30.06.2022

Obeležavanje pedeset godina prve borbene upotrbe vojne policije i protivterorističke akcije ,,Raduša“



U Atrijumu Doma Vojske Srbije, u organizaciji Udruženja veterana vojne policije Srbije, danas je obeleženo pedeset godina od protivterorističke akcije „Raduša“ i prvih borbenih upotreba vojne policije.
 
Pukovnik dr Miljan Milkić viši naučni saradnik Instituta za strategijska istraživanja dao je istorijiski osvrt na akciju „Raduša“ koja se odigrala 1972. godine i tom prilikom istakao da su aktivnosti terorista predstavljale kulminaciju loših odnosa i otvorene političke pobune hrvatske komunističke elite, koja je smatrala da je hrvatski narod ugrožen u Jugoslaviji, a da ta ugroženost dolazi pre svega od tzv. „velikosrpske hegemonije“, koju su, navodno, sprovodili srpski komunisti.

– Pripadnici proustaške organizacije „Hrvatsko revolucionarno bratstvo“, organizovani u okviru devetnaestočlane terorističke grupe „Feniks“, prešli su austrijsko-jugoslovensku granicu oko 13.00 časova 20. juna 1972. godine u blizini sela Muta. Nakon što su neprimećeno ušli u Jugoslaviju, teroristi su tek 24. juna, oko 23.00 časa postali predmet pažnje bezbednosnih struktura SFRJ.
Prvi sukob terorista odigrao se sa grupom vojne policije, koju je predvodio kapetan prve klase Miloš Popović. On je sa svojim grupom oko 09.30 časova 26. juna sustigao terorističku grupu. U ovom sukobu poginuli su komandir čete Popović i vojnik Branko Blečić.

Posle navedenog sukoba sa vojnom policijom, teroristi su odlučili da nastave pokret u pravcu planine Vran, gde se odigrao drugi sukob nakon koga se teroristička grupa podelila. Od grupe su se odmah odvojili i krenuli u pojedinačni proboj trojica terorista, od kojih je jedan uhvaćen 29. juna, drugi je uhvaćen 02. jula, dok je treći terorista istog dana, dakle 02. jula, ubijen. Preostalih 11 terorista podelilo se u dve grupe, koje više nisu imale međusobnu vezu. Poslednji terorista uhvaćen je 28. jula čime je operacija „Raduša“, formalno bila završena.
Prema dostupnim podacima, tokom celokupne akcije uništavanja terorističke grupe, na strani jugoslovenskih organa bezbednosti poginulo je 13 osoba, rekao je pukovnik Milkić.

Tomislav Perić, komandir čete Vojne policije angažovan u sastavu rezerve tokom operacije „Raduša“ dao je lično viđenje akcije odigrane tokom juna i jula 1972. godine.

Dragoljub Jevđović istakao je da, iako je odluka da se formiraju bataljoni vojne policije donesena pre ovih događaja, akcija „Raduša“ uticala je da se ta odluka delimično revidira i drugačije postavi upotreba i taktika vojne policije u protivterorističkim dejstvima.

– Angažovanje i dejstvo čete vojne policije Sarajevske armijske oblasti i svi problemi i slabosti koji su tada ispoljeni bili su „okidač“ da se načine neke značajne promene koje će od vojne policije načiniti jednu od najsposobnijih i najefikasnijih formacija prvo JNA, potom Vojske Jugoslavije, Vojske Državne zajednice Srbije i Crne Gore i danas Vojske Srbije, rekao je Dragoljub Jevđović.
photoFOTO GALERIJA