Promovisana monografija o nasilju nad Srbima u 20. veku
Dvotomno izdanje monografije „Nasilje nad Srbima u 20. veku - uzroci i posledice“, najnovije delo prof. dr Radoslava Gaćinovića, promovisano je danas u Svečanoj sali Doma Vojske Srbije. O kapitalnom delu, nastalom kao plod višegodišnjeg istraživanja autora, osim profesora Gaćinovića govorili su prof. dr Vojislav Maskimović, redovni član ANURS, dr Miša Đurković, naučni savetnik i direktor Instituta za evropske studije, dr Mile Bjelajac, naučni savetnik i direktor Instituta za noviju istoriju Srbije i predstavnica izdavačke kuće Evrobuk, Gordana Subotić.
Na promociji, kojoj su, između ostalih, prisustvovali ministar kulture u Vladi Republike Srbije - Vladan Vukosavljević, direktor Predstavništva Republike Srpske u Beogradu - Mlađen Cicović i državni sekretar u Ministarstvu odbrane - Aleksandar Živković, moglo se čuti da je autor, primenjujući interdisciplinarni pristup, dubinski interpretirao mnoge događaje koji su tokom 20. veka naneli najviše patnji srpskom narodu, kao i one koji su, zbog prećutkivanja, "zamaglili" istorijske činjenice, te da je prepoznao i velike greške srpskog rukovodstva i dao odgovore na mnoga, za nauku vrlo značajna pitanja o temi kojom se bavi.
Osvrćući se na pojedina poglavlja knjige profesor Maksimović je podsetio da se autor ne ustručava da se donekle i udalji od onoga što je osnovna tema njegovog pisanja.
- To primećujemo u mnogim poglavljima studije, a tim dodacima uz osnovnu temu autor je postigao neočekivanu obuhvatnost, primetio je Maksimović i dodao da su profesora Gaćinovića posebno interesovale one srpske organizacije koje su bile neposredno vezane za Bosnu i Hercegovinu, na prvom mestu Narodna odbrana, zatim čuvena Crna ruka, a posebno je opisan i čuveni Solunski proces na kome je Apis sa saradnicima osuđen na smrt i streljan.
Naučni savetnik i direktor Instituta za evropske studije, dr Mile Bjelajac, jedan od recenzenata monografije, govorio je o biografiji i poznanstvu sa autorom i rekao da se Gaćinović poduhvatio zahtevnog posla da rezimira istoriju političkog nasilja nad Srbima u toku 20. veka, jednog zlog usuda koje se srpskom narodu pripremalo i činilo na balkanskim prostorima skoro dva prethodna veka. - Svoju pažnju usmerio je na istorijske razloge tog činjenja, ali i na samo činjenje, njegov obim i kvantifikaciju, njegove protagoniste - rekao je dr Bjelajac i podsetio kako autor navodi da se na Balkanu ništa nije dešavalo mimo evropske, a kasnije i svetske politike.
On je skrenuo pažnju da Gaćinović u monografiji daje i svoje viđenje srpskih pokušaja da se odbrane i promovišu ideju slobode u zajednici sa drugima, sa kojima su delili ili dele prostor na kome žive i za koje su Srbi držali da imaju zajednički ideal i interese.
Da mu je zadovoljstvo što može da priča o velikoj sintezi svog kolege u zrelim godinama, koji tako kruniše dugogodišnju karijeru - rekao je dr Miša Đurković, naučni savetnik i direktor Instituta za evropske studije koji je istakao da Gaćinović u monografiji govori o raznim vrstama nasilja, a ne samo o golom, fizičkom.
- Time ću početi i završiti svoje izlaganje kako bih ukazao na ono što se naziva identitetsko i vrednosno nasilje - rekao je Đurković i svoje izlaganje započeo primerom po kome je latinica prvi put doneta na ove prostore 1915. godine na austrougarskim bajonetima, dakle pre 100 godina, a da smo danas u situaciji da se "krvavo borimo" da sačuvamo ćirilicu kao svoje pismo.
On je istakao da je za Srbe odbrana države u svakom pogledu uvek pitanje elementarnog opstanka ali da danas najviše stradamo od "vrednosnog nasilja" koje nam se promoviše prevashodno iz stranih centara moći, najviše preko "antiporodičnog" zakonodavstva, promocije pornografije, abortusa i drugog, koji su doveli do toga da smo 2016. godine imali najmanji broj rođenih beba nakon 1918. Prof. dr Radoslav Gaćinović, autor monografije „Nasilje nad Srbima u 20. veku - uzroci i posledice“, koji nije želeo da previše govori o delu, zahvalio je na saradnji izdavaču "Evrobuk"-u i kompletnom uredničkom timu, Upravi za odnose s javnošću Ministarstva odbrane i Medija centru "Odbrana", a posebno recenzentima i ministru kulture u Vladi Republike Srbije, Vladanu Vukosavljeviću, koji je sa saradnicima "visoko ocenio delo" i pomogao u njegovom objavljivanju.
- Veoma sam srećan zbog objavljivanja monografije čija je priprema trajala više od 10 godina, sa prekidima, i to u onim vremenima kada nije bilo baš popularno govoriti o Srbima, čak ni o njihovim stradanjima, ponekad i u Srbiji, ali upravo zbog svog naučnog ponosa i znatiželje kao i pobune protiv neistine i nepravde i protiv onih koji su ubijali naše slavne pretke, osećao sam potrebu da dubinski istražim nasilje nad Srbima u 20 veku i da te činjenice ponudim javnosti - rekao je autor i dodao - nekima na podsećanje, a mnogima na edukaciju, kako se zločini nikada ne bi zaboravili, jer ako se zaborave ponoviće se.
Gaćinović je rekao da mu je nauka kojom se bavi omogućila da temeljno analizira radove velikog broja domaćih i stranih autora, mnoga istorijska dokumenta, i drugo, nakon čega je mogao da dubinski analizira vekovnu borbu za slobodu slavnih predaka i pravovremeno prepozna antisrpsku aktivnost onih koji upravo nasiljem nastoje da otupe oštricu nacionalne borbe i opredeljenje za očuvanje i izgradnju srpskog nacionalnog identiteta.
Značaj monografije prepoznalo je i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat objavljivanja na otvorenom konkursu za kapitalna izdanja u februaru 2017. godine.
Prof. dr Radoslav Gaćinović, rođen je u mestu Meka Gruda 1955. godine, opština Bileća. Naučni savetnik je u Institutu za političke studije u Beogradu.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt