Promocija istoriografskih izdanja Medija centra „Odbrana“ na sajmu knjiga
Treći dan 65. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, prošao je u znaku promocija knjiga iz edicije „Istorija“ Medija centra „Odbrana”
Započelo je razgovorom o prošlogodišnjem izdanju „Moravska divizijska oblast 1883–1941”, autora Saše Nedeljkovića, koje, uz iscrpne biografije komandanata, sadrži zanimljive zabeleške o formiranju, životu i radu jedinice, kao i o uspesima Moravske divizijske oblasti. Na promociji, koju je veoma inspirativno vodio urednik u odseku za izdavačku delatnost potpukovnik Vladimir Počuč, o delu je govorio istoričar, pukovnik dr Dalibor Denda iz Instituta za strategijska istraživanja koji je istakao da knjiga „vraća lepu tradiciju“, po kojoj su se pripadnici bavili istorijatom svoje jedinice ili garnizona.
- Autor nije profesionalni istoričar, već vojnik koji piše iz svoje perspektive, jezikom namenjenom širem auditorijumu, i delo donosi mnogo podataka, koji bi, iako zahtevaju ozbiljnu proveru i analizu, mogli ukazati na pravac kojim bi potencijalni savremeni istraživači trebalo da idu u proučavanju ove materije.
Iz edicije „Vojvode“, Medija centar „Odbrana” je u 2022. godini objavio četiri knjige o isto toliko slavnih vojskovođa Srpske vojske – Radomiru Putniku, Stepi Stepanoviću, Živojinu Mišiću i Petru Bojoviću. Posetioci štanda Ministarstva odbrane i Vojske Srbije danas su imali priliku da od pukovnika dr Slobodana Đukića, nastavnika vojne istorije u Vojnoj akademiji, saznaju nešto više o njihovom životu i ličnom usavršavanju, karakternim osobinama, penzionisanju kao i o njihovom učešću u ratovima. Tokom zanimljive priče o četvorici legendarnih vojvoda, koji su bili savremenici, a krasile su ih različite vrline, Đukić je zaključio da bi moderni srpski oficir trebalo da poseduje Putnikovu mudrost, Mišićevu borbenost, Stepinu disciplinu i odanost koju je Petar Bojović pokazivao prema Karađorđevićima.
U drugom delu današnjeg predstavljanja izdavačke delatnosti Medija centra „Odbrana“ Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane, takođe iz edicije ISTORIJA, promovisana su izdanja za koja se moglo čuti da „originalnim pristupom i nedovoljno poznatom istorijskom tematikom privlače posebnu pažnju šire javnosti“.
Prvo od njih, knjiga Mile Mihajlović - Alesandro de Bozdari, „O balkanskim ratovima, o Velikom ratu i o nekim događajima koji su im prethodili (diplomatske zabeleške)” beleži sećanja iz godina u kojima je profesionalna karijera Aleksandra de Bozdarija učinila jednim od učesnika najznačajnijih diplomatskih događaja našeg doba. Na promociji se čulo da je ovim beleškama autorka budućim istoričarima pružila dokumenta nesumnjive autentičnosti.
Govoreći o tom doprinosu nauci, mladi istoričar Stefan Šipka, istakao je da je Mihajlovićeve nesumnjivo prepoznala značaj italijanske diplomatske arhivske građe za istoriografiju, što potvrđuje činjenica da su mnogi savremeni istoričari koristili ovaj materijal za svoje naučne radove.
Mila Mihajlović je sa prisutnima na promociji podelila utiske o težini rada u arhivima, i posebno se osvrnula na značaj italijanske diplomatske građe za istorijsku nauku, kao i na poteškoće tokom prevođenja originalnih spisa, zbog specifičnog stila visokog diplomate onog vremena, koje je trebalo uskom krugu čitalaca, kojima je delo namenjeno, doneti verodostojno i razumljivo.
Na promociji koju je vodila urednica u Odeljenju za izdavačku delatnost Medija centra „Odbrana“ dr Aleksandra Pećinar, predstavljena je i monografija „Jurišni bataljoni 1940–1941”, autora Dušana Babca i Branka Jevtića, za koju se čulo da prvi put daje celovitu sliku o ovim specijalnim jedinicama, kao i da, na osnovu temeljnih istraživanja i originalne arhivske građe, čitaocima donosi podatke o obuci i popuni ovih jedinica, kao i rekonstrukciju učešća svakog pojedinačnog bataljona u Aprilskom ratu.
Knjiga je zaokružen, višeslojan i sadržajan prikaz jurišnih bataljona, ali, potvrdio je Babac, ostavlja mogućnost za nova istraživanja. Istakao je da se ovom temom bavio još 2006. godine, ali je neposredni povod da mu ponovo postane predmet istraživanja bio tekst kolege Aleksandra Životića o jurišnim odredima, objavljen u magazinu „Odbrana“ pre par godina. Takođe je kao najveći doprinos knjige istakao to što rekonstruiše kompletni komandni kadar jurišnih jedinica, uz fotografije, koje čitaoci posebno vole. Koautor Dušan Babac je uputio posebne reči zahvalnosti izdavaču „prijateljima iz Medija centra „Odbrana“ zbog plodne saradnje koja je rezultirala sa 9 knjiga, „čiji je dobar deo tiraža rasprodat“.
Poslednja knjiga o kojoj je bilo reči u drugom delu današnjeg programa, „Nacionalni vernik” Miroslava Toholja - priča je o poverljivom izvršiocu, povereniku Ristu Duždeviću Toholju. O autoru, nedavno preminulom načelniku Odeljenja za izdavačku delatnost „Odbrane“, biranim rečima govorila je Aleksandra Pećinar, i tom prilikom istakla da je imao redak dar da „verodostojno prenese“, kao i da je nagrađivani književnik koji je napisao zanimljivo istoriografsko delo, o junaku, daljem rođaku, učesniku Balkanskih ratova.
Treći dan na sajamskom štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije započeo je predstavljanjem izdanja Medija centra „Odbrana“, koje je za strane izaslanike odbrane akreditovane u Republici Srbiji, priredila direktor te ustanove Uprave za odnose s javnošću Ministarstva odbrane, potpukovnik Biljana Pašić, nakon čega su prisutni imali priliku da prisustvuju i zanimljivim projekcijama Vojnofilmskog centra „Zastava film“.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt