Promocija knjige „Zarobljenički dnevnik iz Osnabrika “
U Svečanoj sali Doma Vojske Srbije, danas je održana promocija knjige „Zarobljenički dnevnik iz Osnabrika”. Knjigu je priredio Predrag Anđelić, autentično prenevši zabeleške svog oca Radomira Anđelića, tada rezervnog pešadijskog potporučnika, zarobljenika tog logora.
Dnevnik je svojevrsno svedočenje o zatočeništvu jugoslovenskih oficira u logoru Osnabrik u Nemačkoj od 1941. do 1945. godine. Radomir Anđelić je zabeležio i mobilizaciju i kapitulaciju i svaki dan od 28. juna 1941, kada je stigao u logor do 11. avgusta 1945. makar sa jednom rečenicom, čuvajući na taj način od zaborava činjenice i svoja zapažanja.
Na promociji su govorili dr Radovan Kalabić, istoriograf i književnik, prof. dr Obrad Zelić i priređivač.
– Preneo sam, kao priređivač, autorove beleške iz logora potpuno autentično, bez imalo intervencije. Takođe autentična su i sva razmišljanja samog autora i analize pojedinih događaja u logoru i plod su njegovog analizatorskog pristupa određenim događajima. Nisam čak ni pokušavao da istorijski obradim imena koja se pominju u dnevniku. Naprotiv, zabeležio sam ih onako kako je sam autor napisao – istakao je na promociji Predrag Anđelić.
Istoriograf i književnik dr Radovan Kalabić je rekao da je priređivača podsticao da objavi ovo delo, smatrajući da su iskustva logoraša značajna za našu istoriju.
– Svojevremeno mi je pokojni Žarko Vidović, i sam logoraš u Norveškoj, govorio da nismo mi Srbi samo narod progona, nasilnog pokrštavanja, pogroma, već smo narod koji ima u kolektivnom iskustvu i logoraško iskustvo, i da je to jedna od bitnijih istorijskih tema za razumevanje uopšte naše celokupne istorije – rekao je dr Kalabić i dodao da je Predrag Anđelić, kao zahvalni sin svog oca, koji je bio uzoran i časni srpski domaćin, priredio tu knjigu, između ostalog i sa dobrim ilustracijama, pismima u kojima se vidi brižnost srpskog oficira.
Prema njegovim rečima, potporučnik Anđelić se u vođenju zarobljeničkih beležaka oslanjao pre svega na faktografiju. On nije išao mnogo u opise, niti je davao psihološke portrete, a bio je vrlo dobro informisan čovek, jer su u zatvoru imali mogućnost da se informišu.
Profesor dr Obrad Zelić je pročitao odlomke iz knjige u kojima autor iznosi zapažanja o situaciji u logoru.
Originalni rukopis dnevnika nalazi se u Istorijskom muzeju Srbije.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt