22.10.2019

Vojno zdravstvo, stanje i perspektive



Tribina kojom je započeo novi dan na sajamskom štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije bila je posvećena vojnom zdravstvu. 

O 180 godina od formiranja i dostignutom stepenu razvoja vojnog zdravstva u Srbiji, govorili su načelnik Uprave za vojno zdravstvo brigadni general dr Uglješa Jovičić, načelnik Klinike za infektivne i tropske bolesti VMA pukovnik Dragan Mikić i general u penziji Veljko Todorović.

General Jovičić je podsetio da poziv doktora obavezuje zbog velike odgovornosti, baš kao i zbog poverenja koje lekari uživaju među narodom. On je istakao da se godišnje u vojnim zdravstvenim ustanovama obavi više od 600.000 specijalističkih pregleda, tri miliona dijagnostičkih procedura i više od 20.000 operacija.

- Tokom 2018. godine održano je 15 akcija besplatnih pregleda, a svake godine brojne nove metode uvode se u redovnu kliničku praksu, dok multidisciplinarni pristup svakom pacijentu rezultuje uspešnim kompleksnim operativnim zahvatima, istakao je načelnik Uprave za vojno zdravstvo.

On je spomenuo dugogodišnju uspešnu saradnju sa civilnim zdravstvenim ustanovama i učešće sanitetskih timova Vojske Srbije u mirovnim misijama, u kojima su naši pripadnici dokazali obučenost, humanost i profesionalni odnos. Govorio je i o međunarodnoj vojnomedicinskoj saradnji te spomenuo više od 50 međunarodnih aktivnosti u zemlji i inostranstvu godišnje, kao i članstvo u Međunarodnom i Balkanskom komitetu za vojnu medicinu.

General Jovičić naveo je u svom izlaganju i modernizaciju i infrastrukturna ulaganja, čiji je cilj - lakša dostupnost zdravstvenih usluga, smanjenje lista čekanja, manji broj bolničkih dana i smanjenje ukupnih troškova lečenja.

Govoreći o kadrovskim rešenjima, istakao je da je tokom ove godine u stalni radni odnos primljeno 163 radnika, a da je u toku prijem još 120 te da je dominantno reč o medicinarima, ali i ostalim zanimanjima neophodnim za funkcionisanje vojnog zdravstva.

Među značajnim projektima koji slede, spomenuo je angažovanje veterinarske službe u drugoj i trećoj misiji Vojske Srbije, a najavio je i otvaranje Centra za tradicionalnu kinesku medicinu na Vojnomedicinskoj akademiji.

- Ono što sledi je i izgradnja Urgentnog prijemnog bloka u Vojnoj bolnici Niš i početak izgradnje Vojnog gerontološkog centra u Beogradu, rekao je načelnik Uprave za vojno zdravstvo.

Načelnik Klinike za infektivne i tropske bolesti VMA, pukovnik Dragan Mikić, govorio je o istorijatu i o Vojnomedicinskoj akademiji sada. Istakao je da je VMA najstarija zdravstvena ustanova na našim prostorima i da je oduvek bila ponos građana.

- Veliki broj ljudi, koji tu ustanovu doživljavaju kao svoju kuću i instituciju u koju imaju puno poverenja, dosad je našao spas pod krovom Vojnomedicinske akademije, naglasio je pukovnik Mikić.

O istorijatu, najistaknutijim pripadnicima i etici vojnog saniteta govorio je general u penziji Veljko Todorović, koji je još jednom podvukao da je Hipokratova zakletva, napisana pre gotovo dva i po milenijuma, uvek bila i biće sveta knjiga svih lekara.