Obeležen Dan vojnih invalida Srbije
U organizaciji Udruženja ratnih i mirnodopskih vojnih invalida Srbije u Domu Vojske održana je svečana akademija povodom obeležavanja 150 godina od donošenja prvog Zakona o vojnim invalidima u Srbiji, dve decenije od obnavljanja rada Udruženja RVMI i 100 brojeva informativnog glasila „Vojni invalid“, pokrenutog 1995. godine.
Program obeležavanja započeo je svečanom sednicom Republičkog odbora Udruženja RMVI u Domu ratnih vojnih invalida Beograda, na kojoj su najzaslužnijim članovima uručena godišnja priznanja za nesebičan rad i iskazan entuzijazam. Zatim su, u znak sećanja na donošenje prvog Zakona o vojnim invalidima u Srbiji, položeni venci i cveće na spomenik njegovom donosiocu Knezu Mihajlu na Trgu Republike, a potom je u holu Doma Vojske otvorena i prigodna izložba o vojnim invalidima, koju su pripremili Udruženje RMVI Srbije, Medija centar „Odbrana“ i Vojni muzej.
Bogata kolekcija dokumenata, slika i filmskog materijala, koja predstavlja neprocenjivu vrednost svedoči o tragičnoj prošlosti srpskog naroda na tlu koji, umesto geografije, karakteriše istorija. Ta izložba nije samo nemi jauk vojnih invalida zbog teškog položaja u kome se nalaze heroji brojnih ratova za slobodu na ovom području, već i svedočanstvo o neugaslom patriotizmu i snazi naroda koji se, od Nevesinjskog ustanka, preko mnogih buna, balkanskih i svetskih ratova, pa do poslednjih sukoba i razbijanja zajedničke države, borio samo u granicama sopstvenog etnosa, ne napadajući nikoga i ne ugrožavajući ničiju slobodu.
Pozdravljajući goste svečane akademije, kojoj su, pored ostalih, prisustvovali predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, Ministarstva zdravlja, Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, Udruženja vojnih invalida Slovenije i Republike Srpske, sličnih udruženja Srbije i mnogobrojni vojni invalidi, predsednik Udruženja RVMI Srbije Miroslav Lazović, general u penziji, istakao je da najnovije promene u međunarodnim odnosima i karakteru savremenih ratova otvaraju brojna pitanja i dileme u oblasti pravne zaštite vojnih invalida.
Na kraju svečane akademije usledio je prigodan umetnički program u kome su, uz muzičku pratnju orkestra MO „Stanislav Binički“ učestvovali dramski umetnici Jelena Žigon i Lepomir Ivković, bariton Aleksa Vasić i Ekstra Nena.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt