Predstavljena knjiga „Vojvode i vojvodski barjaci“
U Atrijumu Doma Vojske Srbije danas je predstavljena nova knjiga profesora doktora Radoša Ljušića pod nazivom „Vojvode i vojvodski barjaci – Vojno uređenje ustaničke Srbije (1804 - 1815)“. Na promociji su pored autra govorili, u ime Medija centra „Odbrana“ Dragana Marković, te prof. dr Suzana Rajić i dr Radomir Popović.
Dragana Marković rekla je na početku da ova monografija, koja je izašla u izdanju Medija centra „Odbrana“, upotpunjuje značajnu prazninu o Srpskoj revoluciji, a tiče se, pre svega, vojnog ustrojstva ustaničke Srbije i vojvodskih zastava. Razdoblje obuhvaćeno ovom studijom autor posmatra kao jedinstvenu celinu, tako da ratno razdoblje srpske revolucije čini ujedno i hronološki okvir ove knjige.
Premda se o bitkama, vojvodama, narodnoj i regularnoj vojsci ustaničke Srbije do sada pisalo znatno više vezano za Prvi nego za Drugi srpski ustanak, tek ovom monografijom dobijamo pregledan i sistematizovan uvid u vojnu organizaciju Srbije od 1804. do 1815. godine, navodi se između ostalog u recenziji Radomira Popovića koja je uz knjigu objavljena.
Profesorka Suzana Rajić istakla je da je promocija ove knjige najbolji uvod u obeležavanje Dana državnosti i važno podsećanje na sam temelj srpske državnosti. Ona je podvukla da bez znanja koje se nalazi u ovoj studiji ne možemo razumeti, ne samo razvoj srpske državnosti, nego i razvoj najbitnijih ustanova tadašnje Srbije, bez kojih nema ni današnje Srbije. Profesroka Rajić zaključila je da ova monografija staje u red monumentalnih izdanja naše istorijske nauke.
Recenzent monografije „Vojvode i vojvodski barjaci – Vojno uređenje ustaničke Srbije (1804 - 1815)“ dr Radomir Popović naglasio je da je ova studija zapravo plod jednog dugotrajnog istraživanja srpske istorije, sa Srpskom revolucijom u njenom središtu, a na kom profesor Ljušić u svom radu istrajava. On je dodao da su ovom knjigom pored detaljnog popisa srpskih vojvoda ispravljene i neke do sada pogrešno navođene činjenice, navodeći primer dosadašnje podele na takozvane velike i male vojvode. Profesor Popović zaključuje da je Ljušićeva studija zapravo vođena mišlju Milorada Ekmečića da je Srpska revolucija „ekstrakt srpske istorije HIX I XX veka“ uz podsećanje da je njen uticaj prisutan i do naših dana.
Profesor Radoš Ljušić uz zahvalnost izdavaču i svojim saradnicima koji su mu pomogli u prikupljanju posedno fototipske građe za ovu knjigu dodaje da je vojna problematika Srpske revolucije bila od početka prisutna u svim do sad objavljenim studijama na ovu temu, ali je tek sada ona odvojena od drugih tema i ličnosti koje stoje u temelju srpske državnosti. Ljušić ističe da je njemu lično posebno bitno poglavlje vezano za vojnu i civilnu vlast ustaničke Srbije, o čemu se do sada u okviru srpske istoriografije nije govorilo.
U ime idavača Dragana Marković dadaje da je pored sadržaja ove monografije za koji se pobrinuo profesor Ljušić ona dobila i svoj vizuelni identitet za koji je zaslužna Aleksandra Dolović.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt