Naučni skup „Srpski borac na Sremskom frontu“
Povodom 75 godina od pobede nad fašizmom, Savez udruženja boraca Srbije (SUBOS) organizovao je, pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja i u saradnji s Medija centrom „Odbrana“, u Domu Vojske Srbije naučni skup „Srpski borac na Sremskom frontu“ na kome je, prema rečima predsednika SUBOS generala u penziji mr Milorada Stupara, desetak istaknutih istoričara, generala, profesora i akademika, pokušalo da bez ideoloških predrasuda, odgovori na pitanje da li je operacija Sremski front bila potrebna u tom, završnom, periodu rata i da li su ogromne žrtve, uglavnom tek mobilisane i nedovoljno obučene omladine, mogle da budu umanjene.
Tragajući za odgovorom na ta i druga pitanja, vezana za završne operacije NOV i POJ i sovjetskih saveznika na području Srema, učesnici su u svojim izlaganjima posebnu pažnju poklonili planiranju, organizaciji i realizaciji bitke za Sremski front, u periodu od oktobra 1944. do aprila 1945. godine i njegovog probijanja (prof. dr Slobodan Đukić), grupisanju nemačkih i kvislinških snaga, angažovanih na frontu (pukovnik Radovan Miletić), poukama sa Sremskog fronta značajnim za obuku u sistemu bezbednosti u Srbiji (pukovnik dr Jovica Vučković), mobilizaciji i obuci vojnika i jedinica u Sremu, pred i za vreme borbi na Sremskom frontu (dr Staniša Banjanin), učešću 21 srpske NOU divizije u borbama na Sremskom frontu i njenom značaju u njegovom probijanju (prof. Dr Zoran Miladinović), brizi sremskog stanovništva za srpskog borca na frontu i naporima za uspeh proboja (istoričar Aleksandra Ćirić), gubicima u sremskoj ravnici tokom više od šest meseci borbe (prof. Dr Dragoljub Tmušić) i sposobnostima za prilagođavanje kao uslovu za uspeh u borbi (akademik Jovica Suvački).
Zapažene teme bile su i o učešću jedinica NOV na Sremskom frontu (dr Slavko Ćurčić), ulozi žena u borbama na Sremskom frontu (akademik Olga Zorić), zatim „Sremski front i kontroverze o njemu“ profesora dr Predraga Vajagića i „Pravni aspekti uvođenja obaveznog vojnog roka u Srbiji“ profesora dr Dragana Bataveljića.
Stručnu redakciju izloženih radova obavilo je više recenzenata s profesorom dr Milojem Pršićem na čelu, a naučni skup je završni čin dvomesečnih aktivnosti SUBOS-a na organizovanju sličnih skupova u nekoliko gradova Srbije. Time se rad na osvetljavanju još jedne nedovoljno proučene, a veoma teške i bolne rane iz naše ratne prošlosti, ne završava, već se, prema rečima organizatora, nastavlja s novom snagom i elanom.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt