06.02.2025

Otvorena izložba „Armijski đeneral Krsta Smiljanić“



U Maloj galeriji Doma Vojske Srbije u Beogradu danas je otvorena izložba „Armijski đeneral Krsta Smiljanić“ u organizaciji Biblioteke „Ljubiša R. Đenić” iz Čajetine i Medija centra „Odbrana“, koju će posetioci moći da vide do 1. marta 2025. godine.



Izložbu je idejno osmislila Snežana Đenić, istoričarka i muzejska savetnica, ujedno i direktorka Biblioteke, koja je ovom postavkom od preko 40 fotografija i dokumenata uspela da dočara ali i pruži uvid u životni put i karijeru jednog od najznačajnijih saradnika vojvode Radomira Putnika u balkanskim ratovima.

Armijski đeneral Krsta Smiljanić nosilac je brojnih domaćih i stranih odlikovanja. Po završetku Vojne akademije u Beogradu 1896. godine, zbog izuzetnih sposobnosti, preveden je u đeneralštabnu struku. Učestvovao je u balkanskim i Prvom svetskom ratu, na odgovornim dužnostima, koje su od njega očekivale domišljatost u realizaciji logističkih zadataka, ali i borbenih, što je pokazao u borbama na Solunskom frontu, gde je komandovao Drinskom divizijom. Nakon Prvog svetskog rata bio je šef Vojne misije u Ljubljani, koja će prerasti u Dravsku divizijsku oblast pod njegovom komandom. Obavljao je dužnost komandanta Treće armijske oblasti u Skoplju i Druge armijske oblasti u Sarajevu. Bio je ban Zetske banovine i kraljev senator sve do penzionisanja 1938. godine.



Snežana Đenić, direktorka Biblioteke i dobitnik priznanja „Zlatna značka“ koji Ministarstvo kulture i informisanja dodeljuje za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture, đenerala Krstu Smiljanića uvrstila je u red onih elitnih vojnih stratega koji su „visoke položaje u vojnoj hijerarhiji postigli isključivo svojim zalaganjem, radom i jednom časnom službom svom narodu i otadžbini.“

„On nikada nije bio dinastički oficir. Nije pripadao nijednoj vojnoj hunti, ni Crnoj, ni Beloj ruci, kao što nije bio ni član kamarile, i bilo kojeg drugog klana. Položio je zakletvu četvorici vladara, i časno im je služio, ali smatrao je da se ta zakletva jedino polaže pred svojim narodom i pred svojom otadžbinom“, napomenula je gospođa Đenić, smatrajući da veličina njegovog vojničkog duha leži u neprikosnovenosti njegovog karaktera.



Navodeći reči đenerala Krste Smiljanića, da je „sudbina našem narodu dodeljivala čas dobre i srećne, čas teške i mučne dane, ali se nikad nije izgubila nada“, načelnica Galerije Doma Vojske Srbije Jelena Knežević obratila se posetiocima uverena da je ova izložba pravi način da se ime slavnog vojnika otkrije ispod vela zaborava kojim ga je prekrila istorija.

„Da bi se ime, lik i delo Smiljanića sačuvalo od zaborava organizovana je izložba &39;Armijski đeneral Krsta Smiljanić&39; 2008. godine i od tada do danas predstavljena je u mnogim muzejima, galerijama i ustanovama kulture širom Srbije“, rekla je Jelena Knežević, podsetivši okupljene da je iza đeneralove ličnosti, budući da nije imao bližeg i daljeg potomstva, ostao samo karabin, sablja i gusle koji se čuvaju u spomen-zbirci čajetinske Biblioteke.

Otvaranju izložbe „Armijski đeneral Krsta Smiljanić“ prisustvovao je i direktor Medija centra „Odbrana“ pukovnik doc. dr Miljan Milkić.
photoFOTO GALERIJA