31.03.2023

Nesvakidašnje veče kamerne muzike u Kruševcu i Beogradu



Umetnički ansambl Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ je za ovu nedelju, u okviru prepoznatljivog ciklusa „Odabrali smo za vas“, priredio Veče kamerne muzike. Zapravo, radi se o dve večeri - identičnim koncertima koji su ovog puta predstavljeni ne samo beogradskoj, već i kruševačkoj publici, u Velikoj sali Narodnog muzeja. Na programu su se našla Hendlova „Pasakalja“, koju je za violinu i violu obradio norveški kompozitor Johan Halvorsen i poznati Šubertov kvartet br. 14 u de-molu „Smrt i devojka“.


 
Pasakalja je atraktivna obrada Hendlovog finalnog stava iz svite za čembalo u ge-molu (HVV 432) iz 1720. godine, koje je za violinu i violončelo (ili violinu i violu) obradio norveški kompozitor i violinista Johan Halvorsen 1894. godine. Suštinska karakteristika pasakalje je kratka progresija akorda koja se ponavlja iznova kao neprekidna harmonijska osnova za niz improvizacija ili inventivnih varijacija. Nju su izveli sjajni Katarina Marić na violini i Aleksandar Jovanović na violi.
 
Zahtevan Šubertov Gudački kvartet br.14 u de-molu su nakon kraće pauze maestralno izneli Igor Vasiljević i Katarina Petrović na violini, Tijana Dimitrov na violi i Anamarija Ilić na violončelu.


 
Ovo delo spaja dva izuzetna kompozitorova talenta: Šubert je imao prirodni instinkt za melodiju i poeziju. Kvartet je napisan 1824. godine, kada je kompozitorovo zdravlje već bilo ozbiljno narušeno, tako da je muzika ispunjena rezignacijom i sveprožimajućom mukom i čežnjom.
 
Naslov kvarteta „Smrt i devojka“ i tema drugog stava preuzeti su iz solo pesme „Smrt i Devojka“,  koju je  Šubert napisao ranije i u kojoj prestravljena devojka moli smrt da je prođe. Ovo remek delo među kvartetima, koje je objavljeno tek tri godine nakon Šubertove smrti, je njegova tužbalica nad sopstvenom sudbinom i vapaj za životom, od koga se oprostio prerano.

Privilegovana kruševačka i beogradska publika umela je da prepozna i velikim aplauzom nagradi impozantnost i kompleksnost ovog Šubertovog dela, jednog od najboljih romantičarskih kvarteta uopšte, u majstorskom izvođenju gudačkog kvarteta Umetničkog ansambla „Stanislav Binički“. Kvartet je publici uzvratio Pučinijevim Hrizantemama koje je odsvirao na bis.
 
photoFOTO GALERIJA