U Domu Vojske Srbije predstavljen "Ratni album 1914-1918."
U prisustvu predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića, patrijarha srpskog Irineja, ministra odbrane Nebojše Rodića, načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Ljubiše Dikovića i brojnih ličnosti iz kulturnog i javnog života danas je u Domu Vojske Srbije promovisan „Ratni album 1914.1918.“ potpukovnika Andra Popovića.
Reč je o kapitalnoj monografiji izdavačke kuće „Pravoslavna reč“ iz Novog Sada, koja je prvi put objavljena 1926. godine, dopunjena je i ponovo predstavljena javnosti u susret obeležavanju stogodišnjice početka Prvog svetskog rata. Knjigu je uredio književnik Milovan Vitezović, a predgovor su napisali akademik Milorad Ekmečić i predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić.
Predsednik Nikolić, u svom obraćanju, podsetio je da je pre 94 godine potpisano primirije kojim je okončan, do tada najveći sukob u istoriji čovečanstva. On je istakao da je i tada, kao i uvek u svojoj istoriji, pre i posle Velikog rata, Srbija bila na strani pobednika. Predsednik je rekao da se veliki deo istine o slavnom učešću naše vojske i stradanju našeg naroda u Velikom ratu nalazi upravo u Ratnom albumu.
- Njen značaj podvlačimo datumom izabranim za promociju, na međunarodni dan obeležavanja pobede saveznika u Prvom svetskom ratu – rekao je Nikolić i dodao da današnji dan toj foto- monografiji daje širi kontekst i uvršćuje je u istorijsku priču toga doba. On je rekao da je monografija dokaz o istorijskoj istini kakvu nikakva sila nikada neće moći da izmeni.
- Nije nam prvina da se ogrešimo o značajne ljude iz prošlosti koji jesu istorijske ličnosti i kojima dugujemo, ako ne više, makar da se u izdanjima poput ovog setimo njihovog ogromnog dopinosa danas zanemarenoj kulturi sećanja – rekao je predsednik. Nikolić je naglasio da je Srpska vojska imala svest o značaju ratne fotografije i filma i da je tu delatnost čuvala i razvijala.
- Vojnik sa fotoaparatom i kamerom značajan je koliko i vojnik sa puškom. Ova izuzetna spoznaja danas je pretočena u artefakte, dokumenta i svedočanstva o pohodima, junaštvu i golgoti srpskog naroda i vojske – podvukao je predsednik Srbije i zaključio da je fotografija jednako svedok i emotivni doživljaj.
- Ona čuva naše specifično sećanje i dragoceno brani da neki zalutali, zakasneli kuršum današnjih perača savesti ne ubije našu časnu istoriju – rekao je predsednik Republike Srbije.
Patrijarh Srpski Irinej rekao je da se jedino stradanje jevrejskog naroda može meriti sa žrtvama koje je u 19. i 20. veku podneo srpski narod. Patrijarh je podsetio na stravičnu činjenicu da je Srbija u tim ratovima stradala od hrišćanskih, bratskih naroda koji su u nekim delovima naše zemlje počinili nezamisliva zverstva u cilju istrebljenja Srba.
- Dobro je što nas ova knjiga na to podseća, jer mi spadamo u narode koji vrlo brzo zaboravljamo ono što se ne sme zaboraviti i slabo pamtimo ono što se nikada ne sme izgubiti iz vida. Dobro je što nas je ova knjiga podsetila na vreme prošlo u kome je srpski narod pokazao veliko herojstvo, veliku istrajnost, ali i velika stradanja. – rekao je Patrijarh Irinej.
O monografiji su govorili, glavni i odgovorni urednik izdanja i direktor „Pravoslavne reči“ Zoran Gutović i akademik Dragoljub Živojinović, istoričar umetnosti Nikola Kusovac i priređivač izdanja, književnik Milovan Vitezović.
„Ratni album 1914.1918.“ predstavlja kratak istorijski pregled Prvog svetkog rata i događaja koji su mu prethodili. U njemu se nalazi mnoštvo fotografija, skica, slika, karti sa objašnjenjima najvažnijih događaja iz rata, a sve to na srpskom, engleskom i franscuskom jeziku. Na fotografijama se, pored poznatih ličnosti iz tog doba nalaze i brojni detalji stradanja običnih ljudi i civilnih žrtava kao i detalji sa linije fronta.
Monografija „Ratni album 1914.1918.“ predstavlja jedno od najupečatljivijih izdanja koja se bave Prvim svetskim ratom na ovim prostorima.
Promociju je vodila je glumica Ljiljana Blagojević, a u umetničkom delu programa učestvovali su glumac Lazar Ristovski, pijanista Nikola Rackov i vokalni solista Ranko Jović.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt