”Sedam hiljada duša” u Domu Vojske Srbije
U Svečanoj sali Doma Vojske Srbije, 11. novembra - na Dan potpisivanja primirja u Prvom svetskom ratu, upriličena je beogradska premijera filma ”Sedam hiljada duša”.
U dokumentarno-igranoj formi film potresno svedoči o stradanju srpskih i ruskih vojnika i interniranih civila u austrougarskim logorima Jindrihovice i Braunau, na teritoriji današnje Češke Republike.
Film koji kao scenarista i reditelj potpisuje Sanjin Mirić, snimljen je u produkciji Udruženja češko-srpskog prijateljstva ”Rodoljub”, u igranom delu učestvuju Lordan Zafranović, Jelena M. Ćirić, protojerej Srđan Jablanović i drugi, narator je Tihomir Stanić, a autori muzike Sanja Ilić i Bora Dugić.
U ime ekipe filma ”Sedam hiljada duša” publici koja je, uz poštovanje svih epidemioloških mera, svojim prisustvom uveličala premijeru, obratio se u svojstvu moderatora Milorad Konrad:
”Prva zamisao mi je bila da ovo veče otvorimo zvucima trube. Ali, već sledeća pomisao mi je bila: Šta odsvirati? Fanfare? Posmrtni marš? Ili nešto treće? Jer, ovaj film ne govori ni o junacima u boju, a nisu ni obični ratni stradalnici, već napaćene srpske duše čije su kosti ostale na teritoriji sadašnje Češke Republike u tadašnjim austrougarskim logorima Jindrihovice i Braunau.
Današnji dan praznujemo kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu i iz tog razloga sam ipak odlučio da trube treba da utihnu; da sve ratne sekire i pokliči treba da se sputaju i neka mir zavlada svetom i dušama stradalih.
Ovaj film donosi baš to. Smiraj duša, stradalih daleko od otadžbine, bez metka, bez boja. Dugo su bili zaboravljeni na najvećem srpskom groblju van otadžbine. Dugo smo čekali da se opet spomenu njihova imena: Mihailo Gajić, Miloš Jeremić, Arsen Lazarević... i tako njih 7000.”
Logori Jindrihovice i Braunau imali su oko 500 objekata, u kojima je boravilo oko 60 000 ratnih zarobljenika. Izuzetno teški uslovi života i rada, nedostatak hrane, obuće i odeće, hladnoća i zarazne bolesti, rezultirali su činjenicom da se 7100 Srba nikada nije vratilo u svoju domovinu.
Deo filma čine i sećanja vojnika koji su preživeli, a koje je 1919. godine zabeležio holandski novinar Anri Aber. U filmu govore i potomci ratnika iz Srbije.
U Jindrihovicama se danas nalazi mauzolej, u kome se čuvaju posmrtni ostaci žrtava tih logora - 7100 srpskih i 189 ruskih. To je, po veličini, drugo najveće srpsko groblje na svetu.
O kvalitetu filma prikazanog večeras u Domu Vojske Srbije svedoči više desetina internacionalnih nagrada, kao i Prva nagrada Međunarodnog festivala dokumentarnog filma "Zlatna buklija" 2020. godine za najbolji film po odluci žirija.
Značaj ovog filma potvrđuje i procena Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja - da su karakteristike ovog filma od značaja za obrazovanje i vaspitanje učenika u školama, zbog čega je i odobrena njegova distribucija ka srednjim školama u Srbiji.
Beogradskom premijerom filma ”Sedam hiljada duša” u Domu Vojske Srbije, odata je počast svima onima koji su, daleko od Srbije, svojim životima plaćali njenu slobodu.
U muzičkom delu filmske večeri učestvovao je Ansambl ”Knjaz Miloš” Udruženja ”U ime živih” iz Beograda. Publici su se predstavili reditelj Sanjin Mirić i Jelena M. Ćirić, koji su u dijalogu sa publikom, još jednom podcrtali koliko je važno utisnuti snagu sudbina stradalničkog srpskog naroda na filmsku traku, da ostane kao pomen i spomen, da se ne zaboravi - baš u ime živih.
Nakon projekcije uručene su zahvalnice institucijama i pojedincima koji su pomogli realizaciju filma, kao i organizaciju premijere. Među brojnim institucijama kulture, zahvalnice su uručene Ministarstvu odbrane, Ministarstvu kulture i infrmisanja, Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i Medija centru "Odbrana".
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt