23.10.2019

Promocija izdanja Medija centra "Odbrana" stranim izaslanicima odbrane



Današnji dan na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u okviru 64. Međunarodnog sajma knjiga započeo je predstavljanjem novih naslova Medija centra „Odbrana“ i aktivnosti Vojnofilmskog centra „Zastava film“ izaslanicima odbrane akreditovanim u Republici Srbiji.

Tematske sadržaje koje su za 64. Međunarodni sajam knjiga priredili Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije visokim stranim oficirima prezentovao je direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik Stevica Karapandžin, koji je govoreći o novima izdanjima istakao da je težište i ovogodišnje promocije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije obeležavanje 20. godišnjice odbrane otadžbine od NATO agresije i edicija „Ratnik“, pokrenuta prošle godine.

Broj naslova koje je Medija centar „Odbrana“ objavio prošle godine, ove godine je premašen za 50 posto, naglasio je pukovnik Karapandžin i podsetio da su pritom u potpunosti ispoštovane i interne potrebe sistema odbrane. Kako kaže, izdavačka delatnost te kuće ne zanemaruje ni publikacije posvećene medicini, vojnoj tehnici niti knjige drugih organizacionih celina sistema odbrane.

Direktor Medija centra „Odbrana“ zadržao se na predstavljanju knjige  „Šajkaška srca srpske Vojvodine“, Dušana Babca, autora koji je u svojim ranijim knjigama već doneo dragocene podatke o 70 visokih oficira koji su službovali u ruskoj vojsci, kao i dve stotine njihovih kolega koji su dobili medalje časti u američkoj vojsci.

Poseban osvrt pukovnik Karapandžin posvetio je knjizi „Vojvoda Petar Bojović, razmatranja vojne moći“, čiji je priređivač, koja donosi tekstove jednog od najznamenitijih vojskovođa u Prvom svetskom ratu, koji je bio prilično zapostavljen u istoriografiji, a pripadao je vrhu oficirske elite tog vremena, kao i knjigama "Putnikova škola ratne veštine" istoričara Aleksandra Životića i „Strani uticaj na razvoj srpske vojne doktrine u 19. i prvoj deceniji 20. veka“ Slobodana Đukića, koje kao celina donose sliku o građenju autentične srpske vojne doktrine.  

On je, kao izuzetna izdanja spomenuo delo Svetka Kovača „Oficir sa pet dosijea“,  koje govori o oficiru Dimitriju Cvetkoviću, čiji je profesionalni put, dok je obavljao posao u veoma složenom  turbulentnom vremenu, pratilo pet službi bezbednosti, kao i 14 knjiga „Popis vojnih i civilnih gubitaka Kraljevine Srbije u ljudstvu, u Prvom svetskom ratu“, propraćenih DVD izdanjem, koje donose 280 hiljada imena, što je, kako je istakao - samo jedna petina žrtava koja je Srbija imala u Velikom ratu. Iza tog kapitalnog dela stoje Vojni arhiv i Medija centra „Odbrana“.

U okviru obeležavanja veka od kraja Prvog svetskog rata, objavljena je i monografija o spomen-sobama Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koja je prevedena na ruski i francuski jezik, rekao je direktor Medija centra „Odbrana“, navevši i među novim izdanjima knjigu „Zemlja beznađa“ Dževada Galijaševića, objavljenu u ediciji „Geopolitika“, u kojoj su i naslovi "Belarus na koridoru velikih ratova" i "Ukrajina moj rat".

Kao veoma značajna izdanja pukovnik Karapandžin spomenuo je i dve knjige iza kojih stoji klub „Generala i admirala Srbije“ - "Vojska Jugoslavije u odbrambenom ratu 1999. godine", i jednu od najprodavanijih na ovogodišnjem Sajmu knjiga – monografiju „Junaci otadžbine“, koja donosi biografije svih pripadnika sistema bezbednosti, poginulih tokom rata 1999. godine, „u borbama sa NATO i s albanskim teroristima“, a koja doživljava već treće izdanje.

Novo izdanje u ediciji „Ratnik“ je „Skok na Slatinu“, koje je priredio Miroslav Toholj,  a koje donosi sećanja učesnika događaja kada su ruske vazdušno-desantne snage zauzele aerodrom „Slatina“, kod Prištine, u junu 1999. godine. U istoj ediciji štampana je knjiga „Ratni dani Ratne mornarice“ admirala Boška Antića.

Govoreći o ediciji „Ratnik“, pukovnik Karapandžin je podsetio izaslanike odbrane na beleške i dnevnike generala Pavkovića, štampane prošle godine i dodao da je ove godine  objavljeno novo štivo, koje svedoči o „borbi protiv teroristička snaga na Kosovu i Metohiji“.

Potpukovnik Goran Ikonić, direktor Vojnofilmskog centra „Zastava film“, ustanove koja već 70 godina beleži vojnički život u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, rekao je da su pripadnici te ustanove u okviru Uprave za odnose s javnošću, putovali i beležili aktivnosti naše vojske i u mirovnim misijama, i najavio projekciju reportaža iz Libana i Centralnoafričke Republike, kao i kolažni film o aktivnostima u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije.