Knjiga o greškama obaveštajnih službi
U Domu Vojske Srbije predstavljena je knjiga „Greške i zataškavanja vojnih obaveštajnih službi“ pukovnika Džona Hjuz-Vilsona, britanskog obaveštajca, u izdanju Albion buksa. O knjizi su govorili general-pukovnici u penziji Branko Krga, bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije i Aleksandar Dimitrijević, bivši načelnik Uprave vojne bezbednosti VJ i pukovnik u penziji Branislav Anočić, prevodilac dela za srpsko tržište.
Ističući da vladavina informacijama, onome ko ih poseduje, daje mogućnost i moć da odlučuje, autor u dvanaest poglavlja navodi primere pogrešnih odluka, prouzrokovanih nedovoljnim, nedovoljno proverenim, pogrešnim, ili čak obmanjujućim podacima obaveštajnih službi, uglavnom, razvijenih zemalja.
Bivši obaveštajac insajderskim, hirurški preciznim pokretima, obavlja vivisekciju događaja koji su, svojevremeno, dotakli, ili prouzrokovali tragične posledice, ne samo za pojedine zemlje, već i ceo svet. Analizira obaveštajne uspehe jedne, uz istovremene promašaje druge strane, u pripremama iskrcavanja saveznika u Normandiji, „Dan D“, napadu na Sovjetski Savez, plan „Barbarosa“, pasivnost SAD uoči napada na Perl Harbur, njihov neuspeh u Vijetnamu, obaveštajne zablude i nedoumice u Izraelsko-arapskom ratu, promašaje obaveštajaca tokom Foklandskog rata, obmane uoči i za vreme sukoba Iraka i Kuvajta u Zalivskom ratu i na kraju, bauljanje u mraku pre i posle terorističkog napada na Svetski trgovinski centar.
Na greškama se uči, ali su neke od zabluda, grešaka i promašaja previše dramatični, da bi se dozvolilo njihovo događanje. To je aksiom oko kojeg se u obaveštajnom radu sve vrti, aksiom koji opravdava postojanje i aktivnost obaveštajnih službi. Ipak, neke zablude i greške ne mogu se izbeći. Zbog toga autor na zanimljiv i ilustrativan način daje primere zabluda i obmana iz kojih se može i mora učiti.
Sagledavajući greške obaveštajnih službi kroz istorijsku prizmu nastanka i razvoja događaja na koje su imale uticaja, britanski obaveštajac osvetljava neke od ključnih faza u razvoju obaveštajne službe. Svaka od tih grešaka, bila slučajna, ili izazvana obmanama protivnika, upravo zbog manje, ili više, tragičnih posledica dovela je do reformi obaveštajnih službi pojedinih zemalja.
I kao što su bile tragične, greške su, istovremeno, bile i poučne, tvrdi autor. S obzirom na iskustvo koje poseduje i koje nam je, bar delom, preneo u knjizi, nema razloga da mu ne verujemo. Uprkos profesiji o kojoj govori.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt