25.10.2017

Hronika Sajma knjiga, 3. dan



Od ključa za „Enigmu“, nacionalnu bezbednost, do poseta zvaničnika

   Načelnik Generalštaba VS posetio Sajam knjiga i štand Medija centra "Odbrana"
 
Trećeg dana 62. Međunarodnog Sajma knjiga, general Ljubniša Diković, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, posetio je ovu manifestaciju. Tokom posete štandu MC "Odbrana", general Diković je istakao značaj ove kulturne manifestacije za Srbiju:
 
„Sam Sajam koji traje već godinama, a nadam se da će tako biti i ubuduće, pokazatelj je intelektualne snage ove zemlje, a od nemerljive je koristi za sve njene građane koji se i ovako upoznaju sa književnim blagom.“  
 
Govoreći o nastupu MC "Odbrana", general Diković je kazao da se, vojničkim rečnikom rečeno, može oceniti sa  – vrlo dobro: 
 
„Ovde je izuzetno veliki broj izdanja među kojima ima veoma zanimljivih dela za širu čitalačku publiku, ali i onih koji će biti od izuzetne koristi za same oficire, podoficire i vojnike u Vojsci Srbije. Ja bih istakao priređen dnevnik ministra vojnog iz 1914. godine, Dušana Stefanovića, delo koje je po prvi put pred čitaocima. Podsetio bih i na jedno prošlogodišnje izdanje, „Pad noćnog sokola“, koje na potpun  način daje sve odgovore na pitanja o uspesima naše PVO 1999. godine. Što se stručne literature tiče,  obilje naslova, počev od „Teorije letenja“ do „Preživljavanja u prirodi“- sva ova dela su pravo stručno blago.“
 
General Diković je posebno pozdravio prisutne kadete Vojne akademije i Vojne gimnazije, interesujući se za njihove uspehe i probleme.
 
„Nema prepreke koja se ne može savladati“, poručio je Diković kadetima.
 
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije je danas posetio i nastup izdavača Zlatiborskog okruga u sali „Borislav Pekić“, gde je, konačno, srpskoj publici predstavljeno prevedeno delo „Karu“ Stiva Tešića, velikog američkog scenariste i pisca, oskarovca, rođenog u Užicu. 
 
   Strani vojni izaslanici na štandu "Odbrane"
 
Među brojnim drugim posetiocima, štand MC "Odbrana" su danas obišli i vojni izaslanici Kine, Grčke, Poljske, Švajcarske, Mađarske i Ukrajine. Predstavljajući im ukupnu izdavačku delatnost i ovogodišnja izdanja direktor MC "Odbrana" pk Stevica Karapandžin podsetio je na slogan „Snaga sablje i pera“ pod kojim "Odbrana" ove godine nastupa:
 
„Zašto sablja kada je jasno da u današnje vreme sablja ne predstavlja naoružanje koje se koristi u operacijama? Sablja u duhovnom i etičkom pogledu ima izuzetan značaj u razvoju vrednosti vojne profesije proklamovanih dokumentom koji ima svaka savremena vojska a zove se Kodeks časti“, kazao je Karapandžin. „Sablja je simbol oficirskog poziva, vrlina i snage. Sablja je podsetnik pri ličnom izboru između dobra i zla, pravde i nepravde. Oštrica sablje ima dve strane, ali i dve uloge -  razgrađujući i graditeljsku. Tako je i uloga ratnika dvojaka, da uništava nepravdu i zlo sa težnjom da uspostavi mir i pravdu. Sablja je simbol i opomena ratnicima – ne da vode ratove, već da se, ratujući izbore za mir u sebi jer gradeći mir u sebi oni šire mir oko sebe.“
 
Pojašnjavajući spoj sablje i pera, pukovnik Karapandžin je jasno naglasio da je uvek neophodno da ratnici sablje budu i ratnici sa perom u ruci:
 
„Potrebno je da vojnici promišljaju, zaključuju i pišu, da se duhovno i etički uzdižu. Naši preci ne samo da su taj cilj postigli već su nam ostavili i izuzetno vredna svedočanstva i tragove svog vremena koja su danas ujedno i putokazi  za budućnost.“
 
Govoreći o ovogodišnjim novitetima u izdavačakoj delatnosti MC "Odbrana", pukovnik Karapndžin je kazao da ključna vojna izdavačka kuća ove godine predstavlja 500 izdanja, od čega 25 novih:
 
„To je samo deo naše produkcije. Oko tri četvrtine dela namenjeno je internim potrebama sistema odbrane a samo jedna četvrtina široj čitalačkoj publici.“
 
A šta je to što su svi posetioci Sajma pa i vojni atašei mogli videti?
 
„U protekle tri godine, tu jednu četvrtinu za širu publiku čine dela publicistike“; kaže Karapndžin. „Težište naše delatnosti je usmereno ka obeležavanju 100 godina od prvog svetskog rata. Broj publicističkih dela sa ovom temom je oko 30 do sada. Od 2014. godine počeli smo da objavljivujemo knjige istaknutih srpskih vojskovođa iz Prvog svetskog rata koje nikada pre nisu bila objavljivana Takvih dela je za sada šest, a planirano je još nekoliko za sledeću godinu.“
 
Prisutni vojni predstavnici su čuli detaljnije predstavljanje svake knjige koja čini udarnu ponudu ove godine za širu publiku. Počev od dnevnika ministra Dušana Stefanovića, preko izvanrednog dela generala Živka Pavlovića o ratnim operacijama srpske vojske 1915. godine, afričkih beležaka naših mirovnjaka, demistifikacije čuvene šifrantske mašine „Enigma“ korišćene u Drugom svetskom ratu i detaljne analize strategije nacionalne bezbednosti, do dela o Srbima ratnicima i herojima američke vojske...Tu su i knjiga o pomalo zaboravljenom britanskom admiralu Ernestu Trubridžu, „Put u Sarajevo“ Džona Rola u saizdavaštvu sa izdavačkom kućom Klio, analiza dejstva osiromašenog uranijuma, i knjiga Paola Đordanija „Za srpsklu vojsku – jedna zaboravljena priča“, čiji je priređivač novinar Mila Mihajlović.
 
Predstavljajući još dva noviteta na sajmu, fotomonografiju „Ratnički dom“ i bibliografiju časopisa „Ratnik“, Karapandžin je rekao da je na mikro planu sa aspekta nadležnosti MC "Odbrana", to opet spoj sablje i pera: „Ratnik je idejno ishodište pisane reči a Ratnički dom vrednosno uporište za sve ono što ova specijalizovana ustanova Ministarstva odbrane proteklih godina radi.“

 
Nova izdanja
 
Bezbednost između tajni „Enigme“ i nacionalnih strategija
 
Sreda je bila dan za ljubitelje bezbednosnih tema i tajni – u sali „Borislav Pekić“ predstavljena su dva nova izdanja MC "Odbrana": Enigma i rat u Jugoslaviji Svetka Kovača, i Strategija nacionalne bezbednosti u teoriji i praksi Branka Krge.
 
„Obe knjige potpisuju penzionisani generali, više nego kompetentni za temu kojom se bave iz različitih uglova - bezbednost“, naglasila je Dragana Marković, urednica izdanja MC "Odbrana". Markovićeva je, uvodeći publiku u priču o knjizi o „Enigmi“, podsetila da su se oko te naprave uvek plele mnoge tajne te da nova knjiga u izdanju MC "Odbrana" baca novo svetlo na ovu misteriju:
 
„Nema nijedne velike bitke Drugog svetskog rata a da ova naprava nije uticala na nju. Njena istorija je nalik na filmske trilere, počev od tvorca, preko prelaska iz komercijalne u vojnu upotrebu, do njene posleratne sudbine.“
 
Ivan Mijatović, recenzent knjige, podsetio je na to da nema mnogo dela u nas koji se sa tolikom autoritativnošću bave ovakvim temama:
 
„Mnoga dokumenta o ovoj temi su ovde prvi put ugledala svetlo dana. Posebna vrednost knjige je to što se bavi upotrebom ove naprave na prostoru bivše Jugoslavije i njenom posleratnom sudbinom. „
 
Autor knjige, Svetko Kovač, penzionisani general, naglasio je da ima dosta knjiga o čuvenoj kriptografskoj mašini, ali da se ova od njih razlikuje u tri tačke:
 
„Najpre, istorija Enigme se posmatra iz ugla službi bezbednosti i njihovih sukoba. Zatim, kako je Enigma uticala na jugoslovensko ratište. Na primer, kada su Britanci 1941. godine razbili šifru za Jugoslaviju, počeli su da prate tu situaciju ali iz ugla zaštite svojih interesa i operacija u Grčkoj i Severnoj Africi. Tražili sun od četnika Draže Mihajlovića da presecaju saobraćajnice kako bi se usporilo snabdevanje Romelove   armije  u Severnoj Africi. S tim u vezi, treba znati da se uticaj Enigme od 1943. godine menja -  nacisti gube velike bitke na teritoriji SSSR, a Hitler počinje da veruje da će se saveznici iskrcati na Balkan, što Britanci korišćenjem Enigme podstiču kao uverenje, iako tog plana nije bilo. Treće, zanimljiva je sudbina ovih aparata kod nas posle rata – u Jugoslaviji ih je preostalo sedam, od čega se tri pokazuju a četiri su u delovima.“
 
Publika je mogla videti kako se ova mašina upotrebljavala.
 
Drugi deo promocije bio je posvećen strateškim dokumentima. Naime, kako je to istakla Mirjana Sandić, urednica u MC "Odbrana", do sada je u Srbiji usvojeno 162 različite strategije. Jedna od njih je Strategija nacionalne bezbednosti.
 
„Nacionalna bezbednost je jedno od najvažnijih pitanja, jer rizici i izazovi se menjaju, pa sistem bezbednosti treba da bude prilagodljiv“, rekla ej Mirjana Sandić objašnjavajući zašto se MC "Odbrana" odlučio na objavljivanje knjige pnezionisanog generala Branka Krge na ovu temu. Andreja Savić. recenzent knjige, istakao je da se knjiga pojavljuje u veoma osetljivom trenutku i da je politici nauka preko potrebna:
 
„Ovo je vreme kad je mnogo toga na globalnom planu neizvesno. Sa druge strane, mi često ovde nemamo praktičnu primenu naučnih rezultata u političkom vođenju zemlje. Mučili smo se da donesemo strategiju, svojevremeno, sada vidimo da su neki njeni zaključci i rešenja zastareli i da su potrebne izmene i dopune. Ovaj uporedni prikaz naše situacije sa onim što se dešava kod sedam činilaca što bitno utiču na našu bezbednost može biti od velike koristi u vođenju politike zemlje.“
 
Sam autor, Branko Krga, kaže da sve što je radio na raznim dužnostima koje je obavljao tokom karijere, vodilo ga je ka jednom ontološkom pitanju – šta je suštinsko za stvaranje bezbednog okruženja:
 
„Zaključio sam da je to nacionalna bezbednost. Ukoliko samo pogledate čak i one zemlje koje su se udružile u šire organizacije i saveze, videćete da su događaji poslednjih godina i njih naveli da se same za sebe bave vlastitom bezbednošću. Ovo je naročito pokazala aktuelna migrantska kriza. Zato mislim da je nacionalna bezbednost ključ koji treba afirmisati.“
 
Ovaj razlog autora je istovremeno ono što ga je navelo da zauzme poseban pristup temi – osvrt je kritički, sa elementima poređenja sa strategijama i okolnostima drugih država, naročito Sjedinjenih Država i Rusije.
 
„Osim toga,  posebna vrednost knjige je to što je autor poredeći strategije ukazao i na bolja rešenja, na ono što treba doraditi. Zaključci su ta vrednost  što dodaje težinu, jer samo njihovim čitanjem se može doći do bitnih saznanja o problemu nacionalne bezbednosti. Zato ova knjiga treba da bude obavezna literatura visokoškolskih studija ne samo na fakultetima koji se bave bezbednošću neposredno, već i na ekonomiji“, rekao je o knjizi njen drugi recenzent, akademik Siniša Borović.
 
Tribina: Savremeni bezbednosni izazovi  - u knjigama i stvarnosti
 
Kao i prethodnih dana, MC "Odbrana" je pokušao da tematski poveže predstavljena izdanja i teme tribina. Prirodno, promociji knjiga koje se bave bezbednošću bilo iz ugla sukoba kriptologa u ratnim dejstvima, bilo iz ugla doktrinarnih dokumenata koji određuju budućnost naroda i delova planete, usledila je tribina  na temu „Savremeni bezbednosnin izazovi – u knjigama i stvarnosti“, Učesnici tribine bili su Branko Krga,   Svetko Kovač, Andreja Savić, dr Elizabeta Ristanović iz Instituta za mikrobiologiju VMA, Dragan Mladenović iz Uprave za telekomunikacije i informatičku podršku Ministarstva odbrane i akademik Siniša Borović. 

Mnogo je pitanja koja, kad je o bezbednosti reč, traže odgovore, ali su gosti, ipak, izdvojili nekoliko najvažnijih na koja, po njihovom mišljenju, treba posebno obratiti pažnju. Govorilo se o globalizmu, kao jednoj od najvećih pretnji današnjeg sveta, na šta su posebno ukazali profesori Savić i Borović, o različitim izazovima, rizicima i pretnjama koji u današnjim okolnostima unipolarnog, bipolarnog, ili multipolarnog sveta sačekuju male zemlje „iza svakog ćoška“, od kojih nikako ne trba zanemariti ni bioterorizam, o čemu je posebno inspirativno govorila profesorka Ristanović, dok su o potrebi jačanja vojske, bezbednosnoj kulturi, snazi nacionalnog jedinstva, ulozi bezbednosnih službi...  nadahnuto i na momente proročki govorili profesori Borović i Krga. Bilo je reči o nacionalnim ciljevima, među koje su govornici ubrojali i obrazovanje,  o ekstremističkim pretnjama islamskog terorizma, o opasnostima koje nam prete zbog nedovoljnog obrazovanja i znanja o pokušajima velikih da podele svet prema svojim interesima, o nemoći malih da se odupru novim pokušajima kolonijalizma, od informatičko-tehnološkoj revoluciji koja nam donosi opasnosti koje do pre nekoliko decenija nismo ni slutili...

Da li smo svesni svih tih opasnosti i da li smo dovoljno snažni i obrazovani da im se odupremo, ako su nam nekadašnje društvene vrednosti obezvređene, a nove nismo stekli, ako nam i pored brojnih strategija nacionalne bezbednosti nedostaje nacionalna strategija bezbednosti, ako organizovani kriminal i korupcija bujaju i pored vidljivih napora države da ih suzbiju, ako nam je obrazovanje u krizi, a obrazovni sistem je napustio vaspitnu funkciju? Kako se izboriti sa sve većim bezbednosnim izazovima ako se ne izvojuje sudbonosna pobeda u borbi s opadajućim natalitetom i nezaustavljivim odlaskom obrazovanih ljudi u zemlje koje im nude sigurniju i bolju budućnost.

  Pokušavajući da odgovore na ta i druga pitanja, značajna po bezbednost u svetskim, regionalnim i lokalnim okvirima, govornici su bili jedinstveni u oceni da bez nacionalnog preporoda, bez značajnog poboljšanja nivoa obrazovanja, bez edukacije, kulturne, nacionalne, istorijske, ali i tehnološke, nema sigurne i perspektivne budućnosti ni za jedan, a posebno za mali narod. Vera u sebe, svoje korene i nacionalne temelje predstavlja preduslov uspeha u koračanju izabranim putem, bili su jedinistveni učesnici večerašnje tribine na štandu Ministarstva odbrane na Sajmu knjiga.
          
 
Zastava Film na Sajmu
 
Kamerom o vojnim vežbama, industriji, mirovnim misijama na Sinaju i u Africi
 
Zastava Film se i danas predstavio, ovoga puta sa šest filmova o vojnim vežbama, vojnoj industriji, mirovnim misijama na Sinaju
photoFOTO GALERIJA