Izašao je novi broj „ODBRANE“
U junskom broju magazina „Odbrana” dominiraju dve teme – nastavak obeležavanja dve decenije od agresije NATO-a na SRJ i odbrambena industrija Srbije. O operaciji Paštrik ekskluzivno za naš magazin piše general-major u penziji Božidar Delić, komandant 549. motorizovane brigade. Paštrik je za teroriste bio važan jer je bio jedan od glavnih pravaca kojim je ubacivano oružje iz Albanije. Samo u jednom konvoju, 26. aprila 1998, pokušali su da prebace na našu teritoriju oko sedam tona oružja i municije, na oko 150 tovarnih konja. „Kada je 24. marta počelo bombardovanje, dve trećine snaga brigade već je zaposelo svoje odbrambene položaje, a jedna trećina je u uzastopnim bojevima i borbama, zajedno s drugim snagama Prištinskog korpusa, razbijala i uništavala terorističke snage po dubini, čisteći teritoriju iza naših leđa zajedno sa MUP-om, koji je potom uspostavio kontrolu teritorije i komunikacija prema Kosovu...” piše general Delić.
Tokom NATO agresije svojim aktivnostima na otkrivanju NATO bombardera istakla se i 126. brigada VOJIN. Komandant te brigade pukovnik Aleksandar Dučić je, u susret 18. junu, Danu jedinice, govorio o njenom ratnom iskustvu. Tokom 1999. godine, od 24. marta do 9. juna, registrovali su 26.000 poletanja NATO avijacije, od kojih je više od 18.000 izvela borbena avijacija. Lansirano je više od 37 hiljada projektila, s ukupno 20.000 tona eksploziva. Njihovu jedinicu neprijatelj je neprekidno napadao, direktno je gađajući ukupno 98 puta. Bačeno je 99 avio-bombi, lansirano 15 krstarećih raketa, uz 29 protivradarskih i 13 raketa vazduh-zemlja. Njeni pripadnici su tih dramatičnih dana spasili hiljade civila, dajući vremena načelniku Centra za obaveštavanje 1999. godine Avramu Izraelu i njegovim kolegama da usmere građane ka podrumima i zaklonima.
Jačanju i razvoju odbrambena industrija Srbije posvećen je drugi tematski blok „Odbrane”. Vršilac dužnosti pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović u intervjuu povodom 9. Međunarodnog sajma NVO „Partner” , istakao je da se naša odbrambena industrija ubrzano razvija i da na svetskom tržištu danas ostvaruje više od 95 odsto svojih prihoda. On je naveo i da rame uz rame sa vodećim svetskim proizvođačima stoji ono što predstavlja osnovnu oblast srpske odbrambene industrije – streljačko naoružanje, municija i municijski elementi, kao i samohodni artiljerijski sistemi i borbena vozila točkaši.
Deo proizvoda naše vojne industrije predstavljen je javnosti u prikazu sposobnosti VS i MUP-a na proslavi „Odbrana slobode” u Nišu, koja je organizovana povodom obeležavanja Dana pobede. Uz muziku besmrtnog „Marša na Drinu”, u besprekornom svečanom stroju prodefilovali su pešadijski i motorizovani ešeloni Vojske Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova, izvršen je nalet vazduhoplovnog ešelona i priređen padobranski desant. U prikazu su učestvovale i specijalne jedinice MUP-a opremljene najsavremenijim naoružanjem i opremom.
U rubrici Tehnika predstavljamo jedan od domaćih proizvoda koji će biti izložen na sajmu „Partner”. Reč je o novoj srpskoj modularnoj pušci 6,5/7,62 mm M17 GRENDEL i metku za nju. Pušku su radili konstruktori „Zastava oružje”, a metak užički „Prvi partizana”.
Rubrika Iz jedinica donosi više tekstova o aktuelnim vežbama proteklog meseca. Reč je o višednevnoj taktičkoj vežbi s bojevim gađanjem „Plavi put 2019”, koja je izvedena na privremenom poligonu Titel na reci Tisi u realnim vremenskim i meteorološkim uslovima. Potom o vežbi „Srpski štit – 14”, finalnoj proveri osposobljenosti naših mirovnjaka u Bazi „Jug” i na poligonu „Borovac”, sprovedenoj pod budnim okom evaluacionog tima iz Generalštaba Vojske Srbije, i o vežbi bilateralnog tipa „Obazrivi vuk 19”, koja je prvi put organizovana kod nas, a u kojoj je učestvovalo 226 starešina i vojnika Vojske Srbije i oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država.
U junskom broju našeg magazina prigodnim tekstom obeleženo je deset godina Medicinskog fakulteta VMA. Do sada su na njemu diplomirale četiri generacije kadeta i oko sto studenata. Ove godine će biti upisana i 11. generacija, a studiranje završava peta klasa.
Dekan Fakulteta pukovnik prof. dr Tihomir Ilić govori o prednostima studiranja na Medicinskom fakultetu VMA i o perspektivama te visokoškolske ustanove.
Pažnji čitalaca preporučujemo i tekstove iz rubrike Globalno – intervju s profesorom Hansom Kehlerom o starim igrama moći, koji je upriličen tokom njegovog boravka u Beogradu. Profesor Kehler je radio na brojnim značajnim projektima UN i žestoko se usprotivio bombardovanju SRJ i jednostranom proglašenju nezavisnosti kosovskih Albanaca. Dr Miša Stojadinović, viši naučni saradnik Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost, piše o odjecima „arapskog proleća” u Siriji, a dr Aleksandar Životić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, o obnovi „teških” divizija kopnene vojske Oružanih snaga Ruske Federacije.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt