Hronika drugog dana Sajma knjiga na štandu MO i VS
Drugi dan 65. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, prošao je u znaku „kulture sećanja” i geopolitike.
Prva od dve današnje promocije izdanja Medija centra „Odbrana“, kroz tri knjige raličitog pristupa - zapisima ratnog komandanta, parčićima lične istorije i poetskog istraživačkog projekta – donela je svojevrsni prikaz tanatosa dvadesetog veka. Reč je o delima: „Prizrenska brigada 1998–1999 – sećanje na herojsku 549. motorizovanu brigadu” generala u penziji Stojana Konjikovca, „Zrno rata” poznatog novinara i pisca Dragana Vujičića, kao i „Bitka na Kajmakčalanu – septembar 1916” Igora Gojkovića. Autori su, predstavljajući svoje knjige čitalačkoj publici, i govoreći o ličnoj motivaciji za suočavanje sa zanimljivim temama, promociji dali posebni pečat.
Na promociji se moglo čuti da je „Prizrenska brigada” knjiga koja nas suočava sa dugo zanemarivanom stvarnošću – ratom na Kosovu i Metohiji 1999. godine. I sam neposredni učesnik te drame, autor Stojan Konjikovac, general u penziji, naglasio je da knjiga verodostojno prikazuje borbena dejstva na Paštriku i napore naše vojske, koja je sprečila kopneni prodor Albanaca, iako je bila suočena sa apsolutnom premoći NATO avijacije iz vazduha i neprekidnim snažnim udarima na tlu. Događaji su opisani iz dana u dan, ostavljajući nas u neverici pred težinom žrtve koju su vojnici i njihove starešine podneli, čulo se na promociji knjige „Prizrenska brigada” Stojana Konjikovca, koga je u publici podržao veliki broj saboraca iz brigade.
Prvi deo trilogije Dragana Vujičića, knjiga „Zrno rata”, o kojoj je bilo reči u daljem toku promocije na štandu Medija centra „Odbrana“, posvećena je onima koje je rat zadesio, bez kojih ne bi bilo ni velikih bitaka ni velikih komandanata, niti velike istorije, rekla je moderatorka , glavni i odgovorni urednik „Vojne knjige” mr Snežana Đokić. Autor je istakao da knjiga donosi svedočenje o podvizima danas zaboravljenih heroja i heroina – zastavnika Dobrivoja Stojanovića, lekara Gorana Zdravkovića, Iv En Prentis, Simonide, Slađane Stanković, Marije Milić, Radmile Anđelković, niza vojnika i civila. Vujičić je istakao da mu je veliku pomoć u prikupljanju dokumentacija i svedočenja pružio nedavno preminuli, legendarni pukovnik Milutin Filipović. Na promociji se moglo čuti da je Zrnom rata” Dragan Vujičić podigao spomenik kosovskim junacima, pre svega neustrašivim borcima Treće armije, a autor je najavio da će se uskoro pojaviti drugi deo trilogije, i uputio posebne reči zahvalnosti Medija centru „Odbrana“ , zbog podrške i odlične saradnje.
U knjizi „Bitka na Kajmakčalanu – septembar 1916”, autor Igor Gojković je, kombinujući relevantne činjenice iz literature i arhivskih fondova, koristeći foto-ilustracije i reprodukcije digitalnih mapa, do u detalje obradio centralnu epizodu iz Velikog rata iz 1916. godine – osvajanje Kajmakčalana. Gojković je na promociji istakao da je bitku opisao dan po dan, „ponekad i svaki sat“, kako bi je verodostojno predstavio, a da je njenom izlasku prethodilo desetogodišnje istraživanje. Opšti utisak na promociji je da je autor doneo nadasve zanimljivo štivo iz istorije, koje se „pije” naiskap, a posebnu važnost ovom delu daju fotografije svih komandanata značajnijih jedinica koje su učestvovale u bici na Kajmakčalanu.
U drugom delu današnjeg programa na sajamskom štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Medija centar „Odbrana“ promovisao je svoja izdanja iz edicije GEOPOLITIKA: knjigu „Vojno-politički odnosi Jugoslavije i SAD 1969–1974” i dva zbornika radova, „Drugi svetski rad – 75 godina kasnije” i „Neutralnost i strateško odvraćanje”. Promociju je vodila urednik „Vojne knjige” Mirjana Sandić.
Govoreći o knjizi „Vojno-politički odnosi Jugoslavije i SAD 1969–1974”, dr Tatjana Milošević iz Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane, istakla je da ona u fokus istraživanja stavlja spoljnopolitičku poziciju Titove Jugoslavije u vreme administracije predsednika Ričarda Niksona (1969–1974). Autorka je prezentovala ozbiljnost pozicije koju je Jugoslavija kao predvodnik Pokreta nesvrstanih zauzimala na tadašnjoj svetskoj političkoj sceni, uz konstataciju da je, zahvaljujući blokovskoj podeli sveta i umešnosti determinisanja spoljne politike, socijalistička Jugoslavija dobila priliku da se u ovom periodu dobro pozicionira u odnosu na realnu moć koju je imala.
Iza tematskog zbornika radova „Drugi svetski rat – 75 godina kasnije” stoje stručnjaci vodećih istorijskih instituta u Srbiji i Republici Srpskoj - Instituta za strategijska istraživanja, Instituta za noviju istoriju Srbije, Instituta za savremenu istoriju i Univerziteta u Banjoj Luci. O zborniku je na štandu „Odbrane“ danas govorio jedan od urednika dr Bojan Dimitrijević, koji je istakao da fenomen Drugog svetskog rata i dalje privlači pažnju svetske akademske zajednice i predstavlja nepresušan izvor inspiracije i vodeću temu mnogim istraživačima. Nakon što je predstavio sedam celina koje čine ovaj zanimljiv zbornik, istakao je da iza objavljenih tekstova stoje „respektabilni i brižljivo selektirani autori“, koji su želeli da pruže nove osvrte, različite poglede i tumačenja, utemljene na novim istraživanjima i izvorima.
Poslednje izdanje Medija centra „Odbrana“ iz edicije GEOPOLITIKA o kome je danas bilo reči bio je Zbornik radova „Neutralnost i strateško odvraćanje” koji donosi rezultate istraživanja prve faze istoimenog naučnog projekta koji realizuje Škola nacionalne odbrane „Vojvoda Radomir Putnik”. O knjizi je govorio učesnik u projektu i njegov urednik pukovnik dr Veljko Blagojević, koji je istakao da je fenomen odvraćanja danas potpuno drugačiji od onog u vreme „hladnoratovske“ politike. Govoreći o autorima, istakao je da je reč o ekspertima iz različitih oblasti vojnih i bezbednosnih nauka, međunarodnih odnosa, sociologije, geopolitike i drugih, ne samo iz redova sistema odbrane već i različitih naučnih instituta i referentnih fakulteta. Uz zahvalnost vojnom izdavaču na saradnji, Blagojević je za 2024. godinu najavio završetak svojevrsnog naučnog projekta istraživanja studije odvraćanja u savremenim uslovima.
Ni današnji, veoma dinamični dan na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, nije protekao bez projekcija filmova iz veoma bogate arhive Vojnofilmskog centra „Zastava film“.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt