Predstavljeni Zbornici o stradanju srpskog naroda u NDH
U Domu Vojske Srbije javnosti su predstavljeni zbornici Sedma međunarodna konferencija o Jasenovcu i O zločinima NDH u Glamoču, Grahovu, Livnu, Duvnu i Kupresu, u kojima su sabrani brojni radovi, saopštenja i dokumenta koja svedoče o genocidu nad srpskim narodom i zločinima koje je nad Srbima, Jevrejima i Romima počinila NDH u Drugom svetskom ratu.
Udruženje tridesetak univerzitetskih profesora Jasenovac - Donja Gradina već 20 godina nastoji da, na osnovu istorijskih činjenica, postojećih i novih naučnih istraživanja, svetu predstavi istinu o mnogobrojnim zločinima u NDH i sačuva sećanje na žrtve ustaškog genocida nad tamošnjim srpskim stanovništvom, počinjenog od 1941. do 1945. godine.
Na dvodnevnoj Sedmoj međunarodnoj konferenciji o Jasenovcu, održanoj u Banjaluci maja 1918. godine, istaknuto je da Donja Gradina predstavlja najveće stratište na kome su tokom Drugog svetskog rata, hrvatske ustaše, rimokatolici i muslimani, ubili na stotine hiljada Srba, Jevreja i Roma. Javnosti je predočeno obilje dokumenata i naučnih istraživanja o zločinima počinjenim u jasenovačkom sistemu logora i zatraženo da se deklarišu kao genocid nad srpskim narodom u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Stručnoj i naučnoj javnosti, vladama država regiona i međunarodnim političkim i humanitarnim organizacijama predočeno je dvadesetak zaključaka kojima se, pored ostalog, traži međunarodna zaštita spomen kompleksa jasenovačkih logora, podržava implementacija Deklaracije o genocidu NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svetskog rata, osuđuje minimiziranje broja žrtava u ustaškim logorima smrti, podržava naučno i nepristrasno izučavanje istine o razmerama stradanja velikog broja dece u jasenovačkim logorima i njenu dostupnost u javnim medijima i školskim programima i udžbenicima, traži od Vatikana da prizna odgovornost Katoličke crkve za tragičnu sudbinu srpskog življa u NDH i otvori arhive s obiljem dokumenata koji ilustruju zverstva ustaškog poretka...
Jedan od zaključaka Konferencije o Jasenovcu bio je i izrada Zbornika referata koji se, eto, tri godine kasnije, predstavlja zainteresovanoj stručnoj i publicističkoj javnosti. O učešću eminentnih naučnika, prvenstveno istoričara i javnih delatnika iz Republike Srpske, Srbije, SAD, Velike Britanije i Ruske Federacije na tom skupu i kvalitetu objavljenih referata govorili su predstavnici Udruženja Jasenovac - Donja Gradina Saša Aćić prof. dr Vladimir Lukić i dr Slavoljub Lukić, koji je javnosti predstavio i publikaciju „Demografski problemi Republike Srpske“, koja svakako ima mesta i u kontekstu razgovora o stradanjima za vreme Nezavisne države Hrvatske.
Stradanjima od kojih se, zbog monstruoznog obima, srpski narod u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, nije oporavio ni 80 godina kasnije.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt