Ministar odbrane i načelnik Generalštaba na štandu Medija centra "Odbrana"
Petog dana sajma knjiga štand Medija centra „Odbrana” posetili su ministar odbrane Nebojša Rodić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković sa članovima kolegijuma. Oni su tom prilikom prisustvovali procijama dva nova izdanja Medija centra iz oblasti istorije. Reč je o knjigama „Srpska vojska u velikom ratu 1914-1918”, Dušana Babca, i monografija „Dva veka vojske u Braničevu” pukovnika mr Milivoja Pajovića i mr Jasmine Nikolić.
Goste je pozdravio načelnik Uprave za odnose s javnošću pukovnik Petar Bošković, a direktor Medija centra „Odbrana” potpukovnik Slavoljub Marković upoznao ih je sa učešćem te ustanove na 58. međunarodnom sajmu knjiga. Glavni urednik izdavačke delatnosti Medija centra „Odbrana” Dragana Marković istakla je da se među 400 naslova, koji su pripremljeni za sajam, nalazi dvadeset novih knjiga, a među njima su i pomenute dve.
O knjizi „Srpska vojska u Velikom ratu 1914-1918”, koja je aktuelna zbog jubileja kome idemo u susret – sto godina od Prvog svetskog rata, govorili su dr Mile Bjelajac i autor Dušan Babac. Velika epopeja srpske vojske u Prvom svetskom ratu predstavljena je na 306 strana i sa više od 500 fotografija, od kojih su mnoge prvi put objavljene.
Mile Bjelajac je istakao da je izdavač Medija centar „Odbrana” dobio u trajno „vlasništvo” jednog dragocenog autora, a autor je nakon mnogo godina pokušaja da promoviše jedan način prezentacije naše prošlosti ne samo na srpsko-jugoslovenskom prostoru nego i u inostranstvu, našao pravu izdavačku kuću.
Obraćajući se gostima, Dušan Babac je rekao da smatra da je ova knjiga njegovo najznačajnije delo, samim tim što je odala zasluženu počast srpskom vojniku, srpskoj vojsci, koja je podnela u istoriji neponovljenu žrtvu za odbranu i spas otadžbine. Veliki datum, stogodišnjica, bio je povod da ova knjiga bude objavljena ove godine.
Autor je naglasio da je na početku knjige, umesto predgovora, dao dvadeset citata koji govore o tome kakva je to vojska bila kad su se o njoj sa velikim uvažavanjem i poštovanjem izjašnjavali na prvom mestu njeni neprijatelji, a zatim saveznici.
– Ova knjiga razlikuje se od sličnih na ovu temu jer ima detaljan opis naoružanja, uniformi koje su naši vojnici i oficiri nosili, slavom ovenčane zastave, te odličja koja su dobili hrabri borci. Sve to daje celinu koja je spakovana na 300 strana i sa 500 ilustracija. Neke su poznate, neke manje poznate, a neke su prvi put objavljene. Legende ispod fotografija i ilustracija prevedene su na engeleski jezik –istakao je Babac.
Monografiju „Dva veka vojske u Braničevu” predstavili su dr Bojan Dimitrijević, koji je napisao jedno poglavlje u toj knjizi, i jedan od autora pukovnik mr Milivoje Pajović. Braničevo je kraj koji je izuzetno bogat vojnom istorijom, jer je tu 1830. osnovana Garda, potom vojna bolnica, vojna muzika, a tu su začeci vojne akademije.
– Kao osnova za ovu knjigu poslužila je izložba koju je pukovnik Pajović napravio sa direktorkom lokalnog arhiva pre nekoliko godina. Zanimljivo je što je pukovnik Pajović našao jedan dokument iz 1826. o početku obuke u požarevačkom garnizonu i mislim da je to jedan od najstarijih dokumenata o modernoj srpskoj vojsci, i jedan od njenih kamena temeljaca. Mislim da je to najveća vrednost ove knjige. Knjiga je pisana na srpskom i engleskom jeziku, a na kraju je i CD sa istim materijalom – istakao je dr Bojan Dimitrijević.
O knjizi, koja je promovisana pre par meseci u Domu vojske u Beogradu, a nedavno i u Spomen sobi u kasarni „Pavle Jurišić Šturm” u Požarevcu govorio je i autor, nekadašnji komandant garnizona Požarevac, a danas načelnik Centra za mirovne operacije Vojske Srbije. On je rekao kako su Požarevac i Braničevski okrug izvorište moderne srpske vojne istorije.
– Požarevački kraj je dao čitavu plejadu oficira u srpskoj i jugoslovenskoj vojsci, a među njima i Milivoja Stojanovića Brku, legendarnog komandanta Gvozdenog puka, Kostu Protića, potonjeg načelnika Generalštaba Srpske vojske i ministra odbrane. Iz Požarevca je i Jovan Dragašević, đeneralštabni pukovnik, takođe načelnik Generalštaba srpske vojske. On je govorio da je "svaki narod slavan koji imade slavnih dela, a može ostati bez slave ako se ta dela ne prikupe i ako se ne metnu u istoriju, kao čuvar narodnog života, odakle treba da je pokolenja uzimaju, da se prema tim slavnim delima vladaju i da tako stvaraju nova pokolenja” –rekao je pukovnik Pajović.
Na kraju promocije, pukovnik Petar Bošković uručio je ministru odbrane i načelniku Generalštaba potpisane knjige „Srpska vojska u Velikom ratu 1914-1918”.
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt