27.08.2012

Šezdeset godina postojanja Vojnotehničkog glasnika



U Svečanoj sali Doma Vojske Srbije danas je obeleženo šezdeset godina postojanja Vojnotehničkog glasnika, naučnog časopisa Ministarstva odbrane.

Tim povodom, prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić uručio je uredniku Vojnotehničkog glasnika potpukovniku Nebojši Gaćeši Vojnu spomen-medalju za izuzetan doprinos sistemu odbrane Republike Srbije.

Svečanosti su prisustvovali načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Ljubiša Diković, državni sekretar Aleksandar Nikolić i pomoćnici ministra za politiku odbrane Miroslav Jovanović i budžet i finansije Srbislav Cvejić.

Čestitajući važan jubilej, ministar Vučić je rekao da je iz tog stručnog časopisa bio u prilici da nauči ponešto o „sajber“ ratovanju kao i hemijskom izviđanju, istovremeno shvatajući značaj i važnost tog časopisa.

- Budućnost naše vojske proizilazi iz onoga koliko ćemo znati i iz onoga koliko možemo da naučimo. Vojnotehnički glasnik je najbolji časopis, pa i knjiga za to, iz koje možemo da naučimo, saznamo i mnogo toga unapredimo – istakao je ministar Vučić i dodao da u skladu sa politikom odbrane naše zemlje da budemo vojno neutralni, moramo sami da brinemo o budućnosti, kao i o unapređenju naše tehnologije i tehnike.

Ministar je zahvalio uređivačkom timu, urednicima i saradnicima časopisa, obećavajući dalju podršku za delo koje je od velikog značaja za celokupan sistem odbrane, namensku industriju, ali i za budućnost. Na svečanosti je potpukovnik Nebojša Gaćeša govorio o istorijatu i dostignućima naučnog časopisa i odao priznanje naporima prethodnih autora, redakcije i uređivačkih odbora.

- S posebnim uvažavanjem ovom prilikom želimo da se osvrnemo i na publikacije vojnotehničkog karaktera koje su izlazile u vreme Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije sve do Drugog svetskog rata. Oni su svojim stručnim profilom i kvalitetom nesumnjivo utrli put i današnjem Vojnotehničkom glasniku, čiji je prvi broj izašao iz štampe u januaru 1953. godine, rekao je potpukovnik Gaćeša i dodao da je važna godina za Glasnik 2011. kada je, prema odluci Ministarstva prosvete i nauke, kategorisan kao naučni časopis nacionalnog značaja, sa kategorijom M52.

O programskoj orijentaciji Vojnotehničkog glasnika govorio je predsednik Uređivačkog odbora brigadni general dr Bojan Zrnić, načelnik Uprave za odbrambene tehnologije Sektora za materijalne resurse Ministarstva odbrane.

- Časopis se razvijao od publikacije namenjene informisanju i edukaciji unutrašnjeg armijskog kadra, kao i afirmaciji vojne tehnike, do stručnog i naučnog časopisa koji objavljuje naučno-tehničke priloge i informacije iz oblasti vojnotehničkih nauka, rekao je general Zrnić. On je istakao da su zahvaljujući uređivačkoj politici i odzivu kompetentnih autora, programska koncepcija i orijentacija neprestano usavršavane, tako da je Vojnotehnički glasnik izrastao u naučni i stručni časopis koji je cenjen, ne samo u vojnoj sredini, već i u civilnim, naučnim i obrazovnim institucijama.

U nastavku svečanosti, general Zrnić je uručio zahvalnice profesorima dr Branku Kovačeviću, rektoru Univerziteta u Beogradu, dugogodišnjem članu Uređivačkog odbora Vojnotehničkog glasnika, dr Gradimiru Milovanoviću, dopisnom članu Srpske akademije nauke i umetnosti, dr Miroslavu Trajanoviću, šefu Katedre za proizvodno-informacione tehnologije i menadžment Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu i Nikoli Staniću, istraživaču CEON-a, kao i zaslužnim pojedincima koji su doprineli afirmaciji i ugledu časopisa.

Predsednik Centra za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON) prof. dr Pero Šipka rekao je da su u uredništvu časopisa prepoznali grupu entuzijasta.

- Uočili smo da uredništvo iskazuje neobičnu sklonost za modernizaciju i inovacije. Bili smo impresionirani kako su odgovorili na izazove i time što su nam stavili na uvid sve što rade, rekao je Šipka.

Potpukovnik Slavoljub Marković, direktor Medija centra „Odbrana“ u okviru čije izdavačko-naučne delatnosti deluje Vojnotehnički glasnik, ukazao je na značaj časopisa, ali i ostalih u okviru te medijske kuće u naučnom svetu, ujedno zahvaljujući svim prethodnim urednicima i saradnicima na dugogodišnjoj saradnji.

Povodom jubileja, u foajeu Doma vojske priređena je izložba prethodnih brojeva Vojnotehničkog glasnika, kao i časopisa koje je glasnik nasledio.