Predstavljena tri naslova izdavačke delatnosti Medija centra"Odbrana"
Pretposlednjeg dana Sajma knjiga, na štandu Medija centra „Odbrana“ predstavljene su tri knjige - „Vazdušni rat nad Srbijom 1999. godine“ autora dr Bojana Dimitrijevića i general-majora Jovice Draganića, „Borbeni mlazni avioni“ Dragana Cvetkovića i „Stubovi evropske bezbednosti na početku 21. veka - NATO i Evropska unija“, mr Save Savića.
Knjiga „Vazdušni rat nad Srbijom 1999. godine“ predstavlja hronološki postupno, faktografski bogato i metodološki dosledno delo monografskog tipa. Dovoljna istorijska distanca omogućila je autorima poziciju objektivnijeg sagledavanja jednog atipičnog sukoba sa izrazitom tehnološkom disproporcijom protivnika, u uslovima potpunog borbenog okruženja vojno inferiornije strane.
Na promociji je rečeno da su mnogi autori taj događaj na različite načine objašnjavali, prikupljajući različitu građu.
- Ono što smo mi, kao autori, hteli ovom knjigom, pre svega, jeste da sagledamo uzroke i događaje koji su prethodili 1999. godini, počev još od raspada SFRJ. Obratili smo pažnju na iskustva koja su NATO snage sticale tokom tih godina i primenile 1999. Knjiga prati sprovođenje agresije NATO zemalja, a pažnju smo obratili i na literaturu koja je o tome kasnije svedočila. Uz sve ono što su preduzimale naše odbrambene snage dobili smo, verujemo, vredno svedočanstvo o ratnoj 1999. i vazdušnom ratu nad Srbijom – istakao je general Jovica Draganić, govoreći o knjizi.
Dr Bojan Dimitrijević naglasio je da je ova knjiga bila svojevrstan izazov za istoričare, jer je vremenska distanca od događaja o kom se govori i dalje mala.
- Poželeli smo da napravimo otklon od ranije literature na ovu temu i da ponudimo jednu celokupnu analizu rata 1999. godine obrativši pažnju na one izvore koje su drugi autori zanemarili. Ja kao istoričar sakupljao sam podatke vezane za taj rat, a general Draganić doprineo je svojim vojničkim iskustvima iz prve ruke. Glavni problem pri pisanju bio je metodološke prirode, a odnosio se na to kako nazvati taj sukob. Kod nas je bio odomaćen naziv agresija, strani mediji i oružane snage oslovljavaju ga sa operacija, a mi smo se opredelili za najkonvencionalnije rešenje, i termin „rat“ – rekao je Dimitrijević izrazivši nadu da je uz generala Draganića, kao autor uspeo na pravi način da prikaže slojevitu i kompleksnu strukturu rata 1999. godine, ali i svega što mu je prethodilo.
Delo „Borbeni mlazni avioni“ Dragana Cvetkovića namenjena je širokom krugu ljudi koje interesuju avioni, a posebno mlazni borbeni avioni, i onima čija je to struka ili su zaljubljenici u ovu vrstu letelica. Nastojalo se da se materija izloži na što popularniji način, kako bi bila dostupna i čitaocima sa manjim predznanjem iz ove oblasti. Opisana su ukupno 203 mlazna borbena aviona, a oni su razvrstani po zemljama koje su njihovi proizvođači.
Autor je na promociji istakao da je njegova knjiga delo večitog zaljubljenika u vazduhoplovstvo, i da je kao takva namenjena onima koji gaje istu tu ljubav.
- Knjigom je obuhvaćen jedan široki istorijski splet iz oblasti mlaznih aviona, i u njoj je dat hronološki razvoj ovih letelica, od nemačkih iz Drugog svetskog rata do ovih najnovijih. Skoro šest stotina fotografija i detaljna objašnjenja za više od stotinu aviona čini ovo delo jedinstvenim, i zato mogu neskromno poručiti da još jedna takva knjiga ne postoji – naglasio je Cvetković, dodajući da je na prikupljanju materijala radio godinama uz želju da svoju ljubav prema avionima i vazduhoplovstvu prenese na naredne generacije.
Prisutnima na promociji obratio se i autor knjige „Stubovi evropske bezbednosti na početku 21. veka - NATO i Evropska unija“ mr Sava Savić, zahvaljujući izdavaču Medija centru „Odbrana“ i svima koji su mu pomogli u radu na delu čiji je osnovni cilj, prema njegovim rečima, opšti doprinos razumevanju savremene evropske bezbednosne arhitekture sa aspekta organizacije, sposobnosti, mesta, uloge i uticaja NATO i EU.
- Osnovni motiv za objavljivanje jedne ovakve knjige jeste nedostatak objedinjene literature o bezbednosnim pitanjima i osnovama Evropske unije i NATO. Neophodno je shvatanje šireg konteksta bezbednosnog zajedništva, kao nove bezbednosne kulture i pristupa obezbeđenju nacionalne, regionalne i globalne bezbednosti, a moja namera bila je da svojim delom doprinesem u tom pogledu – istakao je Savić.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt