Magazin „ODBRANA“



Magazin ODBRANA je glasilo Ministarstva odbrane koje izlazi od 1. oktobra 2005. godine. Osnivač magazina je Uprava za odnose s javnošću, a izdavač Medija centar "Odbrana".

Osnovni zadatak ODBRANE je da informiše pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, zaposlene u svim ostalim elementima sistema odbrane i najširu domaću i inostranu javnost o svim aktuelnim pitanjima o odbrani zemlje.

ODBRANA nastavlja tradiciju ”Ratnika” prvog vojnog lista u Srbiji, koji je izašao 24. januara 1879. godine i tog datuma obeležava se Dan Medija centra "Odbrana".

"Ratnik" je pokrenuo generalštabni potpukovnik Jovan Mišković, ministar vojni, potonji general i načelnik Glavnog generalštaba, član Srpskog učenog društva i predsednik Srpske akademije nauka. U naredbi o pokretanju „Ratnika“ on je, naglašavajući značaj vojne štampe, ukazao da je „vojska bez svoga lista kao čovek bez govora”.

Istina, „Ratnik” nije prvi vojni list u Srbiji. To počasno mesto pripada „Vojinu”, prvom vojnostručnom glasilu u Srbiji i na Balkanu. Vlasnik i urednik „Vojina“ bio je Jovan Dragašević, koji je bio i prvi urednik „Ratnika”.

Urednici „Ratnika”, koji je sa prekidima za vreme Balkanskih i Prvog svetskog rata izlazio do 1941. godine, bili su najznamenitiji vojni teoretičari, mislioci i vojskovođe srpske vojske: vojvode Živojin Mišić i Stepa Stepanović, đenerali Jovan Dragašević, Božidar Janković, Miloš Vasić i mnogi drugi.

Krajem 19. i početkom 20. veka u Srbiji je izlazio niz vojnih listova pod okriljem Ministarstva vojnog ili kao privatna izdanja. Tu su "Vojska" (izlazila od 1903. do 1907), "Srpska Vojska" (1908-1913), "Ratni dnevnik" (1914-1918), "Vojnički glasnik" (1919-1941)...

Drugi svetski rat je neminovno doveo do gašenja predratnih vojnih listova. Centralno vojno-političko glasilo u NOR-u, bilo je „Bilten Vrhovnog štaba”. Izlazila je i „Borba“ i povremeno listovi komandi i jedinica.

Jedna od najsvetlijih stranica u istori vojne štampe u Srbije je pokretanje ilustrovanog vojnog lista „Front” početkom 1945. godine. U jesen iste godine pokrenuta je i „Narodna armija“, koja će se posle gotovo pet decenija kontinuiranog izlaženja, zajedno sa „Frontom”, utopiti u novi list „Vojska” maja 1992. godine.

„Vojska” će kao osnovno izdanje istoimenog Novinsko-izdavačkog centra, od prvog broja pa u narednih 13 godina, koliko je pod tim imenom trajala, ispratiti sve najznačajnije događaje u državi i vojsci. Jedan od najdramatičnijih, svakako je delovanje u uslovima agresije Natoa na SRJ. U ratnim uslovima redakcija je štampala 40 ratnih brojeva, kao svojevrsno svedočanstvo o odbrani i otporu.

Odlukom ministra odbrane Srbije i Crne Gore „Vojska“ je, posle 710 brojeva prestala da izlazi 8. septembra 2005. godine. Istom odlukom pokrenuta je „Odbrana“ i otvoreno još jedno poglavlje u istoriji vojne štampe.

Tradicije „Ratnika“, „Fronta“, „Narodne armije“ i „Vojske“ nastavlja Medija centar „Odbrana“ i istoimeni dvonedeljnik Ministarstva odbrane.

Od 2006. godine ODBRANA je članica Evropskog udruženja vojnih novinara (EMPA), a 31. Kongres te asocijacije održan je u Beogradu 2010. godine.