07.06.2017
Sa otvaranja izložbe „Novosadska tapiserijska scena“


U bezmalo šezdesetogodišnjem razvoju tapiserijskog medija na našim prostorima, formirala su se dva centra tapiserije, jedan u Beogradu, drugi u Novom Sadu, u kojima se tapiserija negovala i razvijala u vidu posebne grane umetnosti. Tokom godina, iskristalisale su se razlike između umetnika koji su stvarali u ova dva centra, a upravo Ustanova za izradu tapiserija „Atelje 61“, svojim osnivanjem, izložbama, konkursima i usmerenošću, imala je presudan uticaj na autonomno razvijanje Novog Sada kao tapiserijskog centra.

Teodora Ž. Janković, zadužena za odnose sa javnošću u Ateljeu 61, ukazala je na izložbu kao svojevrstan omaž i jednovremeni prikaz razvoja tapiserijske umetnosti u Novom Sadu, kroz delove opusa umetnika u čijoj posebnosti se izdvaja stvaralaštvo onih koji su tapiseriju odabrali za svoju osnovnu vokaciju, a među njima su i osnivači Ateljea 61.

Autorka izložbe, istoričarka i kustoskinja Ateljea 61, Goranka Vukadinović, napravila je osvrt na institucije koje su imale uticaja na razvoj tapiserije u pomenutim centrima.
- U Beogradu, veliki doprinos su dali Akademija primenjenih umetnosti, Odsek za tekstil, gde se tapiserija izučava kao poseban predmet, zatim Muzej primenjene i Muzej savremene umetnosti. Treba pomenuti i ULUPUDS, koji je podsticao razvoj tapiserija i umetnike beogradskog kruga, koji su doprineli specifičnosti beogradske tapiserijske scene. Sa druge strane, postoji nekoliko razloga zbog kojih se Novi Sad, kao nešto stariji centar, nezavisno razvijao. Presudnu ulogu u tome imao je datum osnivanja Ateljea 61. Ova ustanova je omogućila umetnicima da se svakodnevno druže sa tkaljama, koje su ih informisale o svim preimućstvima tapiserije, o različitim materijalima i tehnikama koje je kao medij karakterišu.

- Tapiserijsku scenu našeg grada čine i sve one tapiserije koje se nalaze u muzejima, galerijama, privatnim kolekcijama, zatim one koje oplemenjuju mnogobrojne javne prostore i ustanove, ali i one koje umetnici čuvaju u svojim kolekcijama. Zbirka Ateljea 61 je najbogatija i reprezent je novosadske tapiserijske scene, a ova izložba je samo jedna od mogućih načina na koji se predstavljaju umetnici koji su se bavili tapiserijom.













- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt