Otvorena izložba „ Vasa Pomorišac – od tradicije do moderne“
U Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije danas je otvorena izložba „Vasa Pomorišac – od tradicije do moderne“. Postavka je nastala povodom 125. godina od rođenja ovog slikara, a pokrovitelj je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Prisutne je pozdravila u ime domaćina Medija centra „Odbrana“, potpukovnik Biljana Pašić. Ona je naglasila da je do pre desetak dana izložba bila u Narodnom muzeju u Zrenjaninu, a da su zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji te dve ustanove sada i građani Beograda u mogućnosti da je vide.
Dom Vojske, galerija nekadašnjeg Ratničkog doma, kako je naglasila, prirodno je okruženje za tu izložbu jer se održava u vreme kada obeležavamo 100 godina od Velikog rata, a Vasa Pomorišac bio je borac Dobrovoljačke divizije u Prvom svetskom ratu i imao status „ratnog slikara“ pri Vrhovnoj komandi.
U ime Narodnog muzeja Zrenjanin prisutnima se obratila direktorka Jelena Gvozdenac Martinov, a o postavci su govorile autorke viši kustos-istoričar umetnosti Olivera Skoko i kustos-istoričar umetnosti Ivana Arađan.
Olivera Skoko ukratko je predstavila ličnosti umetnika, govorila o njegovom školovanju po svetu, o predratnom slikarskom i posleratnom i profesorskom radu. Ona je naglasila da je Pomorišac bio prvi naš slikar koji je savladao tehniku vitraža, slikanja na staklu.
O delu slikara detaljnije je govorila Ivana Arađan.
Izložbu je otvorila pomoćnica ministra kulture i informisanja Danijela Vanušić koja je naglasila da je Pomorišac bio čovek svog vremena, po svom patriotskom istorizmu, njegovoj savremenoj, modernoj interpretaciji, kulturnom nomadizmu i radoznalosti.
-Iako poznat po gotovo fanatičnom zalaganju za revitalizaciju sredevekovne umetnosti, Vasa Pomorišac je zapravo sledio zahteve svog doba i hrišćansku ikonografiju i teme iz nacionalne srednjovekovne prošlosti tumačio različitim stilskim jezicima modernizma, ekspresionizma, kubizma, secesije – rekla je Danijela Vanušić.
Publika će imati priliku da vidi najranije radove nastale u ateljeu Stevana Aleksića, ilustracije sa temama iz narodne poezije, čuveni „Portret Milanke Vasiljev”, za koji je Pomorišac u Parizu 1938. dobio srebrnu medalju, kao i neka od poslednjih dela iz 1960. godine. Pored radova iz zbirke Narodnog muzeja, postavku čine i radovi iz Savremene galerije Zrenjanina, ali i iz porodične kolekcije umetnikovog sina Gorana Pomorišca, što izložbi daje posebnost.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt