Izložba grafika „Čitanje linije“ u Galeriji „Čedomir Krstić“
Galerija „Čedomir Krstić“, u saradnji sa Medija centrom „Odbrana“, sinoć je priredila svečano otvaranje izložbe grafika „Čitanje linije“. Ova izložba predstavlja reprezentativni izbor radova iz Umetničke zbirke Galerije Doma vojske Srbije, a čini je 35 grafika eminentnih likovnih stvaralaca koji su obeležili jugoslovensku i srpsku umetnost pedesetih, šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka: Boško Karanović, Božidar Jakac, Đorđe Andrejević Kun, Lazar Vujaklija, France Mihelić, Branko Šotra, Emir Dragulj, Branko Miljuš i dr. Najstariji je grafički list Boška Karanovića iz 1954. godine, a najmlađi je s kraja prve decenije ovog veka.
Radmila Vlatković, direktorka Galerije „Čedomir Krstić“, poželela je dobrodošlicu gostima iz prestonice, kojima je ovo drugi put za redom da se predstavljaju u Pirotu. Naime, prošlog leta, Medija centar „Odbrana“ se predstavio sa izložbom „Poetika i sudbina 20. veka“.
Pored Radmile Vlatković, prisutnima su se detaljima o samoj postavci i radu Galerije Doma Vojske Srbije obratili i načelnica Odeljenja za zajedničke poslove – potpukovnik Biljana Pašić i načelnica Galerije Doma Vojske Srbije, istoričarka umetnosti i viši kustos – Jelena Knežević.
Kolekcija Doma Vojske Srbije formirana je uglavnom od otkupa sa samostalnih ili grupnih izložbi, kao i od poklona umetnika koji su izlagali u Galeriji.
Stilsko-poetski pluralizam prisutan je u svim granama umetnosti od pedesetih godina na ovamo i kao takav u potpunosti se može ispratiti u medijima grafike. Umetnički izrazi osciliraju u domenu od realizma, preko ekspresionizma, završno sa apstrakcijom. Na tom putu zalazi se u polja metafizike, fantastike, nove figuracije i nadrealizma, kao dominantnih tendencija. Pored stilske i izvođačke, jugoslovenski grafički prostor karakteriše i tematska raznovrsnost, što grafičkoj disciplini sa ovih prostora daje osobene vrednosti.
U panorami dešavanja koja su obeležila grafičku umetnost ovih prostora u šestoj, sedmoj i osmoj deceniji, a čiji su protagonisti zastupljeni na ovoj izložbi, Galerija Doma Vojske svojim delovanjem i formiranjem grafičke kolekcije odigrala je veliku ulogu. Selektovani grafički listovi i njihovi autori reprezenti su grafičke umetnosti iz tog perioda i kao takvi nezaobilazni deo istorije umetnosti Jugoslavije. Takođe, oni potvrđuju da regionalne granice u grafici nisu postojale. Aktivnošću zastupljenih umetnika grafika je izborila svoju slobodu, stekla ravnopravnos i stavila temelje modernom grafičkom izrazu.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt