17.05.2022

Predstavljena monografija Medija centra „Odbrana“ „Rodna ravnopravnost u Vojsci Srbije – nasleđe, dostignuća, izazovi“



U Domu Vojske Srbije zainteresovanoj stručnoj i široj čitalačkoj javnosti predstavljena je monografija „Rodna ravnopravnost u Vojsci Srbije – nasleđe, dostignuća, izazovi“ u izdanju  Medija centra „Odbrana”.
Nakon opsežnih istraživanja knjigu u kojoj se, kroz kritičko sagledavanje nasleđenog stanja, pređenog puta i dostignuća, demistifikuju predrasude o tobožnjoj neprimerenosti ženske prirode zahtevima vojne profesije i prepoznaju primeri dobre prakse, napisali su Jovanka Šaranović, Zoran Kilibarda i Jan Marček.

Ključno pitanje, koje se u knjizi istražuje, jeste kuda i kako dalje na planu rodne ravnopravnosti, kako da ona ne postane sama sebi svrha, već da otvara nove mogućnosti za unapređenje funkcionisanja vojne organizacije.
Svako stanje u vojsci, pa i ono o pitanju jednakosti prava žena i muškaraca, odraz je stanja u društvu. U zemljama gde je ostvaren zavidan nivo zaštite ljudskih prava, stvoreni su i dobri uslovi za dostizanje visokih standarda rodne ravnopravnosti u sistemu odbrane. Pa ipak i u takvim društvima tragovi patrijarhata nisu sasvim iščezli, istakla je u uvodu urednica izdanja mr Snežana Đokić.

Kakvo je stanje u Srbiji, koju, u oblasti rodne ravnopravnosti, po mišljenju uvodničara i dalje opterećuju duboki rodni stereotipi i predrasude, autori s višegodišnjom istraživačkom praksom i iskustvom su istražili na celovit i sistematičan način, obrađujući ključna područja i mehanizme integracije rodne perspektive u sistemu odbrane. U monografiji se, u šest zasebnih poglavlja, obrađuju teme poput nasleđenog stanja u oblasti rodne (ne)ravnopravnosti, za koje se kaže da je daleko iza vodećih zemalja, ali ne na začelju, razloga za promenu takvog stanja, gde se ističu preuzete obaveze, ali i razumni podsticaji i ohrabrenja i ukorenjenih stereotipa, koji svakako otežavaju nepokolebljiv hod ka višim standardima rodne ravnopravnosti. Jedno poglavlje posvećeno je i funkcionisanju rodno mešovitih sastava Vojske Srbije, uz potenciranje uočenih dilema i otvorenih pitanja.
O knjizi su, pored autora, govorili recenzenti prof. dr Nevena Petrušić, prof. dr Gordana Gasmi i pukovnik vanr. prof. dr Srđan Blagojević.

Kako je, pored ostalog, navela u recenziji  prof. dr Gordana Gasmi, sveobuhvatna monografija je zasnovana na obilju relevantne naučne literature i rezultatima empirijskih istraživanja, nepristrasna u pristupu i hrabra u analizi negativnih rodnih stereotipa. O tome kakvo je stanje u praksi, prvenstveno u Vojnoj akademiji, gde se već deceniju obrazuju i predstavnice lepšeg i „nežnijeg“ pola, govorio je načelnik pukovnik vanredni prof, dr Srđan Blagojević, koji je istakao važnost jednakih kriterijuma i mogućnosti u procesu koji podrazumeva „ravnopravnost različitosti“.

Prihvatanjem koncepta rodne ravnopravnosti, kao jednog od svojih strateških opredeljenja, Vojska Srbije se obavezala da, u skladu sa svojim mogućnostima, teži dostizanju visokih standarda u toj oblasti. Kako i koliko uspešno i dokle se stiglo u izjednačavanju prava i obaveza muškaraca i žena u vojsci, pokazala su naučna istraživanja prof. dr Jovanke Šaranović, koja je, pored ostalog, tri godine bila savetnica ministra odbrane o rodnoj ravnopravnosti. O metodologiji istraživanja i rada na monografiji više je govorio jedan od autora prof. dr Jan Marček, dok je o rodnim stereotipima i predrasudama s kojima su se sretali u radu na knjizi, naporima na njihovoj demistifikaciji i istraživanju primera dobre prakse govorio prof. dr Zoran Kilibarda.
photoFOTO GALERIJA