Izašao je novi broj "ODBRANE"
U DECEMBARSKOM BROJU MAGAZINA „ODBRANA” PROČITAJTE:
U mesecu za nama Vojska Srbije, institucija s najvećim poverenjem među građanima naše zemlje, stavila je sve svoje ljude, sredstva i snage u funkciju očuvanja države i naroda.
Novembar će biti upamćen po intenzivnim radovima na završetku izgradnje nove kovid bolnice u Vojnom kompleksu „Zemun ekonomija” u Beogradu, brizi za ljude, po dinamičnim aktivnostima novoimenovanog ministra odbrane dr Nebojše Stefanovića na svim poljima, ali i zbog tužnog sećanja na odlazak srpskog patrijarha Irineja, koga je na večni počinak ispratila Garda Vojske Srbije.
O ovim i drugim najznačajnijim događajima čitajte U FOKUSU, koji vas, bez suvišnih detalja, vodi kroz najvažnije aktivnosti i teme koje su obeležile mesec za nama.
Decembarska „Odbrana” ekskluzivno donosi RAZGOVOR S POVODOM s potpredsednikom Vlade Republike Srbije i novoimenovanim ministrom odbrane dr Nebojšom Stefanovićem, koji poručuje da samo snažna vojska i snažna država mogu biti vojno neutralne. „Naš posao i jeste da kroz svoj rad i angažman podržimo strateško opredeljenje Srbije da bude vojno neutralna, da se osloni na sebe, da bude suverena i samostalna država koja donosi svoje odluke, a njena vojska dovoljno sposobna da bude garant bezbednosti građana” – kaže, između ostalog, ministar odbrane, koji za naš magazin govori i o naporima i planovima državnog vrha za unapređenje standarda pripadnika sistema odbrane i drugim temama od značaja.
Vašoj pažnji preporučujemo tekst u rubrici STAJNA TAČKA, pod naslovom „Rat bez fronta i pozadine”, iz koga ćete saznati kako se vojno zdravstvo bori protiv virusa korona.
U rubrici SISTEM možete da pročitate kako u centrima za obuku (istoimene komande) Vojske Srbije „nastaje vojnik”, ali i kako se, uz novu, savremenu opremu, koja će znatno unaprediti taktiku izviđačkih jedinica, na padinama Goča i Stolova odvija obuka u Drugoj brigadi Kopnene vojske. Posebno je interesantan tekst o „Čuvarima mira”, srpskim mirovnjacima, koje selektuje, obučava, šalje i podržava Centar za mirovne operacije Vojske Srbije, koji je u mesecu za nama obeležio svoj dan u svetlu dobrih vesti – da su svi srpski pripadnici u mirovnim misijama zdravi, a da širenje virusne infekcije Kovid-19 nije dovelo do smanjenja našeg angažovanja u multinacionalnim operacijama.
Ova rubrika „Odbrane” donosi nam i priču o uspesima pripadnika 98. vazduhoplovne brigade, kojima su postavljeni izuzetno visoki standardi.
U to se uverio i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović, koji je tu jedinicu posetio u danu kad je pilot kapetan Ana Perišić izvela prvi samostalni kontrolni let na avionu „orao”, što je bio i prvi let žene pilota na jurišnom vazduhoplovu u istoriji naše vojske.
Tekst o novom „ognju”, u rubrici TEHNIKA, iznosi niz zanimljivih podataka i analiza, koji svedoče da će nakon uvođenja modularnog „ognja” u naoružanje Vojske Srbije naša raketna artiljerija biti znatno ojačana. Samo jedna od premisa je to da je reč o našem prvom artiljerijskom oruđu koje će, osim postojećih nevođenih raketa, uključujući i one dometa 40 km, koje su već razvijene, i raketa dometa 50 km, koje se razvijaju, moći da gađa i vođenim raketama. U istoj rubrici čitajte i o novom italijanskom helikopteru s oznakom AW169M, koji doživljava tržišnu ekspanziju.
U rubrici GLOBALNO, u tekstu Slaviše Vlačića pod naslovom „Daljinski upravljane ubice”, čitajte o ratu dronovima oko Nagornno-Karabaha, koji je obeležila efikasna upotreba borbenih bespilotnih letilica (koje su, po svemu sudeći, presudno uticale na tok borbenih dejstava), ali i o jedinicama mornaričke pešadije Oružanih snaga Ruske Federacije, koje, prema rečima autora teksta Aleksandra Životića, predstavljaju „udarnu pesnicu” prvog ešelona te armije.
U rubrici POGLEDI decembarska „Odbrana” donosi tekst Dragana Stanara o etičkom obrazovanju u Vojski Srbije, u svetlu „premise” da je etika značajan atribut vojne profesije, a KULTURA tekst povodom 72. godišnjice postojanja Vojnofilmskog centra „Zastava film” – svedoka i hroničara istorije.
U rubrici ISTORIJA preporučujemo dve zanimljive priče Stojana Konjikovca sa Paštrika s kraja 1998. godine i tekst o potresnom sećanju ratnog vojnog veterana prof dr Milana Runića, koji je u Drugom svetskom ratu bio pripadnik jugoslovenske i sovjetske armije i učestvovao u borbama za oslobođenje Srbije i Jugoslavije.
U rubrici TRADICIJA, pričom o profesoru dr Miloradu Obradoviću, nastavljamo seriju tekstova o znamenitim nastavnicima Vojne akademije.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt