13.09.2013

Velika Iza i duh Pariza u Domu Vojske Srbije




Povodom izložbe „Velika Iza Vlaha Bukovca“, koja će biti otvorena u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije 17. septembra u 19 sati, danas je održana konferencija za novinare na kojoj su govorili dr Jasna Jovanov, upravnica „Spomen-zbirke Pavla Beljanskog“ i potpukovnik Slavoljub M. Marković, direktor Medija centra „Odbrana“.

Pozdravljajući predstavnike medija, potpukovnik Slavoljub Marković je istakao da se predstojećom izložbom nastavlja saradnja Galerije Doma Vojske s novosadskom „Spomen-zbirkom Pavla Beljanskog“ koja je započela izložbom „"Kolekcija Pavla Beljanskog ponovo u Beogradu" još 2011. godine a nastavljena proletos izložbom "Nadežda Petrović: s obe strane objektiva".

– Na uvid javnosti izlažemo sliku „Velika Iza“, poznatog hrvatskog umetnika Vlaha Bukovca. U okviru izložbe, pored remek dela Vlaha Bukovca, predstavljamo i sliku „Cigančica s dairama“, još jedno delo istog autora iz kolekcije Galerije Doma Vojske, kao i bogat ilustrativan materijal, objavljivan uz roman Aleksisa Buvijea – rekao je potpukovnik Marković.

Duh Pariza posetiocima će biti dočaran izlaganjem originalnih materijala, fotografija Vlaha Bukovca, isečcima iz novina, predmeta iz muzičke sobe prvog vlasnika, u kojoj je slika jedno vreme bila izložena. Izložba će biti otvorena do 2. novembra u Velikoj galeriji, a pratiće je predavanja, filmske projekcije i radionice. Za slepe i slabovide biće pripremljen poseban taktilni segment, u kojem će posetioci i uz pomoć audio vođenja moći da isprate čuveno delo Vlaha Bukovca.

O slici „Velika Iza“ i njenom autoru Vlahu Bukovcu govorila je dr Jasna Jovanov, koja je naglasila da La Grande Iza predstavlja remek delo čuvenog hrvatskog slikara koji je njome, uistinu i započeo bogatu umetničku karijeru.

– Njenim izlaganjem na prolećnom Salonu u Parizu 1882. godine, na kome je, između više od 2.700 eksponata, osvojila Zlatnu medalju, i izabrana za počasno mesto u ulaznoj dvorani, Bukovac je na prečac osvojio parisku publiku i izazvao senzaciju i buru pozitivnih reagovanja ne samo u umetničkim krugovima, već i u široj javnosti. Celokupna francuska štampa, inspirisana istoimenim delom poznatog bulevarskog romanopisca Aleksisa Buvijea, pozdravila je sliku „Velika Iza“ kao „poemu pohotnoj ženi“, koja je otvorila put slave jednom, relativno nepoznatom umetniku.

Slika „Velika Iza“ proglašena je 1948. godine za kulturno dobro, koje je, sve do 1965. godine, bilo deo privatne kolekcije u stanu Beljanskog. Najzad, slika je poklonjena legatu Novog Sada, uz uslov da se ustanovi Nagrada iz „Spomen-zbirke Pavla Beljanskog“ za najbolji diplomski rad iz nacionalne istorije umetnosti. Od 1966. godine „Velika Iza“ izložena je u „Memorijalu Pavla Beljanskog“. Posle opsežne restauracije pred lice javnosti izlazi 131 godinu od nastanka.

Multimedijalna postavka izložbe „Velika Iza“ u Galeriji Doma Vojske nastala je po ideji Aleksandre Rešnjak Pešić  da posetiocima približi društvene prilike u Parizu s kraja 19. veka, u gradu u kome je Vlaho Bukovac dobio značajna priznanja. Autorke izložbe su istoričarke umetnosti dr Jasna Jovanov i Milica Orlović Čobanov iz „Spomen-zbirke Pavla Beljanskog“.

Na zatvaranju izložbe 2. novembra u Galeriji Doma Vojske biće dodeljena 46. nagrada „Spomen zbirke“ za najuspešniji diplomski rad iz nacionalne istorije umetnosti.




photoFOTO GALERIJA