23.03.2018

U Domu Vojske služen pomen herojima odbrane



U paraklisu Svetog kralja Milutina u Domu Vojske Srbije danas je održano bogosluženje povodom Dana sećanja na žrtve NATO agresije.
Molitve za pokoj duše, na pomenu, koji je služio vojni sveštenik, otac Slavko Papić , osim pripadnika Medija centra „Odbrana“ prineli su i mnogobrojni gosti, dok je imena preminulih pripadnika Vojske tokom NATO agresije, iz knjige „Heroji otadžbine“, čitao Nemanja, sin poginulog pilota Milenka Pavlovića.

– Danas smo se sastali da bismo se molitveno setili onih koji su dali živote za otadžbinu i istinu, i koji su sledili jevanđelsko načelo da nema veće ljubavi nego kad da čovek svoj život za prijatelje svoje – rekao je nakon pomena otac Slavko Papić,  i dodao da takvo delo treba nam bude putokaz jer je u Svetom pismu rečeno – nosite bremena jedni drugima, „a to mi danas činimo ovim pomenom“.
 
On je uputio i poruku svim sunarodnicima da imamo hrišćansku obavezu da se svakodnevno u svojim molitvama sećamo heroja koji su izgubili živote u kampanji nazvanoj „Milosrdni anđeo“, „koja je bila sve samo ne to“.

Direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica Karapandžin podvukao je da nema veće žrtve od prinošenja života za svoje bližnje.

– Danas smo pročitali imena svih heroja odbrane, iz knjige „Heroji otadžbine“, a ja sam imao čast da to učinim prvi put, u uniformi, u Hilandaru 2008. godine. Knjiga je važna nama, kako bismo se setili junaka, ali njihova imena su upisana u jednu drugu knjigu, knjigu večnog života, pred Bogom živim, u kojoj su i imena Kosančića, Obilića, Sinđelića i Karađorđa, kao i Milenka Pavlovića i Gorana Radosavljevića i ostalih besmrtnih heroja koji su ostali na svetosavskom putu – rekao je direktor Medija centra „Odbrana“ i dodao da su svojim herojstvom oni zavredili da nam budu večni svetionici.
 
Napadi NATO započeti 24. marta 1999., trajali su 11 nedelja i u njima je poginulo oko 2.500 ljudi. U bombardovanjima koja su bez prekida trajala 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće i spomenici kulture.
Akcija NATO-a, koju su Vlada SRJ, ali i brojni pravni stručnjaci nazvali agresijom, usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.
 
 
 
 
photoFOTO GALERIJA