07.09.2023

Predstavljena knjiga o mačvanskoj porodici Smiljanić



U Atrijumu Doma Vojske u Beogradu javnosti je predstavljena knjiga, porodični roman, „Mačvanka”, autora mr Slobodana Smiljanića, advokata iz Šapca. Napisana na temelju kako sopstvenog iskustva, tako i autentičnih priča rođaka i prijatelja „kojima se može verovati“, romansirana saga o porodici Smiljanić i njenim najbližim srodnicima predstavlja dragoceno svedočanstvo o neuništivoj snazi srpskog naroda opredeljenog da istraje i preživi u Mačvi, jednom od najstradalnijih jugoslovenskih područja tokom dva svetska rata.
 
 
U četrdesetak poglavlja, od PROLOGA, do EPILOGA, autor daje sliku stradanja Mačvana, posebno porodica Smiljanić i Stanković, pod austrougarskom okupacijom, teškog i neizvesnog seoskog života u novostvarenoj Jugoslaviji, tokom kratkotrajnog zatišja između dva rata, a zatim opisuje i tragične događaje za vreme revolucije i građanskog rata od 1941. do 1945. godine. Više puta uništavana i nanovo građena mačvanska sela opstala su uprkos svemu. Ni u slobodi, posebno tokom posleratne izgradnje i obnavljanja zemlje, nije bilo lako. U teškom i neizvesnom vremenu, kad su za preživljavanje potrebne i nadljudske moći, na proveri su ljudski karakteri, porodične veze i odnosi, na teškom ispitu su socijalni i duhovni obrasci.
 
 
O svemu tome, o neizvesnom životu u mačvanskim selima, o brojnim, uglavnom iznenadnim i neželjenim, prilikama za dokazivanje hrabrosti, čojstva, plemenitosti, a najpre ljudskosti, piše u svojoj knjizi o porodici Smiljanić šabački advokat mr Slobodan Smiljanić. Ne štedeći nikoga, ne izuzimajućn nikoga, opisujući sudbinu i karaktere generacija Mačvana, a napose porodice Smiljanić iz Mačvanskog Belotića u dužem vremenskom periodu, autor prati životni put Kristine Smiljanić, junakinje ovog uzbudljivog i interesantnog proznog dela.
 
Predstavljajući nam život i izazove Mačvana u različitim razdobljima, autor je opisivao i sebe, kao na dlanu nam pružao i svoj karakter i svoja pregnuća. Razmišljajući o svojim precima, autor je između redova govorio i o svojim potomcima, pažljivo negujući ono najbolje u ljudima i s pravom očekujući da i naredne generacije budu dostojne mesta na kome žive. Jer ima nešto u Mačvi, nešto u tom tlu koje im daje snagu da istraju i izdrže i MOBILIZACIJU i OKRŠAJE i ZLE KOBI i DEOBE i PRIZNANjA i RAĐANjA I UMIRANjA...
 
 
Sva zbivanja i sudbine koje obeležavaju bilo koju porodicu u Mačvi, nisu mimoišle ni Smiljaniće. Srećom, njihove odnose imao je ko da zabeleži i učini ih manje ili više bliskim svim ljubiteljima dobre knjige.
 
Kroz autentične, iskrene i ponekad zbunjujuće priče o jednoj porodici, dobili smo dragoceno istorijsko štivo o svakako neuništivom i herojskom duhu naroda spremnog na žrtvovanje i plaćanje visoke cene opstanka na raskrsnici puteva, na raskrižju između istoka i zapada.  
 
 O knjizi „Mačvanka“ govorili su istoričar Dejan Živanović, pisac recenzije, novinar Ljubiša Đukić i autor. U muzičkom delu promocije koju je vodio Jovan Rukavina, književnik iz Šapca, nastupili su guslar Milutin Gvozdenović i Mina Đukić, vokalni solista Folklornog ansambla „Đido” iz Bogatića.