12.04.2022

Promocija knjige „Razvoj naučnoistraživačke misli vojne psihologije“



U Atrijumu beogradskog Doma Vojske Srbije javnosti je predstavljena knjiga „Razvoj naučnoistraživačke misli vojne psihologije“ autora prof. dr Jana Marčeka i doc. dr Anite Pešić, koja je svojevrsno odavanje priznanja ljudima koji su utemeljili vojnu psihologiju.

Novo izdanje Medija centra „Odbrana“ govori o razvoju vojne psihologije počev od osamdesetih godina prošlog veka, pa sve do druge decenije 21. veka, na osnovu rezultata naučnoistraživačkog i stručnog rada vojnih psihologa.
Pored autora knjige, na promociju su govorili i recezent prof. dr Ksenija Đurić Atanasievski, prof. dr Milanko Čabarkapa i urednik knjige mr Snežana Đokić.

Recezent knjige prof. dr Ksenija Đurić Atanasievski istakla je da su autori učinili napor da predstave sedamdesetogodišnja istraživanja vojnih psihologa koja su na početku bila pionirski poduhvati, a koja ukazuju na uvođenje jedinstvenih tema u psihologiju, odslikavajući posvećenost i istraživački duh prvih generacija vojnih psihologa, dok ostala istraživanja predstavljaju autentična iskustva u situacijama oružanih konfilkata i postkonfliktnih perioda.

Profesor dr Milanko Čabarkapa naglasio je da su autori uložili veliki trud  prikupljajući više od 190 referenci, koje obuhvataju doktorske disertacije, magistarske teze, udžbenike, knjige, monografije, članke, naučna saopštenja na simpozijumima usklađenih sa tematskim okvirom ove monografije.
–Knjiga „Razvoj naučnoistraživačke misli vojne psihologije“ pomoći će mladim psiholozima da se bliže upoznaju sa onim što su radile njihove kolege u proteklih nekoliko decenija, a svima ostalima, ova monografija, biće inspiracija za nova naučna istraživanja, rekao je prof. dr Čabarkapa.

Pukovnik u penziji, autor knjige prof. dr Jan Marček izrazio je zahvalnost Medija centru „Odbrana“ na objavljivanju ove i svih njegovih prethodnih naučnih monografija.
–Povod za izradu monografije je obeležavanje sedamdeset godina razvoja vojne psihologije. Osnovni rezultati u razvoju vojne psihologije predstavljeni su kroz objavljene radove vojnih psihologa u okviru Centra za andragoško–psihološka i sociološka istraživanja u JNA, zatim u okviru Centra za selekciju i klasifikaciju ljudstva u JNA, a najveći deo analize posvećen je obrazovnim i naučnim dostignućima psihologa, u saradnji sa sociolozima i andragozima sa Katedre društvenih nauka, a zatim sa Katedre vojne andragogije i psihologije Vojne akademije, kao i Odseka za vojnu sociologiju i psihologiju Instituta ratne veštine, odnosno Instituta za strategijska istraživanja - rekao je prof. dr Marček.

Autor doc. dr Anita Pešić istakla je da se naučnoistaživačka misao vojne psihologije razvijala kroz različite vojne organizacije, ali uvek sa istim ciljem i zadatkom - čovek u vojnom okruženju.
–Preporučujem ovu knjigu svima onima koji žele da saznaju koje su to specifičnosti vojne profesije i vojnog okruženja. Takođe, i svima koji žele da istražuju probleme vojne psihologije kao i da vrše komparaciju rezultata psiholoških istraživanja u različitim društvenim,
političkim i državnim kontekstima.
photoFOTO GALERIJA