Promocija knjige „Zavetnik igumana Mardarija”
Promocija knjige „Zavetnik igumana Mardarija”, autora potpukovnika Zorana Jovanovića, doktora veterinarske medicine iz Uprave za vojno zdravstvo, održana je večeras u Svečanoj sali Doma Vojske Srbije.
To je roman koji otkriva istinu o stradanju i trpljenju kosovskometohijskih Srba, o zločinima i putu vaskrsavanja srpskog naroda i države, sa posebnim akcentom na period posle 9. juna 1999, nakon povlačenja srpskih oružanih snaga sa Kosmeta. Događaji se u knjizi prepliću kao dokaz postojanja kroz vekove jednog naroda i generacije Srba i nealbanaca koji su na tom prostoru živeli.
Na promociji su govorili Aleksandar Laban, pisac i recenzent romana, Zoran Čalija Čarli, naš poznati slikar i autor prednje korice romana, i autor.
Prošlost, sadašnjost i budućnost našeg naroda iskazana je u romanu kroz razgovore igumana Mardarija Šišovića iz manastira Raževići na crnogorskom primorju i autora. Zoran Jovanović, tada poručnik Vojske Srbije, upoznao ga je 1999. godine, kada je dobio zadatak da za potrebe vojske sprovede ceđene maslina iz vojnih maslinika u manastirskoj presi.
– Tom presvetom starcu se potpukovnik Zoran Jovanović, kao njegovo duhovno čedo, časno odužio ovom knjigom – rekao je Aleksandar Laban, recenzent knjige i govori o tim starinama, koje narod izuzetno poštuje, jer mudro zbore.
– Vrli starac iguman promišlja o potrebi vere, crkvi kao našem jedinom pribežištu, o prolaznosti svih materijalnih vrednosti. Priča blago, sa osmehom, kako to već čine naši pravoslavni starci, priča o smislu života i pravdi Božjoj, o pravoslavlju koje naš narod održava, o humanizmu.
Moli Boga da „razdor, svađu i mržnju ostavimo za naše spoljnje neprijatelje, koji hoće celom srpstvu s pomoću naše nesloge na svakom koraku da zlo učine“. Traži da se nadmećemo rodoljubljem, junaštvom, sa uzvišenom zastavom otačestva – ističe Laban i kaže da je Jovanović ponudio čitaocima jednostavnu priču, samo našu srpsku, ali sa dubokim sveljudskim porukama.
Zoran Jovanović, kako je istakao, nije samo hroničar već je svoje delo ukrasio mnogim lepim opisima: Rugovske klisure, Ždrela, reke Bistrice, grada Peći. I nasuprot svog čvrstog, vojničkog stava prema nepravdi, on je nežno i tanano pisao o svom detinjstvu na Kosmetu, porodici, prijateljima.
– Potreba je danas, više no ikada do sada da imamo svoje želje i vrline, ponos i poštenje, pravilno shvatanje rodoljublja, da u našem okruženju širimo istinu o pravim srpskim potrebama i stremljenjima. Zoran Jovanović je pronašao prave, čiste, ničim zaražene misli srpske duše, naša iskonska osećanja, i pokušao da nam pokaže zacelo jedini put – naglasio je recenzent.
Prema rečima Zorana Čalija, „Zavetnik igumana Mardarija” je dragocena knjiga jer predstavlja još jedno, najnovije svedočanstvo o stradanju našeg naroda.
– Jednom mi je jedan Jevrej rekao: Vi Srbi patite od dve teške bolesti. Prva bolest vam je da brzo zaboravljate dobro, a druga, još teža bolest, je da brzo zaboravljate zlo. Ako mi izbrišemo iz sećanja stradanje našeg naroda, naš narod neće ni postojati. Zato su svedočanstva koja je Zoran, vrlo svesno, a opet sa punim srcem posvetio, kao udžbenik za sve nas i za našu decu – istakao je Zoran Čalija Čarli.
Obraćajući se na kraju promocije, autor romana je istakao da ta knjiga nije puko svedočanstvo o stradalnicima, već roman istine koji istinski budi i poziva da ne budemo uspavani. – Ona kazuje veličanstvenu istoriju našeg naroda, a tek potom mučeničku, jer kosovskim zavetom, mi, kao ni jedan drugi narod, na sebe prihvatismo prave vrednosti većega i večnoga života, slobode, a odbacismo ropstvo – reče autora „Zavetnika” i još jednom citira reči mudrog Mardarija.
– Ja sam sine prvo rab Bojžji, a potom naroda i otadžbine, a ti ćeš biti koliko vidim, prvo sluga naroda i otadžbine, a potom gospoda Isusa Hrista – reče mi blaženopočiivši iguman Nardarije nakon našeg trećeg susreta i razgovora te davne 1999. godine. Reče i zavetova me da ne odstupim, da ne zaboravim, da ne pokleknem. Dade mi iskru njegove vere, da pratim ove vojničke stope i ucrta pravac našega spasenja i Bože daj, vaskrsnuća Srbije.
U muzičkom delu promocije nastupili su Hor Vojske Srbije i Milica Dosković sa svojim ansamblom i pesmom „Ne dam”. Program je vodila Jasmina Ranđelović, a odlomke iz knjige čitao je Aleksandar Laban.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt