14.06.2017
Promovisan ratni dnevnik Jeni Ligtenberg
Nekadašnji ministar zdravlja u Vladi Republike Srpske, dr Dragan Kalinić, upućuje na nekoliko nivoa percepcije koje sadrži Jenin ratni dnevnik.
Onovremeni ministar vera u Republici Srpskoj, Dragan Davidović, skrenuo je pažnju na Jeni ne samo kao na apotekarku koja je „slagala i izdavala lekove“, već kao na nekoga ko je sa srpskim kolegama imao ozbiljan zadatak da eliminiše neupotrebljiva medicinska sredstva koja su donirana i izdvoji zrno od svega koje se moglo koristiti.
- Ko god bude čitao knjigu, osetiće bliskost sa njom, jer ona naprosto pleni ljudskošću, razumevanjem. [...] Jeni je svoje svedočenje namenila budućim generacijama, jer će se, kako tvrdi: „Istina saznati kad-tad, a ona neće i ne može da prećuti istinu.“ Zbog istine je odlučila da dođe na Pale i zaviri „iza scene“ i svetske političke predstave za javnost. Po zanimanju apotekarka, ona je svaki podatak precizno notirala, zato njen dnevnik ima snagu dokumenta, najpre beleškom u kojoj su navedeni dan, mesec, godina, mesta ratnog čina o kome govori, zatim imena zdravstvenih radnika, hirurga i sve intervencije i vrste povreda i broj preživelih i podleglih i stalne nestašice lekova. Ljutila se na novinare koji su tendenciozno pravili izveštaje, sedeći u studiju, a tobože sa ratišta. Citiram: „Kasnije čitam dnevnik jedne holandske novinarke i zaključujem da je ona lenjo, iz stolice u Beogradu, gledala naslove „CNN“-a i tako napravila izveštaje. Takvi idu za mirisom novca i puni su predrasuda, serviraju javnosti na zapadu svoj otrov protiv Srba. Za njih, tendenciozne novinare, Srbi su bili dežurni krivci za sve nesreće. Za Markale su optuženi odmah, po eksploziji, pre prvih procena stručnjaka.“ U takvoj politici, jednostranog izveštavanja prepoznaje Jeni da je zapadna politika imala samo jedan cilj, da počini genocid i to prvenstveno nad bosanskim Srbima, jer oni treba da nestanu sa lica zemlje. Ogorčena na licemernu politiku zapisala je: „Želim samo da raskrinkam Ujedinjena nacije i da celom svetu saspem pravu istinu u lice.“ Tendecioznom pisanju ona je suprotstavljala objektivno izveštavanje i nepobitne činjenice. Svome premijeru, Van den Bruku, pisala je, mada uzalud: „Sada, kada smo ovde“, misli na holandske pripadnik UNPROFOR-a sa kojima je često razmenjivala iskustva, „mi vidimo pravu istinu koja je drugačija od one koju nam iznose zapadni mediji.“ Ona je pisala Klintonu, Džimiju Karteru, Van den Bruku, raznim listovima i novinama, ali bezuspešno.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt