Šesti dan Sajma knjiga na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije
Današnje promocije izdanja Medija centra „Odbrana” na 65. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga bile su posvećene delu izdanja koja nemaju odrednicu tajnosti, a čiji autori dolaze iz Vojnoobaveštajne agencije, kao i knjigama koje baštine i promovišu vrednosti o kojima se stara Vojni muzej.
U prvom delu programa na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije publici je predstavljen reprint knjige Petra Iv. Ostojića, koji je priredio pukovnik Aleksandar Milenković, a zatim je bilo reči i o knjizi „Priče (ne)pričavke” Brane Anočića.
Glavni i odgovorni urednik u odseku za izdavačku delatnost mr Snežana Đokić, koja je moderirala promociju, u uvodnoj reči istakla je da ova dva dela nisu zaostala u vremenu, iako je jedno napisano pre gotovo sto godina, dok drugo prati upečatljive akcije nekadašnjih najuspešnijih svetskih tajnih agenata.
„Tajne neprijatelje” potpukovnik vojske Kraljevine Jugoslavije Petar Iv. Ostojić objavio je 1931. godine. U knjizi on objašnjava pojam, strukturu i rad obaveštajne službe, a poseban kuriozitet je činjenica da se, iako je prošlo više od devedeset godina od objavljivanja, suština obaveštajne delatnosti nije značajnije promenila. Autor piše da su zadaci takvih službi „iznalaženje, prikupljanje podataka i dokumenata, odabiranje, klasificiranje, tumačenje, saopštavanje i najzad iskorišćavanje”, a tom definicijom obuhvaćene su sve faze obaveštajnog ciklusa, kojim se i u savremenoj nauci i praksi određuje obaveštajni rad, Priređivač izdanja, pukovnik Milenković, posetiocima promocije govorio je o Ostojićevoj biografiji obaveštajca, koja je završila tragično,. streljanjem od strane novih komunističkih vlasti 1945. godine. On je istakao da knjiga, koja sadrži 12 glava, „inspirisanih širokim obuhvatom strane i domaće literature“ ima elemente i udžbeničke literature.
„Priče (ne)pričavke”, autora, nekadašnji šefa VOA , pukovnika Branislava Anočića, donose najupečatljivije podvige raznih obaveštajaca. Ono što ovom delu, za koje nije lako odrediti književnu vrstu, daje posebnu privlačnost, jeste lakoća kojom autor priča svoje priče i seli ih iz svog vajata u selu Šopić u manje ili više poznate istorijske događaje iz obaveštajnog sveta. Poređane su kao faze obaveštajnog ciklusa, a svaka sadrži poruku i pouku koja je vredna ne samo za obaveštajce početnike ili njihove iskusne kolege, već i za svakog koji u svetu agenata nalazi uzbuđenja ili želi da postane njegov deo. O tome koje osobine treba da ima pravi obaveštajac, ali i o pojedinim „pričicama“ koje je izdvojio iz mnoštva materijala koje sadrže knjige koje su mu poslužile kao izvor za „Priče (ne)pričavke”, posetiocima štanda „Odbrane“, govorio je bivši prvi čovek VOA Anočić.
Drugi deo sajamskog programa bio je posvećen promociji Vojnog muzeja, odnosno istorijskog sećanja koje u svojim neprocenjivim zbirkama čuva ta važna institucija kulture.
Tokom ove godine, Medija centar „Odbrana”, objavio je nekoliko knjiga koje su na tom tragu: „Akselbenderi – oznake na uniformama iz kolekcije Vojnog muzeja”, Bojane Jokić . Ilić, „Remek-dela umetničke zbirke iz Fonda Vojnog muzeja”, Ljubice Dabić i „Staro oružje Azije”, Anđelije Radović. Navedena izdanja, nastala u saradnji Medija centra „Odbrana“ i Vojnog muzeja, dve eminentne institucije Ministarstva odbrane, autori su danas prestavili publici.
U istorijskim pregledima vojnog odevanja akselbenderima nije posvećena naročita pažnja. Reprezentativnim kataloškim izdanjem „Akselbenderi” autorka Bojana Jokić Ilić, predstavila je rezultate svog istraživanja oznaka na vojnoj uniformi koje se nose na bluzi ili šinjelu, i to najčešće oko ramena, na šta upućuje i naziv na nemačkom jeziku – Achselbänder, koja doslovno znači ramene trake.
Imajući u vidu da je uniforma kompleksna forma odevanja, čiji detalji imaju dvostruku ulogu – da oslikaju složenost određene vojne kulture, kao i da prikažu specifičnost vojne hijerarhije i organizacije, poznavanje tipova akselbendera i njihovih karakteristika u određenom istorijskom razdoblju omogućava da se takva vojna oznaka koristi i kao jedan od dragocenih istorijskih izvora koji pružaju obilje podataka, a koji bi ostali nepoznati kada bi se proučavali samo na osnovu pisane i likovne građe, čulo se na promociji ove zanimljive knjige, koju je vodila urednica u odseku za izdavačku delatnost dr Aleksandra Pećinar.
Drugo izdanje, danas predstavljeno posetiocima štanda Ministarstva odbrane i Vojske Srbije tokom popodneva - katalog autorke Ljubice Dabić „Remek-dela umetničke zbirke iz Fonda Vojnog muzeja” – važno je jer predstavlja rezultat nastojanja da se dragoceni eksponati predstave široj javnosti.
Još od svog osnivanja 1878. Vojni muzej prati ratnu istoriju naroda koji su naseljavali Balkansko poluostrvo od praistorije do najnovijih dana. U povezivanju i oživljavanju minulih događaja i stvaranju utiska kontinuiteta i preglednosti značajnu ulogu odigrala su likovna dela određene tematike, ili nastala u posebnim uslovima. Ona često ilustruju ili oživljavaju određena istorijska ili ratna zbivanja, prikazuju naoružanje ili vojnu opremu.
Umetnička dela u Vojnim muzeju nisu značajna samo po svojoj umetničkoj vrednosti, već i zbog okolnosti u kojima su nastala, po datumu, mestu, predstavljenom motivu ili ličnosti, čulo se na promociji ovog vrednog izdanja.
Vojni muzej jedan je od retkih muzejskih ustanova u Srbiji koji, osim što baštini predmete srpske materijalne kulture, prikuplja i predmete koji nisu od posebnog nacionalnog značaja. Katalog „Staro oružje Azije” autora Anđelije Radović dokaz je toga, jer predstavlja javnosti jedan od fondova Vojnog muzeja u kome se nalazi više od 220 predmeta starog oružja iz Azije, koje se koristilo za ratovanje, kao paradno oružje privilegovanih staleža, a pojedini primerci za lov i sport.
I danas je bilo veoma živo u delu sajamskog prostora u kome Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije predstavljaju i nude svoja izdanja ljubiteljima knjige. Sasvim je izvesno da će tako biti do nedelje 30. oktobra, kada će 65. Međunarodni sajam knjige zatvoriti svoja vrata za posetioce.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt