110 godina Udruženja ratnih dobrovoljaca
Svečanom akademijom u Domu Vojske obeleženo je 110 godina od osnivanja Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912 – 1918. godine, njihovih potomaka i poštovalaca i 85 godina „Dobrovoljačkog glasnika“, časopisa koji čuva sećanje na junake oslobodilačkih ratova Srbije.
Pored predstavnika Generalštaba Vojske Srbije, ministarstava kulture i informisanja, spoljnih poslova i rada i socijalne politike, Srpske pravoslavne crkve, Kancelarije za dijasporu i Srbe u regionu, akademiji su prisustvovali predsednici srodnih udruženja iz Crne Gore i Republike Srpske, udruženja boraca, ratnih vojnih invalida, Kluba generala i admirala i mnogobrojni poštovaoci dobrovoljačkog pokreta u Srbiji.
Ističući da je tradicija dobrovoljnog pristupanja srpskim ratnim jedinicama vezana za najraniji period nacionalne borbe za slobodu, predsednik Saveza udruženja ratnih dobrovoljaca dr Vidoje Golubović rekao je da su mnoga slavna imena srpske istorije, kulture, politike, umetnosti obeležila dobrovoljački pokret.
- Personifikacija dobrovoljačkog pokreta u Srbiji svakako je Vojvoda Vuk, ali su mu pripadali i mnogi pesnici, naučnici, pisci. Najpoznatiji je Mihajlo Pupin, koji je organizovao dobrovoljačke jedinice u Americi i slao ih u Srbiju i na Solunski front. Danas se Udruženje ratnih dobrovoljaca bavi izdavanjem publikacija o pokretu koji je značajno doprineo oslobođenju Srbije u nekoliko ratova početkom 20. veka, istraživačkim radom u toj oblasti, održavanjem brojnih ratničkih grobalja i spomen obeležja u Srbiji, ali i u drugim krajevima Evrope, u kojima je Srbin branio mir i svoju slobodu, rekao je Golubović.
Pored značajnog jubileja, svečanom akademijom je obeleženo i 85 godina od izlaženja prvog broja „Dobrovoljačkog glasnika“, časopisa koji je na svojim stranicama donosio tekstove i svedočenja o žrtvama i herojskim podvizima dobrovoljaca koji su Srbiji, bez premišljanja, poklonili najvrednije što su imali – život.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt