara ne samo mučne i tegobne strane misije u srcu metežne Afrike, nego i potrebu da oliči svoju zemlju i svoju Vojsku u očima drugih – rekao je Hamović i podsetio da je baza, koju je „na ledini“ podigao srpski kontigent, kojim je autor komandovao, nosila šumadijsko ime – Morava.

 Govoreći o „Afričkim sveskama“, urednica izdanja Dragana Marković naglasila je da je preplitanjem dva pripovedačka postupka, dva toka, izgrađena uzbudljiva i zanimljiva priča o Africi.

– Jedan tok obuhvata dnevničke beleške autora, komandanta našeg kontigenta, dok drugi beleži njegovu reminiscenciju na sve viđeno, doživljeno, spoznato – rekla je urednica i potvrdila da je reč o potpuno novom iskustvu za čitaoca.
 
Ona je dodala da to nije putopis, mada ima elemente te vrste pripovedanja, a nije ni čisto dnevničko kazivanje komandanta.

– Poseban začin stranicama Afričkih svezaka, daje upravo njihovo ogledanje u "ljudskim beleškama", u sofisticiranom kazivanju o ljudima, vladarima, gradovima, selima, putevima, pticama,  rekama i životu.

Autor knjige Afričke sveske i druge ljudske beleške“, pukovnik Milivoje Pajović, istakao je da je reč o delu iza koga stoji više autora, da su to svi pripadnici Vojske koji su boravili s njim, u prvoj rotaciji srpskog kontigenta, u Centralnoafričkoj Republici.

Opisujući svoj prvi dan u toj afričkoj zemlji, u kojoj besne međuetnički sukobi, podelio je lični utisak, da su se „te noći zvezde okrenule, i da nije prepoznao niti jednu“.

– Tamo zvezde drugačije sijaju, ptice kao da lete unazad, a kapi kiše su krupnije nego sve koje sam dotad video, a onda, nakon dva dana, desila se velika peščana oluja koja je prekrila prašinom našu bazu - dvorište od 20 ari u kom smo živeli pet meseci, rekao je Pajović.

Govoreći o misiji, udaljenoj hiljade kilometara „od matičnog garnizona“, on je rekao da su tamo živeli, posmatrali ljude oko sebe, i pokušavali da shvate u čemu smo slični, a u čemu nismo.

– Živeli smo 195 dana, gledajući kako noć padne odjednom, kao da je neko ispustio iznad naših glava, a kako ujutro sunce iskoči, kao da ga je neko katapultom izbacio, a gledali smo i kako prolazi život, nestaje, i kako se ponovo vraća – rekao je načelnik Centra za mirovne operacije, koji već sutra, zorom kreće u svoju novu afričku avanturu, u kojoj će nositi posebnu odgovornost kao zamenik komandanta Sektora „zapad“, u Misiji UN „Minuska“.

Medija centra Odbrana već je objavio dve knjige pukovnika Pajovića – „Vladari srpskih zemalja“, i „Dva veka vojske u Braničevu“.
 
photoFOTO GALERIJA