Promocija knjiga „Junački pomenik” i „Gospodar riječi”
U Svečanoj sali Doma Vojske Srbije sinoć je održana promocija dve nove zbirke pesama narodnog guslara Slavka Jeknića, „Junački pomenik” i „Gospodar riječi”, čiji je izdavač „Svet knjige” iz Beograda.
Veče je upotpunjeno botatim kulturnim programom u kome su nastupili glumac Aleksandar Dunjić, etno pojac Staša Koprivica i pevačka grupa Muzičke škole „Mokranjac” iz Beograda. Narodni guslari Saša Laketić, Milomir Trebješanin i Nikola Jeknić izveli su odabrane pesme na tom tradicionalnom instrumentu.
Na promociji se moglo čuti da dominantne teme Jeknićeve poezije govore o neprolaznim vrednostima srpskog naroda, pravoslavlju, Kosovu i Metohiji, srpskim svetiteljima i duhovnicima, utemeljivačima srpske državnosti, junacima Prvog i Drugog srpskog ustanka, kao i drugim temamam iz tradije, običaja i duhovnosti srpskog naroda.
Osim Steva Đosovića, koji se obratio u ime izdavača, o zbirkama pesama govorili su recezenti Milan Anđelković i Slavko Aleksić, prof. dr Slavoljub Vujović i autor Slavko Jeknić.
Recezent Milan Anđelković istakao je da je Slavko Jeknić guslar koji peva i osluškuje, da je stvaralac veran tradiciji koja je u pesmama shvaćena ne samo kao poezija, već i kao životni princip.
– „Junački pomenik”je knjiga dugog daha, svedočanstvo o putevima naše istorije i putevima duše. Pored toga što nam ne dozvoljava da zaboravimo mnoge važne detalje naše prošlosti, ova knjiga snažno je vezana i za sadašnjost, jer guslar ne može da ćuti. Slavko Jeknić, kao guslar i književnik, odužio se svome zavičaju ali i svojoj otadžbini, zaključio je Anđelković.
Slavko Aleksić recezent knjige „Junački pomenik” istakao je da je autor u svoju poeziju utkao mnoge likove za koje istorija ne zna.
– Poezija pamti junake, kako su izgledali, kako su se borili, u kojoj crkvi su se pričešćivali i zbog toga je ona dublja istina od istorije. U dvanaest poglavlja ove knjige, pažljivo odabranih i obrađenih, pesnik nije mogao zaobići sudbonosne događaje i ličnosti koje su donele srpskom narodu duhovnu i fizičku slobodu. Jeknić je pokazao da život nije bez smisla, i da čovek živi sve dok drugi govore o njemu, rekao je Slavko Aleksić.
Profesor dr Slavoljub Vujović, govoreći o zbirci pesama „Gospodar riječi”, istakao je da će ona neizbežno ostaviti utisak na svakog čitaoca, ne samo zbog prepoznatljivih rima posvećenih srpskom nacionalnom biću, već i zbog brojnih tema koje danas tište srpski rod, tako da na njih niko neće ostati ravnodušan.
– Pesmama ispisanim na početku o Kosovu, na kraju o zavičaju, Slavko poručuje da je Kosovo zavičaj svih Srba ma gde oni bili. Autor piše tako kao da pokušava objediniti poruke svih svetih i nesvetih Srba, počevši od svetog Cara Lazara pa do današnjih dana, zaključio je Vujović.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt