Otvorena izložba „Stogodišnjica balkanskih i Prvog svetskog rata”
U Maloj galeriji Doma Vojske Srbije večeras je otvorena izložba slika „Stogodišnjica balkanskih i Prvog svetskog rata”.
Organizatori izložbe su Medija centar „Odbrana”, Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca Beograd i Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca „Stevan Sinđelić” iz Svilajnca.
Predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca Beograd dr Vidoje Golubović otvorio je izložbu i istakao da je to mali doprinos obeležavanju veka od srpskih ratovanja.
- Izložba treba da pokaže našu snagu i borbu da ne zaboravimo, i trajno zabeležimo, kako su naši preci stradali i kako su živote nudili otadžbini a ništa od nje nisu tražili. Slike podsećaju šta se dešavalo, kako su tada živeli naši ljudi, kako su voleli Srbiju, a mi danas pokušavamo da se setimo i da uspomenu sačuvamo, rekao je Golubović i poručio - čuvajte Srbiju i tradiciju kao što su ih preci čuvali i negujte istoriju, ona će se vratiti.
Nikola Stanković, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca „Stevan Sinđelić”, istakao je da je srpska istorija bogata tradicijom i da tekuća godina obiluje jubilejima, kao što je i ovaj.
- Važno je da obeležavamo istorijske godišnjice na dostojanstven način, i da na mlađe generacije prenosimo iskustvo i naša shvatanja, istakao je Stanković i zahvalio Medija centru „Odbrana“ na organizaciji izložbene postavke.
U programu su nastupili članovi teatra „Resava” koji radi pri Centru za kulturu „Sveti Stefan, despot srpski“ u Despotovcu.
Izložba, otvorena do 14. septembra, obuhvata 28 radova nastalih na 17. slikarskoj koloniji održanoj prošle godine u Crkvencu kod Svilajnca, kada su se umetnici okupili i na slikarska platna preneli sećanja na podvige i golgotu srpskog naroda i njegove natčovečanske napore u odbrani otadžbine.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt