O izdavačkoj delatnosti



NOVE KNjIGE MEDIJA CENTRA „ODBRANA“ 2011–2012.

 

VOJNA PUBLICISTIKA

„Bezbednosni menadžment u suprotstavljanju i borbi protiv terorizma“
Autor: dr Miroslav Talijan

slika
U štampi

 

Knjiga je rezultat teorijskih i empirijskih istraživanja o neophodnosti izgradnje adekvatnog sistema menadžmenta antiterorističkih snaga, zasnovanog na naučnim osnovama i iskustvima dobre prakse u suprotstavljanju i borbi protiv terorizma.
Sadržaj je koncipiran u tri poglavlja: shvatanje ostvarivanja bezbednosnog menadžmenta u suprotstavljanju i borbi protiv terorizma (definisanje savremenog terorizma, pojam, suština i predmet menadžmenta); razvoj bezbednosnog menadžmenta (subordinacija, jedinstvo, efikasnost, sigurnost, tajnost); praksa menadžmenta specijalnih jedinica u funkciji razvoja (način rada, polazišta ekspertize, rezultati istraživanja).

 

VOJNA TEHNIKA

„Višenamenski borbeni avioni“
Autor: dr Slaviša Vlačić

slika

Karakter vazdušne moći, kao i percepcija faktora koji je čine, promenili su se pojavom nove kategorije aviona koja se danas naziva višenamenski borbeni avioni. Suština je njihova sposobnost za uspešno izvođenje lovačkih, bombarderskih, jurišnih i izviđačkih zadataka, a u ovoj knjizi predstavljeni su velikim brojem slika u boji, tabela, šema i grafikona.
Tehnička evolucija u pogledu aerodinamike, konstrukcije, pogona i opreme vazduhoplova obezbedila je postizanje impresivnih performansi, visokog nivoa manevarskih sposobnosti i upotrebu najnaprednijih vazduhoplovnih ubojnih sredstava za dejstvo sa velikih udaljenosti.
Višenamenski borbeni avioni su svestrani, mobilni i autonomni, što ih čini različitim od drugih borbenih platformi. Stoga su oni osnovna udarna komponenta savremenih vazduhoplovnih snaga i predstavljaju jedinstven borbeni sistem, ali i sredstvo sa dugim vekom upotrebe.    

„Orao – pogled iz jugoslovenskog ugla
Autor:  Aleksandar Radić

slika

Na veoma zanimljiv način u ovoj knjizi prikazani su nastanak čuvenog vazduhoplova, kao i njegov život u burnim događajima od njegovog nastanka do danas. Autor je na sistematičan način, vrlo detaljno opisao razvojni put aviona „orao”, od idejne zamisli, procesa konstruisanja, ispitivanja i uvođenja u naoružanje, do serijske proizvodnje i eksploatacije, kako u domaćem vazduhoplovstvu tako i u Rumuniji, sa kojom je avion razvijan i proizveden u kooperaciji. Kao proizvod domaće pameti i industrije, sa potpuno osvojenim remontom, a polazeći od stanja istrošenosti vremenskih i eksploatacionih resursa i borbenih mogućnosti, avion „orao” je i danas aktuelan i perspektivan za dalju upotrebu u avijacijskim jedinicama Vojske Srbije.

 

„Borbeni helikopteri“
Autor: dr Dragan Cvetković

slika

U štampi

Knjiga o helikopterima, posebno vojnim borbenim, govori o letelicama težim od vazduha, koje pokreće jedan ili više rotora sačinjenih od lopatica, a koji poleću i sleću vertikalno, zbog čega su pogodni i za teško dostupne terene.
Tekst, slike i šeme deo su trinaest glava (istorijat razvoja helikoptera; konfiguracije; pogonske grupe koje čine deo konstrukcije; podela: za napad i podršku, osmatranje i izviđanje, borbu protiv podmornica; razvrstavanje po zemljama proizvođačima: SAD, SSSR–Rusija, Francuska, Holandija, Nemačka, Južnoafrička Republika, Velika Britanija, Indija, Brazil, Kina, Japan). 
Interesantan deo čine dodaci: oznake ili skraćenice, interne oznake, trenutni sistem označavanja u SAD i naoružanje. 

 Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Vojske Srbije
Autor:  Aleksandar Radić

slika

Brošura VAZDUHOPLOVSTVO I PROTIVVAZDUHOPLOVNA ODBRANA VOJSKE SRBIJE” nudi sažet pregled sto godina duge istorije srpskog vojnog vazduhoplovstva, prikazujući vojnu tehniku koja se koristila i koja se koristi u V i PVO Vojske Srbije. Dvojezična brošura obogaćena je brojnim  fotografijama i tehničko-taktičkim karakteristikama vazduhoplova.

 

MEDICINA

„Biološko oružje – novi pristup u borbi protiv ”
Autori: dr Vladan Radosavljević i dr Goran Bjelojević

slika

Knjiga ukazuje na to kako je u savremenim uslovima moguće suprotstaviti se opasnostima koje biološko oružje može da izazove.

 

Vaskularne anomalije glave i vrata“
autori: prof. dr Srboljub Stošić, dr sc. med. Gordana Anđelić, prof. dr sc. med Tatjana Stošić Opićinal, dr sc. med. Aleksandar Vlahović

slika

Osnovna poruka knjige je shvatanje i izučavanje vaskularnih anomalija. Iako je teorijska podrška postojala u relevantnim medicinskim časopisima, a kako je praksa potvrdila teoriju, nauka je u praksi potvrdila svoje postojanje. Praksa je i u ovoj knjizi pokazala da je osnov svih istraživanja. Drugim rečima: preciznim postavljanjem dijagnoze i izborom odgovarajuće metode lečenja povećaće se uspešnost lečenja vaskularnih anomalija glave i vrata.
Vaskularne anomalije su izazov za planiranje i sprovođenje lečenja, jer pacijenti sa ovim problemom imaju i funkcionalne i estetske smetnje zbog kojih veoma pate. Brojne fotografije, kojima je ilustrovana knjiga, svedoče o postojanju problema, a novi mogući terapeutski pristupi pokazuju da pravovremeno reagovanje i znanje lekara o ovoj problematici mogu da spasu život.             

 

ISHRANA – LEČENjE

„Ishrana – uloga u unapređenju zdravlja i prevenciji bolesti“
autor: dr Slavica Rađen

slika
U štampi

Preventivna medicina ima veliki značaj u razjašnjavanju patofizioloških mehanizama koji su osnova masovnih nezaraznih oboljenja povezanih sa ishranom. Stoga je ishrana značajan činilac prevencije, ali i razboljevanja i ozdravljenja. Preporuke u vezi sa ishranom deo su nauke o ishrani koja se intenzivno i ubrzano razvija i danas široko razmatra. 
Knjiga je podeljena na poglavlja koja se mogu čitati i pojedinačno zato što svako polazi od opštih saznanja i karakteristika entiteta koji se konkretno obrađuju. Opisane su energetske potrebe ljudskog organizma, makro i mikronutrijenti, principi pravilne ishrane, poremećaj ishrane (gojaznost i pothranjenost), kao i najčešća oboljenja: dijabetes, kardiovaskularne i maligne bolesti. 
Knjiga je namenjena studentima medicine, ali i svakodnevnoj lekarskoj praksi u ambulantama gde se ostvaruje kontakt sa pacijentima.

NAUČNO-OBRAZOVNA LITERATURA

Osnovi logistike
Autori: Marko Andrejić, Marjan Milenkov

slika

Potreba da se definišu obim, sadržaj i struktura gradiva koje se izučava  iz predmeta Osnovi logistike na osnovnim akademskim studijama i ujedno pripreme sadržaji za podršku reforme komandno-štabnog usavršavanja za oficire logistike, kao i nedostatak odgovarajućeg udžbenika, rezultirali su ovom obimnom publikacijom. Udžbenikom su obuhvaćeni sadržaji iz kompleksnog predmeta Osnovi logistike, u skladu sa postojećim nastavnim planom i programom, potrebama prakse i savremenim trendovima.
(Beograd, 2012., na srpskom jeziku, 683 str.)

Pravo oružanih sukoba – Međunarodno ratno pravo, Međunarodno humanitarno pravo
Priredio: Aleksandar Mijailović

slika

Namenjena upoznavanju pripadnika oružanih snaga sa propisima i procedurama u pravnim instrumentima međunarodnog prava oružanih sukoba, skkripta su osmišljena kao pomoć i smernice u izvršavanju dužnosti vojnog personala u oružanom sukobu.
(Beograd 2012., na srpskom jeziku, 137 str.)

„Međunarodni aspekt sajber ratovanja“
Autor: mr Mladenović Dragan

slika 
U štampi

Knjiga je u potpunosti originalna, jer u teorijskom fondu i stručnoj literaturi ne postoji veliki broj odgovarajućih radova iz oblasti sajber ratovanja, čak i u globalnim razmerama. Originalnost se ogleda i u stavu autora o novim načinima regulisanja suvereniteta država u sajber prostoru i njegovog pravnog statusa, posebno u pogledu predloga za moguće istovremeno regulisanje sajber prostora zajedničkom baštinom čovečanstva i područjem u potpunom državnom suverenitetu.
Veliki značaj ove knjige ogleda se u naučnom doprinosu u regulaciji vojnih sukoba u sajber prostoru u budućnosti s obzirom na oskudnost prethodne stručne građe iz navedene oblasti, veliku ugroženost svih država od sajber ratovanja i predviđanja da će nakon 2012. godine sajber ratovanje biti toliko izraženo da će ga obavezno uključivati strategije nacionalnih bezbednosti svih država.

 

„Timski rad u sistemu odbrane“
autori: dr Marko Andrejić i dr Obrad Čabarkapa

slika

Primena timskog rada kao nezaobilaznog organizacionog oblika i načina za rešavanje složenih problema nametnuta je složenošću i interdisciplinarnim planiranjem u sistemu odbrane, kao i sve strožim zahtevima koji se postavljaju pred organizaciona rešenja, a u vezi su sa potrebom prakse, zahtevima vremena i savremenim trendovima u oblasti organizacionih nauka i menadžmenta.
Sadržaj je sistematizovan u nekoliko glava: potrebe za primenom timskog rada, izbor članova tima, upravljanje timom i prednosti i nedostaci timskog rada.
Knjiga je početni informativni priručnik za različite upravljačke nivoe u sistemu odbrane, kao i za sve koji timski rešavaju složene probleme.

 

„Vojna topografija“
autor: dr Miodrag Regodić

slika
U štampi

    
Udžbenik je rezultat povezanosti teorijske analize, složene metodologije i geodetske baze. Sadržaj je zasnovan na činjenicama i vojnoj struci, a sa geodetskog i topografskog stanovišta na nauci.
Materija je sistematizovana u poglavlja, objašnjen je zadatak vojne topografije, pojmovi o Zemlji kao planeti, kartografske projekcije i topografske karte i merenja, orijentacija na zemljištu i procena zemljišta, geotopografski materijali i aerofoto-izviđanje.  
Udžbenik je bogato dokumentovan slikama, grafičkim i tabelarnim prikazima i originalnim kartografskim materijalom.

 

„Vojna geografija 1“
autori: dr Ljubomir Gigović i dr Dragoljub Sekulović

slika
U štampi

Udžbenik je zasnovan na dostignućima vojnih nauka i prakse, kao i drugih srodnih nauka. Uvažava zahteve koncepcije i doktrine odbrane, a u funkciji materije su i karte, tabele, grafikoni i šeme.
Sadržaj je podeljen na tri oblasti (vojnogeografske karakteristike matematičko-geografskih, fizičko-geografskih i društveno-geografskih činilaca Srbije) od kojih svaka sadrži nekoliko poglavlja (geografski, vojni i relativni položaj Srbije; karakteristike reljefa, klime, kopna, voda i vegetacije, pedološki i geološki sastav kopna; obeležja stanovništva, naselja, karakteristike saobraćaja i privrede).

„Zaštita životne sredine“
autori: dr Mladen Vuruna, dr Saša Bakrač, dr Milutin Lješević, dr Miško Milanović

slika

U štampi

Životnu sredinu različito tumače pojedinci, grupe, pa i društvo. Poznavanje elemenata i faktora životne sredine, tumačenjem njenih pojava i procesa, kao i analizom uzročno-posledičnih veza svih činilaca, ali i usvajanjem saznanja, opažanjem i učenjem, životno okruženje može se oplemeniti i zaštititi od negativnih uticaja.   
Udžbenik je nastao iz višegodišnjeg iskustva autora, a složenost problema životne sredine, kao i pitanja iz teorije i praktičnih saznanja, uslovila su koncipiranje sadržaja.
Tekst je sistematizovan u nekoliko poglavlja: razvoj saznanja o životnoj sredini; čovek i biosfera; ekološki faktori; zagađivanje vazduha, vode i zemljišta... ali i vaspitno-obrazovni proces zaštite životne sredine.

GEOPOLITIKA

„Zajednica bezbednosti u regionu OEBS-a“
Autor: mr Miroslav Glišić

slika

Knjiga istražuje razvoj zajednice bezbednosti na geografskom prostoru od Vankuvera do Vladivostoka u vezi sa razvojem diplomatije sveobuhvatne bezbednosti u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju.  

 „Vojna strategija SAD – juče, danas, sutra“
Autor: dr Todor Mirković

slika

Kao rezultat dugogodišnjeg praćenja i izučavanja američke vojne politike, strategije i taktike, ova knjiga predstavlja nezaobilazno štivo za sve one koji žele da se detaljnije obaveste o ovoj temi.

ISTORIJA

Vojnoobaveštajna služba u Srbiji
Priredio: Uređivački odbor

slika

Priređivači (brigadni general Dragan Vladisavljević,  dr Aleksandar Životić, pukovnik Nikola Božić, pukovnik u penziji Predrag Stanković, potpukovnik Slobodan Novaković, major Dragan Savić, mr Snežana Đokić, mr Snežana Vukadinović Šundrić)  su na svetlo dana izvukli ljude iz senke – vojne obaveštajce – koji su davali izvanredan doprinos da pobede na bojnom polju budu ubedljivije, a porazi  manje bolni. Monografija prati istorijski razvoj te službe, a u prilozima su prikazani rukovodioci službe, vojni izaslanici, vojne misije i izaslanstva Kraljevine Jugoslavije od 1941. do 1945. godine, i, posebno, obaveštajci odlikovani Ordenom narodnog heroja. Knjiga jobiluje istorijskim podacima, ali i skicama iz života nekih od najpoznatijih i najuspešnijih srpskih obaveštajaca. Monografija je bogato ilustrovana fotografijama i dokumentima iz vojnih arhiva, od kojih mnogi do sada nisu bili dostupni javnosti.
(Beograd 2012, na srpskom i engleskom jeziku, 133 str.)

„ Balkanski ratovi 1912–1913 – Rad srpskog vojnog saniteta“
Autor:  prof. dr Aleksandar Nedok

slika

Monografija prikazuje rad vojnog saniteta u toku balkanskih ratova s Turskom i Bugarskom, čime se uspostavlja željeni kontinuitet sa ostalim monografijama o radu vojnog saniteta u Prvom svetskom ratu. Sa izlaskom ove monografije srpski vojni sanitet najzad stiče svoju celokupnu istoriju od 1832. do 1918. godine.

 

„Srpski vojni sanitet u Balkanskim ratovima“
Autori:  prof. dr Branislav Popović, dr Veljko Todorović

slika

Knjigu čini dvanaest radova eminentnih stručnjaka koji su predstavljeni na naučnom skupu na temu „Rad vojnog saniteta u Balkanskim ratovima 1912–1913”, koji je održan povodom stogodišnjice uspešnog Saveza balkanskih zemalja (Srbija, Crna Gora, Grčka i Bugarska) i početka borbe za oslobođenje Balkana od osmanlijskog ropstva, što je detaljnije obrađeno u određenim radovima iz sadržaja ove knjige.

 

„Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo 1942–1992“
Autor:  dr Bojan Dimitrijević

slika

Knjiga je objavljena u suizdavaštvo sa Institutom za savremenu istoriju i predstavlja jasan i iscrpan pregled svih značajnih datuma, događaja, tipova aviona i, pre svega, ljudi koji u kontinuitetu određuju istoriju Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva.

„Moć i uticaj vojne diplomatije (misije Vladimira Velebita 1943–1945)“
Autor: dr Milan Terzić

slika 
U štampi

Na osnovu istražene građe mnogobrojnih arhiva autor je obradio temu o borbi vojne diplomatije partizanskog pokreta, za vreme i posle Drugog svetskog rata, za međunarodno priznavanje „nove” Jugoslavije. Ta borba se vodila u okviru savezničke misije, a predstavljala je delatnost vojne misije Vrhovnog štaba NOVJ na Zapadu.
Događaji nisu rekonstruisani odvojeno, izolovano od opšteg konteksta i okolnosti, ni unutrašnjih i ni međunarodnih.
Poseban kuriozitet i vrednost knjizi daju intervjui koje je autor vodio sa Vladimirom Velebitom i Milovanom Đilasom, članovima vojnih misija. Njihova sećanja, uspomene i utisci o ljudima i događajima vredan su istoriografski izvor.     



VOJNA PUBLICISTIKA

„(Pre)živeti u prirodi“ (1)
autor: Zvonko Pešić

U pripremi

Ovom knjigom pokreće se edicija o životu i preživljavanju u prirodi.
Danas kada čovekove ideje i mašta, uz nove tehnologije, sve više dominiraju savremenim životom, osnovna znanja o prirodi i snalaženje u teškim situacijama zahtevaju poznavanje pravila, zakonitosti i veština da bi se preživelo, pre svega u prirodi.
Budući da savremene kataklizme opominju, a da je u središtu svakog napretka čovek, opstanak u teškoj situaciji ponekad može zavisiti i od adrenalina pozitivnog avanturizma, ali pre svega od čovekove snalažljivosti, spremnosti, veštine i znanja.
U koncipiranju sadržaja vodilo se računa o univerzalnim pravilima za  opstanak i preživljavanje u prirodi, ali i o specifičnostima podneblja Srbije. Obrađeni su: oprema za preživljavanje, smeštaj, kretanje, orijentacija, ishrana, lekovito bilje, ali i lov, zamke, spasavanje i prva pomoć.

FILOZOFIJA

„Hobsova teorija ljudske prirode i perspektive mira i poretka“
Autor: dr Stanislav Stojanović

Knjiga obrađuje uvek aktuelnu i zanimljivu problematiku. Budući da o Hobsu kod nas nema mnogo radova koji su na celovit i produbljen način ostavili značajniji monografski trag, ova knjiga je vredan doprinos našoj filozofsko-političkoj literaturi.
Dominacija prirodnih nužnosti u čoveku, od kojih je želja za što više moći primarna, ne ostavlja  drugu mogućnost osim mogućnosti trajnog i neotklonjivog sukoba u prirodnoj egzistenciji ljudi.  Deduktivistički  postupak prožima čitavu Hobsovu političku filozofiju i autor pronicljivo izlaže originalnost njegove elaboracije.

„Mudrost i mač“
Autor: dr Ilija Kajtez

slika

Misliti suštinski o pitanjima ljudskog trajanja, društveno-istorijskim i ontološkim zagonetkama znači nužno biti u odajama filozofije i duhovnom bratstvu sa mudracima sveta. Nažalost, naš užurbani svet olako okreće leđa mudrosti vekova, misleći da i bez pomoći velikana uma može da reši tajne nemirnog sveta. Gotovo sve mudro već su rekli filozofi na čijim plećima stoje vekovi i današnje generacije