01.04.2019

Promocija knjige „Klopka za gelere”



U Svečanoj sali Doma Vojske Srbije održana je danas promocija knjige „Klopka za gelere” – doprinos miru i humanosti, primarijusa dr Dušanke Mandić, koju je izdao Medija centar „Odbrana“. To delo predstavljeno je prošle jeseni i među naslovima Medija centra „Odbrana“ na beogradskom Sajmu knjiga.
 
Knjigom „Klopka za gelere” dr Mandić je obeležila 25 godina rada u toj oblasti i  u njoj je prikazan put kojim je autorka prošla od ideje do primene patenta. Govori o izumu koji je patentirala 1995. godine, a koji se od 2000. nalazi u registru medicinskih sredstava. Od 2007. se izučava i kao nova tehnologija u medicini, za sada samo na poslediplomskim studijama medicine.
 
Pronalazač i autor danas predstavljene knjige, lekar je sa višedecenijskim iskustvom, i stručnjak je koji zastupa nove pristupe u lečenju ozbiljno povređenih. Trnovitim putem do izuma zaputila se početkom devedesetih godina kada je zemlja bila suočena sa velikim brojem ranjenika i nestašicom lekova. Došla je na ideju da primeni znanja koja je stekla tokom prethodnih usavršavanja, a kasnije i kao predavač u Školi za klasičnu medicinu i akupunkturu učeći od najboljih profesora, na čelu sa general-majorom prof. dr Antonijem Škokljevim. Samo što je igle zamenila magnetima.

Ideja je prerasla u izum – klopka je ustvari magnetna traka koja pomaže da se na neinvazivan i neoperativan način odstrane geleri, meci i sve drugo što nakon ranjavanja može ostati u telu, ugrožavati život ranjenika, ili ga ozbiljno ograničavati, uz lakše zarastanje i obnovu tkiva.
 
Posle temeljne potvrde u medicini, klopka za gelere zaživela je u praksi. U početku je primenjivana za tretiranje ranjenika, oprezno, isključivo u bolničkim uslovima, a zatim se potvrdila i kao neinvazivna metoda u vanbolničkim i terenskim uslovima. Danas se sve u više stotina kartona nalaze anamneze pacijenata koji su tražili njenu pomoć, od kojih se u knjizi navodi oko 300 specifičnih slučajeva. Klopka za gelere promenila je sudbinu na desetina hiljada ranjenih u celom svetu, a uspešno se primenjuje u 54 zemlje. U novije vreme sve je značajnija njena primena i u lečenju mirnodopskih povreda.
 
O knjizi su u Domu Vojske govorili stručnjaci iz različitih oblasti: brigadni general prof. dr Dragan Dinčić, zamenik načelnika VMA; pukovnik doc. dr Srđan Starčević, načelnik Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju VMA; recenzent dr Dejan Raković, profesor Elektrotehničkog fakulteta u penziji; Ratko Bulatović, pacijent i svedok događaja 1999. godine, autorka knjige prim. dr Dušanka Mandić i Mirjana Sandić, urednik.
Brigadni general prof. dr Dragan Dinčić istakao je da dobrota jasno zrači iz svakog dela ove knjige, a prepoznaje se i iz reči dr Mandić, koja kaže: - Pokušala sam da svojim malim doprinosom pomognem velikim, hrabrim ljudima, koji su pretrpeli ogromna razaranja svog organizma kako bi lakše nastavili da žive relativno kvalitetnim načinom života.

General dr Dinčić je rekao da je autorkin rad došao do izražaja među pacijentima kojima nije mogla da pomogne ni tradicionalna zapadna ni naša klasična  medicina.

– I upravo ta nada za izlečenje jeste najveća korist ove metode i ove knjige, koja je ovekovečila metodu. Time su samo spojene u jednu celinu vredna hiljadama godina stara medicinska znanja kineskog i indijskog naroda, koja su zasnovana uglavnom na akupunkturi i delom na primeni magneta, potom savremena znanja u medicini i fizici, i  iskustvo i znanje dr Mandić. Taj spoj je suština holizma, kao tendencije u filozofiji koja kaže – istina je uvek samo u celini, a celina se ne može svesti na sastavne delove – naglasio je dr Dinčić i dodao da alternativna medicina, ili kako je neki zovu komplementarna medicina, ne treba da bude samo slamka za spas već odluka da se na vreme krene sa zdravim  životom i u skladu sa sobom i sa prirodom. – VMA, onako kako je organizovana, predstavlja integrativni pristup pacijentima jer sadrži sve grane medicine pod jednim krovom i to je uvek bilo i biće velika korist. Delom je nedostajala komplementarna medicina, pa smo  pre nekoliko godina uputili neke naše mlade lekare fizikalne medicine u kineske bolnice za tradicionalnu kinesku medicinu. Oni su  tamo ostajali godinu dana i doneli su nova znanja ovih drevnih nauka.

Zahvaljujući njima, a posle i posete kineskim bolnice za tradicionalnu medicinu, u kojoj su bili brigadni generali dr Dinčić i dr Uglješa Jovičić (načelnik Uprave za vojno zdravstvo),  dogovoreno je da se u VMA osnuje odeljenje za tradicionalnu kinesku medicinu, uz pomoć vojnog zdravstva Kine i Republike Kine. 
-Mogu da kažem da su u toku prostorne pripreme i da će taj deo biti formacijski uključen u sastav VMA. U njemu će raditi naši edukovani lekari pod stalnim prisustvom kolega iz Kine koji se bave tradicionalnom kineskom medicinom – istakao je zamenik načelnika VMA.

Pukovnik doc. dr Srđan Starčević i danas je u prilici da se sretne sa gelerima i drugim gvožđevitim predmetima u telu pacijenta. On je na promociji ispričao kada se upoznao sa tim medicinskim sredstvom.

-Ko se ne ne bavi hirugijom misli da ona može sve. Ali ne može. Obično mladi hirurzi kad vide metalno strano telo, požele da ga izvade i čini im se da je to lako, ali verujte mi posle 30 godina rada u hirugiji kažem da nije tako. I tu dolazi magnetna klopka koja je olakšala život pacijentima i rad hirurzima da se  ta strana tela izvade na minimalan invazivan način – istakao je pukovnik doc. Dr Starečević.

Tokom proteklih decenija pomoć su dr Mandić pružili i profesori sa tehničkih fakulteta. Profesor Elektrotehničkog fakulteta u penziji dr Dejan Raković, recenzent knjige na promociji je rekao da je u promovisanoj knjizi akcenat stavljen na klopku, ali da se dr Mandić veoma uspešno bavi i primenom magnetoterapije na akupunkturnim tačkama, sa mogućnošću oporavka i onih poremećaja koji su bili nedostupni zvaničnoj medicini. I on je istakao da je ona jedan od pionira u tim oblastima.
 
Humanost i značaj ovog izuma preporučili su dr Mandić za brojne prestižne nagrade, a među naznačajnijim su priznanje 1996.  „Žena – svetski pronalazač” Svetske organizacije za intelektualnu svojinu Ujedinjenih nacija 1996. godine u Briselu i „Evropski pronalazač godine”, 2013. u Ženevi.

Duška Mandić je najmlađi primarijus u Srbiji, akademik Srpske akademije inovacionih nauka i potpredsednik ruske Akademije za zbrinjavanje žrtava katastrofa.
 
photoFOTO GALERIJA