Svečana akademija povodom Međunarodnog dana Roma
Svečana akademija, pod nazivom "Rekvijem za zaboravljene", povodom Međunarodnog dana Roma održana je večeras u Domu Vojske Srbije.
Međunarodni dan Roma obeležava se 8. aprila od 1971. godine kada je u Londonu održan prvi Svetski kongres kada su usvojene odluke o romskoj zastavi i službenoj himni.
Obraćajući se prisutnima državni sekretar u Ministartsvu odbrane Nemanja Starović istakao je jedinstvo srpskog i romskog naroda u najtežim ratnim vremenima.
- Naša zajednička istorija prepuna je stradanja i mučeništva. U tom stradanju, a naročito tokom Drugog svetskog rata mi smo bili jedno, u istim grobnicama smo stradali od iste dušmanske ruke. O tome najbolje govori svetska romska himna posvećena stradalnicima palim od strane Crne legije- rekao je državni sekretar Starović.
On je istakao da je srpski narod mogao da shvati bol i tugu romskog naroda, jer je isto nemilice istrebljivan.
- Srpski narod mogao je da shvati, jer smo stradali zajedno, jedni pored drugih i nažalost jedni sa drugima. Isto smo osećali. Na današnji dan, ja osećam ponos zbog tog našeg jedinstva. Na današnji dan, mi u našoj slobodnoj Srbiji treba da se sećamo upravo tih trenutaka neraskidivog jedinstva u borbi za slobodu naše zajedničke otadžbine Srbije – rekao je državni sekretar Starović.
Potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković rekla je da je romska zajednica neraskidivi deo našeg društva.
- Romska zajednica integralni je deo našeg društva koji je Srbiju smatrao svojom otadžbinom podjednako kao i srpski narod. Vekovima unazad Srbi i Romi na ovim prostorima delili su zajedničku sudbinu, često prožetu velikim stradanjima i tužnim događajima. Teški istorijski momenti dodatno su ojačali prijateljstvo dva naroda. Ovogodišnja akademija pod nazivom "Rekvijem za zaboravljene“ prilika je da probudimo sećanje na sve Rome koji su se rame uz rame sa Srbima i drugim narodima borili i stradali u Prvom i Drugom svetskom ratu, učestvovali u osvajanju slobode i stvaranju boljeg sutra za čitavo čovečanstvo- rekla je ministarka Gojković.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov rekao je da sećanja treba čuvati i boriti se za mir i sigurnu budućnost.
- Sećanja na stradale, nedužne ljude treba da bude uvek opomena i obaveza svih nas da se svakodnevno borimo da se ovakvi zločini i ubijanja nikada ne zaborave, da odlučno odbacujemo sve strategije njihovog negiranja i da u svakodnevnom životu danas sasecamo svake oblike mržnje i nasilja koji su u osnovi svakog zločina. Dužnost i obaveza svih nas, odgovornih članova društva, jeste da pokolenjima koja dolaze iza nas osiguramo budućnost u kojoj vladaju mir, tolerancija, razumevanje i prihvatanje različitosti – rekao je ministar Žigmanov.
Svečana akademija otpočela je muzičkom numerom "Carsko jektanije" u izvođenju mešovitog hora i orekstra Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane "Stanislav Binički". U znak sećanja na Jevreje, Slovene i Rome i sve logoraše koji su stradali u logorima smrti izvedena je numera “Šindlerova lista” kompozitora Džona Vilijamsa i brojne tematske numere poznatih kompozitora.
Poseban osvrt na obeležavanju Međunarodnog dana Roma bio je sećanje na romsko stradanje tokom Drugog svetskog rata. Prema procenama istoričara na teritoriji koju je okupirala nacistička Nemačka ubijeno je čak do 500.000 Roma i Sinta.
Svečanoj akademiji prisustvovali su savetnik ministra odbrane dr Nikola Banjac, predstavnici državnih institucija, diplomatskog kora, verskih i romskih zajednica i brojni gosti.