U novom broju „ODBRANE”
Nakon pregleda najvažnijih aktivnosti čelnih ljudi Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Vašoj pažnji preporučujemo INTERVJU s pukovnikom Brankom S. Mišićem, načelnikom Visokih studija bezbednosti i odbrane (VSBO). Naš sagovornik govori o toj organizacionoj celini Škole nacionalne odbrane „Vojvoda Radomir Putnik”, Univerziteta odbrane, koja je četvrti i najviši nivo karijernog usavršavanja oficira, visokih službenika ministarstava i agencija Vlade i Narodne skupštine Republike Srbije, te polaznika tog ranga iz drugih zemalja.
STAJNA TAČKA posvećena je danas aktuelnoj temi sajber bezbednosti. U istoriji ratovanja jedan od najbitnijih ciljeva je postići maksimalan efekat uz najmanje gubitke, a sajber svet baš to omogućuje, čuvajući živu silu i materijalne resurse.
Rubrika SISTEM obiluje mnogobrojnim sadržajima sa obuke, informacijama i atraktivnim fotografijama sa strelišta i poligona, gde vojska neprekidno nadograđuje svoje sposobnosti. Donosimo tekst o jubilarnih devet decenija službe ABHO, o 107 godina Rečne flotile i roda rečnih jedinica, a na prigodan način smo obeležili i predstojeći Dan intendantske službe. U okviru civilno-vojne saradnje nastavili smo da pratimo rad pripadnika Kopnene vojske koji su se i tokom leta angažovali na pružanju pomoći stanovništvu. Ovog puta smo pripadnike inžinjerijskog bataljona Treće brigade KoV zatekli pri obavljanju drugačijih, specifičnih poslova – postavljanja teškog mehanizovanog mosta, kako bi se sačuvale arheološke iskopine na brdu Hisar kraj Prokuplja, što je do sada nezabeleženo iskustvo u srpskoj arheologiji.
ARSENAL smo posvetili upotrebi dronova u savremenim oružanim sukobima, a u rubrici GLOBALNO donosimo tekst o političkom nasleđu bivšeg premijera Japana Šinzu Abea (1954–2022). Bio je premijera sa najdužim stažom u modernoj japanskoj istoriji , koji je tu zemlju vodio kroz burne geopolitičke promene. Njegova najznačajnija politička zaostavština jeste koncept Indo-Pacifika, a nakon njegove posete Srbiji 2018. godine Japan nije glasao za prijem tzv. Republike Kosovo u UNESKO.
Rubriku POVODI ovoga puta posvećujemo nedavno preminulom general-majoru Božidaru Deliću (1956–2022), a čitaocima „Odbrane” donosimo izvod iz njegovih svedočenja za ediciju „Ratnik” o bici za Paštrik 1999. godine.
Povodom Dana Vojnog muzeja, i 144. godine od njegovog osnivanja, u KULTURI donosimo tekst o nedavno otvorenoj izložbi „Pištolji i revolveri na sjedinjeni metak” iz Zbirke fabričkog naoružanja do 1918. godine.
TRADICIJE su posvećene junaku balkanskih ratova – generalu Božidaru Jankoviću, komandantu slavne srpske Treće armije, koja je u ratovima vođenim za oslobođenje Srbije od osmanlijske vlasti 1912. i 1913. godine oslobodila Kosovo i Metohiju.
Na razmere, gubitke i posledice operacije „Oluja” podsetili smo u rubrici ISTORIJA. Tridesetoj godišnjici operacije „Koridor-92” – posvećen je i SPECIJALNI PRILOG. Bila je to vojna operacija srpskih snaga u BiH kojom je stvorena Republika Srpska. Prema angažovanim snagama, vremenu trajanja, intenzitetu borbi i rezultatima koji su postignuti, ona spada u najveće vojne operacije koje su vođene na prostoru Jugoslavije devedesetih godina prošloga veka. Ukupni gubici svih srpskih snaga angažovanih u operaciji „Koridor-92” bili su veliki – 413 poginulih i 1.505 ranjenih.
Mnogo je razloga da na vreme obezbedite svoj primerak septembarskog izdanja „Odbrane”.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt