27.10.2022

Sajamska promocija udžbenika Vojne akademije i iz vojne medicine



Medija centar „Odbrana” petog sajamskog dana , na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavio je deo izdanja koja je, za potrebe Vojne akademije, objavio u poslednje dve godine, kao i nastavno-obrazovnu literaturu Medicinskog fakulteta VMA.  

Među naslovima prezentovanim u prvom delu programa, koji je moderirao urednik u odseku za izdavačku delatnost, potpukovnik Vladimir Počuč, je udžbenik „Komandovanje u borbenim dejstvima taktičkih jedinica”, autora general-potpukovnika Gorana Radovanovića, rektota Univerziteta odbrane, objavljen prošle godine.
Govoreći o tom delu, nakon osvrta na impresivnu vojnu karijeru autora, pukovnik dr Srđan Starčević, nastavnik sociologije na Vojnoj akademiji, istakao je da je, imajući u vidu stepen razvoja vojne misli i stečena borbena iskustva, učinjen napor da se u udžbeniku - koji je pisan popularnim stilom, ali naučno utemeljeno - izlože osnove komandovanja jedinicama u borbenim dejstvima Vojske Srbije.

„Uvod u operatiku” pukovnika u penziji dr Radeta Slavkovića, objavljen ove godine,  prilagođen je studijskom programu istoimenog predmeta koji se izučava na osnovnim akademskim studijama Vojne akademije. Prema rečima pukovnika Starčevića, od udžbenika ne treba očekivati odgovore na sva pitanja i probleme iz oblasti operatike, kao ni gotova rešenja koja se primenjuju u praksi, ali knjiga pruža optimalan fond znanja kako bi budući oficiri na početnim dužnostima u našoj vojsci postigli neophodne, kreativne ciljeve u operativnoj praksi.
Starčević je na promociji govorio i o „Sociologiji”, koju je napisao za kadete osnovnih studija Vojne akademije, koji su danas bili i najbrojniji posetioci na štandu, ističući da je taj „pomoćni udžbenik“ prvenstveno značajan jer je nastao kao odgovor na potrebu da budući oficiri na odgovarajući način razumeju društvene pojave i procese, te steknu bazična znanja koja će uspešno nadograđivati u različitim oblastima društvenih i vojnih nauka.

Drugi deo današnjeg sajamskog programa na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije prošao je u znaku promocije udžbenika iz oblasti vojne medicine. Medija centar „Odbrana” predstavio je nastavno-obrazovnu literaturu Medicinskog fakulteta VMA. Od moderatorke ovog dela programa, urednice u odseku za izdavačku delatnost, Mirjane  Sandić, čuli smo da je izdavaštvo sastavni deo osnovne delatnosti u vojnom školstvu i da doprinosi kvalitetnijem obavljanju obrazovne, naučnoistraživačke i stručne delatnosti.
Tokom ove godine Medija centar „Odbrana” objavio je sledeće udžbenike za potrebe realizacije nastavnog procesa na Medicinskom fakultetu VMA:
„Oftalmološka i sistemska toksičnost ksenobiotika” (M. Vukosavljević, S. Vučinić i D. Pajić), „Sepsa” (D. Đorđević), „Perioperativna hipotermija kao komplikacija opšte anestezije” (S. Zeba), „Hiperbarična medicina – deset godina iskustva Centra za hiperbaričnu medicinu VMA” (M. S. Rabrenović), „Dijagnostičke procedure u oralnoj medicini” (D. Daković, Z. Tatić i saradnici), „Osnovi kliničke farmakologije” (grupa autora), „Dijabetesna nefropatija – savremena dijagnostika i terapija” (M. Mijušković, B. Terzić), „Neurosonologija – praktikum sa atlasom” (T. Lepić sa saradnicima), a u pripremi je i knjiga „Osnovi medicine bola” (D. Stamenković).

Na današoj promociji akcenat je bio na tri knjige - naučnoj monografiji „Perioperativna hipotermija kao komplikacija opšte anestezije”, monografiji izdatoj povodom svojevrsnog jubileja „10 godina iskustva – Centra za hiperbaričnu medicinu VMA” a predstavljen je i udžbenik „Neurosonologija – praktikum sa atlasom”.  

U prvoj, anesteziolog dr Snježana Zeba, bavila se istraživanjem uticaja perioperativne hipotermije kao komplikacije opšte anestezije. Ona je u knjizi prezentovala pokazatelje do kojih se došlo, kao i savremene načine održavanja perioperativne temperature. O doprinsu autorke, na promociji je govorila recenzent izdanja, dekan Medicinskog fakultzeta VMA prof. dr Sonja Marjanović, koja je istakla da je reč o veoma retkom i vrednom izdanju.
Pukovnik prof. dr Toplica Lepić, koji je -  sa saradnicima za kadete i studente četvrte godine integrisanih akademskih studija medicine i nastavnog procesa na zdravstvenim specijalizacijama - napisao udžbenik „Neurosonologija – praktikum sa atlasom”, na promociji je govorio o značaju primene ultrazvučne dijagnostike, a Medicinski fakultet VMA, jedinstvenu ustanovu koja objedinjuje medicinski i vojni poziv, predstavila je dekan prof. dr Sonja Marjanović.
Povodom desetogodišnjice osnivanja Centra za hiperbaričnu medicinu, još uvek relativne mlade ustanove Vojnomedicinske akademije,  o iskustvima i planovima Centra govorio je pukovnik dr Milorad Rabrenović.

Na repertoaru Vojnofilmskog centra „Zastava film“ danas su bila dva zanimljiva dokumentarna ostvarenja:  „Prva srpska eskadrila“ i „Ratna beležnica 126. Vojin“.
photoFOTO GALERIJA