Predstavljena knjiga "Košare i Paštrik - srpski Termopili"
U Domu Vojske Srbije javnosti je predstavljena knjiga "Košare i Paštrik - srpski Termopili" u kojoj general Nebojša Pavković i kontraadmiral Boško Antić iznose sećanja učesnika i dokumenta na najteže bojeve vođene na teritoriji Kosova i Metohije 1999. godine, na Košarama i Paštriku, u graničnom pojasu između Savezne Republike Jugoslavije i Republike Albanije. Odbrana tog graničnog pojasa imala je strategijski značaj za odbranu Srbije.
– Ove borbe, pored vojnog značaja, imaju i naglašenu moralnu dimenziju, istakla je urednica knjige, Snežana Đokić, dodajući da je sprečavanje prodora šiptarskih terorista na teritoriju SR Jugoslavije, izvršenog uz svesrdnu pomoć avijacije NATO-a, predstavljao herojski podvig branilaca, većinom mladića, pripadnika Vojske Jugoslavije, u moralnom smislu nalik na legendarni Boj na Kosovu.
Pored autora kontra-admirala Boška Antića, o knjizi su govorili generali Dragan Živanović, komandant 125. motorizovane brigade i Stojan Konjikovac koji je komandovao Isturenim komandnim mestom u bici za Paštrik, a pročitano je i pismo ratnog komandanta 3. armije generala Nebojše Pavkovića. Kako su istakli govornici, strategijski značaj bojeva na Košarama i Paštriku je u odbrani Kosova i Metohije i sprečavanju prodora mnogo nadmoćnijih snaga agresora i terorističke OVK na težištu odbrane Prištinskog korpusa i Treće armije, a time i uvođenje svežih snaga agresora za produžetak dejstva ka centralnom delu Srbije.
Knjiga "Košare i Paštrik - srpski Termopili" predstavlja autentični dokaz o izvršenoj kopnenoj agresiji na našu zemlju. U to, posle svega, više nema nikakve sumnje.
U ovoj knjizi prvi put je prikazan hronološki sled događaja na Košarama i Paštriku, iz dana u dan i iz časa u čas, što će omogućiti da se razume sva složenost borbenog okruženja kome su bili izloženi naši heroji i šta se zaista događalo.
Pored autentičnih dokumenata, karata i fotografija, u knjizi je prikazan komandni lanac koji je funkcionisao u Vojsci SRJ, od vrhovnog komandanta, preko komandanata 3. Armije i Prištinskog korpusa, do komandanata 125. i 549. motorizovane brigade Živanovića i Delića, koji su komandovali odbrambenim bojevima na Košarama i Paštriku i koji su, po rečima generala Nebojše Pavkovića, jedini imali zakonska ovlašćenja da u tim bojevima komandovanjem objedinjavaju dejstva više taktičkih jedinica iz svog formacijskog sastava, ali i jedinica ojačanja i podrške.
Govornici su istakli da je na području karaule „Košare” od 9. aprila do 14. juna 1999. vođen odbrambeni boj na jugoslovensko-albanskoj granici, u kome su se naše snage suprotstavile šiptarskim terorističkim snagama, NATO snagama i regularnoj vojsci Republike Albanije, koje su izvodile klasičnu kopneno-vazdušnu bitku. Toj agresiji na kopnu suprotstavili su se pripadnici 53. graničnog bataljona, 2. motorizovanog bataljona 125. motorizovane brigade, borbene grupe 63. padobranske i 72. specijalne brigade, delovi izviđačko-diverzantskih jedinica Prištinskog korpusa i Treće armije i dobrovoljci iz Srbije, Rusije, Švedske, Finske, Danske, Škotske i Irske.
Za 63 dana, koliko je boj trajao, heroizmom svih učesnika zaustavljena je agresija na samoj granici. Ni svakodnevni masovni udari avijacije, ni svakodnevna dejstva artiljerije Oružanih snaga Albanije, ni više desetina hiljada terorista tzv. Oslobodilačke vojske Kosova, ni mudžahedini, nisu mogli da slome naše borce.
Odbrambeni boj na Paštriku je trajao 20 dana, od 26. maja do 14. juna 1999. Najteže borbe vođene su 26, 27. i 31. maja. Šiptarske terorističke snage, Oružane snage Albanije i NATO snage pokušavale su svakog dana da se probiju na teritoriju Kosmeta, čak i dok su vođeni pregovori u Kumanovu.
U napadnoj operaciji „Strela-2” bilo je angažovano oko 10.000–12.000 vojnika. Njima su se suprostavili naši junaci iz 549. mtbr, i to 1. i 2. motorizovani bataljon, sa prvom četom 55. graničnog bataljona i trećom četom 53. graničnog bataljona, te jedinice ojačanja iz Prištinskog korpusa i Treće armije, podržane artiljerijskim jedinicama.
U knjizi "Košare i Paštrik - srpski Termopili", navedeni su svi primeri herojizma pojedinaca i jedinica, među kojima i oni o kojima se do sada nije govorilo.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt