Izložba „45 paklenih noći nad Beogradom” pred beogradskom publikom
Povodom obeležavanja 20 godina od NATO agresije na našu zemlju, danas je u Maloj galeriji Doma Vojske Srbije otvorena izložba „45 paklenih noći nad Beogradom” autora Tomislava Peterneka.
Pozdravljajući prisutne u ime Medija centra „Odbrana“ potpukovnik Biljana Pašić istakla je da je izložba „45 paklenih noći nad Beogradom“ premijerno prikazana 2017. godine i od tada se trajno čuva u Domu Vojske, ali da zbog svoje izuzetne ekspresivnosti zaslužuje da se ponovo nađe pred publikom u danima kada se obeležava dve decenije od NATO agredsije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
– Sam pogled na fotografije potvrđuje da njihov tvorac nije dokumentarista, već fotograf sa izraženim umetničkim senzibilitetom, koji je iz dana u dan na svoj način beležio dejstva nevidljivih neprijatelja – rekla je potpukovnik Pašić i dodala da je reč o upečatljivim slikama koje su „ulovile“ dramatične trenutke eksplozija, rušenja i stradanja.
Prema rečima autora, sam pogled na predstavljene fotografije budi sećanja na neprespavane noći na krovovima Beograda, ali i osećaj da sav taj trud nije bio uzaludan jer je dao neosporan doprinos da se užasi poslednjeg bombardovanja srpske prestonice nikada ne zaborave.
– Izložbu sam poklonio Vojsci jer sam znao da će oni to čuvati i omogućiti pokoljenjima da vide šta nam je NATO tada učinio – rekao je Peternek i dodao da su slike oborenih raketa dokaz moći i veličine srpskog naroda.
Otvarajući izložbu, istoričar umetnosti Dušan Milovanović podsetio je na burnu istoriju našeg naroda i važnost da pamtimo sva nedela koja su nam učinjena ne samo u poslednjem ratu, već i u svim prethodnim. Osvrćući se na bombardovanje iz 1999. godine, Milovanović je ukazao ne samo na nevine žrtve, razaranje i porušenu infrastrukturu, već i štetnost osiromašenog uranijuma koje je i danas prisutno.
– Plod borbe Tomislava Peterneka protiv NATO agresije čini impresionalno svedočanstvo o nepočinstvima. Dokumentarista kamerama, naučen od početka da samo dokaz sa lica mesta jeste ispravno svedočanstvo, učinio je poduhvat i iz dana u dan beležio zverstva nevidljivog neprijatelja – istakao je Milovanović i dodao da je zahvaljujući njemu i njegovim fotografijama svet imao priliku da vidi strahote nepravednog rata.
Ovaj ciklus fotografija, naglasio je on, pripada istoriji srpske vojske jer zauvek čuvaju priču o herojstvu vojnika, rezervista i celokupnog naroda. Ove fotografije, dodao je, baš poput mnogih drugih Peternekovih ostvarenja, moraju se čuvati, štititi i predstavljati publici da bi služile osnaženju pamćenja jer je reč o delu koje ide u prilog nezaboravu.
Umetnički fotograf Tomislav Peternek je u najtežim trenucima u novijoj istoriji srpske prestonice, iz dana u dan, na svoj način „beležio” dejstva nevidljivih neprijatelja – sa krovova, nasipa, sa svih mesta do kojih su dopirali odrazi upečatljivih slika dramatičnih trenutaka, eksplozija, rušenja i stradanja.
Izložba koja „pokriva” 24 događaja tokom vazdušne kampanje nad Beogradom biće otvorena do 3. maja i deo je programa obeležavanja dve decenije od NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju, koji kroz različite programe organizuje Ministarstvo odbrane Republike Srbije s ciljem da sačuvaja sećanje na te dane i sve nevine žrtve nepravednog rata i da doprinos saopštavanju istine o događajima iz 1999. godine.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt