Promocija knjige „Drina plače i pamti“
Knjiga mr Slobodana Smiljanića „Drina plače i pamti” promovisana je danas u Atrijumu Doma Vojske Srbije. U njoj autor piše o stradanju srpskog naroda u srednjem Podrinju u poriodu od marta 1992. do februara 1993. godine, da se ne zaboravi.
O knjizi su govorili profesor Hadži Sreten Cvetojević Cvele, Ljubiša Đukić, novinar „Glasa Podrinja” i autor.
Profesor Hadži Sreten Cvetojević Cvele je dao istorijski presek događaja koji su prethodili svemu što se nalazi u koricama knjige, o zločinu koji nam se u 20. veku ponovio tri puta na istom mestu, ne samo u srednjem Podrinju, nego na svim područjima na kojima je živelo pravoslavno srpsko stanovništvo.
– Knjiga je živa slika 24 sela na području opština Bratunac i Srebrenica, koja danas bukvalno ne postoje. Živa slika i živa reč preživelih koji su se sticajem okolnosti zadesili na tom prostoru i koji su imali tu nesreću da posmatraju najsurovije iživljavanje i mučenje svojih najmilijih. A većina je završavala spaljena u svojim kućama – kazao je prof. Cvetojević.
Recenzent knjige Ljubiša Đukić je rekao da knjiga, zamišljena kao roman, više predstavlja dokumentarno štivo nego pripovest o nekom događaju. Autor započinje priču o stradanju posle kraćeg uvoda, u kome je izrazio sopstveno viđenje situacije na terenu srednjeg Podrinja. Potom, prateći vremenski sled događaja ide od sela do sela i beleži tok dešavanja. Kao iskusni hroničar nabraja poimenice sve aktere jezivih događaja, ne zaobilazeći da zabeleži i sve toponime na kojima se sve ovo odvijalo. Na taj način sačuvao je svedočanstvo o tragičnim događajima, navodeći imena učesnika i opisujući na svoj način, sva tadašnja dešavanja.
– Jedan po jedna čovek, jedna po jedna slika, jedna po jedna sudbina, stapaju se u smrti i čine strašni mozaik zatiranja srpskog življa – rekao je Đukić i istakao da se prvi veliki udar desio kada je spaljeno i do temelja razrušeno jedno srpsko selo – Gniona u okolini Srebrenice. Bilo je to na Đurđevdan 1992. godine. Napad su izvršili meštani susednih Potočara, predvođeni Naserom Orićem.
Na kraju promocije obratio se i autor knjige mr Slobodan Smiljanić. On je rekao da je ideju da je napiše dobio nakon posete nepoznatog gosta, jednog generala Republike Srpske, koji mu je doneo 49 stranica sa zabeleženim izjavama preživelih aktera napada na srpska sela tokom 1992. i početkom 1993. godine. Zamolio ga je da te date izjave pretoči u čitljivo štivo i to publikuje u razumljivoj i čitaocima pristupačnoj formi. Smiljanić se prihvatio tog teškog zadatka i odgovori postavljenom zahtevu.
Kako je tokom poslednjeg rata u Bosni na području srednjeg Podrinja stradalo 3.500 Srba, danas promovisana knjiga predstavlja spomen na njih, večno sećanje i zapis za one koji dolaze za nama.
Na skupu su promoteri istakli da je od velike je važnosti i činjenica da je ovim Smiljanićevim delom pokazan i uzrok nekih drugih tragičnih dešavanja koja će se odigrati koju godinu kasnije na tom području.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt