Promocija naslova iz edicije "Priručnici i vodiči"
Medija centar Odbrana danas je na 58. međunarodnom sajmu knjiga predstavio svoja tri izdanja iz edicije "Priručnici i vodiči". Reč je o knjigama "Preživeti u prirodi" autora Zvonka Pešića, "Ishrana" (uloga u unapređenju zdravlja i prevenciji bolesti), Slavice Rađen i " Vojni muzej Beograd", koautora Predraga Lazetića i Anđelije Radović.
Priručnik " Preživeti u prirodi" nekadašnjeg direktora kuće Odbrana, pukovnika u penziji Zvonka Pešića, pisana jednostavnim i prijemčivim jezikom, govori kako opstati u uslovima na koje nismo navikli, živeći urbanim životom današnjice. Govoreći o svojoj knjizi Pešić, dugogodišnji izviđač, istakao je da je ona spoj različitih iskustava, skautskog i vojničkog, ali i praktičnog, životnog.
- Moglo bi se reći da sam materijal za ovu knjigu prikupljao poslednjih 50 godina, radeći i živeći u uslovima koji su veoma kompatibilni prirodi. Knjiga nimalo nije teorijska nego je upravo praktična, sa mnogo saveta, ilustracija i uputstava kako preživeti u prirodi. Autor je najavio još tri knjige iz ove edicije koje će se baviti ostalim oblastima značajnim za preživljavanje čoveka u prirodi.
Izdanje "Ishrana" (uloga u unapređenju zdravlja i prevencijui bolesti) autorke Slavice Rađen, kako se moglo čuti, namenjena je ne samo lekarima i studentima medicine već i običnim ljudima čiji je moto - bolje sprečiti nego lečiti.
- Knjiga govori o najčešćim greškama i zabludama koje se tiče ishrane. Najveći problem danas, za razliku od nekih drugih vremena, jeste upravo suficit hrane koja se unosi, čiji je najveći pokazatelj gojaznosti, koja je danas i kod dece veoma primetna. Uz smanjenu fizičku aktivnost gojaznost predstavlja jedan od najvećih zdravstvenih problema današnjice.
Autorka je istakla da se rade mnoga istraživanja u tome kakva je danas optimalna ishrana i da je cilj pomiriti korist i zadovoljstvo unošenja hrane.
- Koliko je ishrana danas bitna govori i to što u terapiji danas postoji pravac - medicinska nutritivna terapija, a ako bismo morali da formulišemo tri osnovna principa zdrave ishrane, onda bi to bili redovna ishrana, raznovrsnost hrane uz unošenje svih vrsta namirnica i individualna prilagođenost, čija je mera i crvena linija- stepen gojaznosti.
- Knjiga,svojevrsni katalog, "Vojni muzej Beograd", autora Predraga Lazetića i Anđelije Radović, predstavlja odličan vodič za upoznavanje ove eminentne institucije koja je, posle Narodnog muzeja, najstarija ustanova ove vrste u Srbiji. Govoreći o istoriji Vojnog muzeja, jedan od autora Predrag Lažetić istakao je da je knjiga pokušaj da se ova hronologija ukratko predstavi, a da je muzej, kao i srpski narod, imao periode stradanja i uzdizanja.
Anđelija Radović je posebno apostrofirala najznačajnije zbirke i predmete kojima Vojni muzej raspolaže i podsetila da on objedinjava sve kategorije koje danas postoje u muzeologiji.
- 33.000 predmeta u 12 različitih zbirki, kao svedoci vremena iz koga datiraju. Nekad oružje junaka a danas svedočanstvo o jednom vremenu- rekla je koautorka svojevrsnog kataloga "Vojni muzej Beograd".
- O nama
- Odbrana
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Foto-dokumentacija
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt