Otvorena izložba "Skriveno blago Doma Jevrema Grujića"
KLIKNITE OVDE ZA VIRTUELNU TURU KROZ GALERIJU !
U prepunoj Galeriji Doma Vojske Srbije, večeras je otvorena izložba „Skriveno blago Doma Jevrema Grujića“, koja otkriva bogatu riznicu umetničkih predmeta iz 18, 19, i 20. veka.
Izložba, koju je otvorio ministar odbrane Nebojša Rodić, zajednički je projekat Doma Jevrema Grujića, Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Centralnog instituta za konzervaciju u Beogradu i Medija centra „Odbrana“.
Prisutnima su se obratili i Lazar Šećerović i Aleksandar Conić, iz Doma Jevrema Grujića, Nela Mićović, v. d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, prof. dr Mila Živančević, direktorka Centralnog instituta za konzervaciju u Beogradu i potpukovnik Slavoljub M. Marković, direktor Medija centra „Odbrana“.
Ministar Rodić istakao je da je izvanrednim trudom i angažovanjem zaposlenih u institucijama koje su učestvovale u projektu posetiocima Doma Vojske omogućeno da u narednih mesec dana uživaju u klasičnoj muzejskoj postavci.
- Imajući u vidu da je naša najznačajnija institucija kulture, Narodni muzej, odavno zatvoren za javnost, izložba „Skriveno blago Doma Jevrema Grujića“ jedinstvena je prilika ne samo da sagledamo istoriju jedne značajne srpske građanske porodice, već i da vidimo izuzetno vredna dela likovne i primenjene umetnosti, staro oružje i arhivsku bibliotečku građu koja svedoči o bogatom kulturno-istorijskom nasleđu našeg naroda. Istovremeno, to je i prilika da se bliže obavestimo o razvoju građanskog društva u Srbiji, političkom životu i diplomatiji, ali i da osvežimo sećanja na prve žureve i večernja okupljanja u čuvenoj diskoteci „Kod Laze Šećera“ krajem šezdesetih godina prošlog veka, rekao je ministar odbrane. On je naglasio da nije slučajno što je izložba uvrštena u program Doma Vojske, nekadašnjeg Ratničkog doma, i to baš uoči Dana državnosti Srbije.
- Jevrem Grujić, istaknuti pravnik, političar, državnik i diplomata, i njegovi potomci, ostavili su dubok trag u izgradnji moderne srpske države i vojske u kulturnom javnom životu. Ovo je, takođe, i prilika da se uz jubileje koje obeležavamo ove godine, povodom 100 godina od Velikog rata, setimo onih čija imena i znamo i ne znamo, ali nas svojim podvigom uče kako se voli svoja zemlja, i kako treba biti posvećen, strpljiv i lojalan u ostvarivanju nacionalnih interesa, rekao je ministar Rodić.
Lazar Šećerović izrazio je zadovoljstvo što otvaranju izložbe prisustvuje „elita Beograda“ – politička, društvena, kulturna i intelektualna. On je istakao da su autori izložbu priredili kako bi rekreirali jedan ambijent srpske viđene kuće kakvih je mnogo bilo krajem 19. i početkom 20. veka, a malo sačuvano.
- Veliki broj ljudi je učestvovao u realizaciji projekta. Ideja je potekla od pukovnika Petra Boškovića, načelnika Uprave za odnose s javnošću Ministarstva odbrane, koji je inicijator zajedno sa Aleksandrom Conićem, uz moju i podršku potpukovnika Markovića. Drago nam je da je izložba izazvala veliko interesovanje i da je dala doprinos prikazivanju naše kulturne baštine, rekao je Šećerović i zahvalio svim učesnicima u realizaciji izložbene postavke, posebno Ivani Vesković, istoričaru umetnosti iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, autoru i kustosu izložbe.
Aleksandar Conić predstavio je izložbu kao „jedinstvenu na više nivoa“.
– Prvi put će veliki broj umetničkih dela, koja do sada nisu izlagana u javnosti, biti prikazana, a jedinstvena je i zbog izuzetne saradnje četiri institucije. Zbirka je nastala spontano tokom 250 godina iz ljubavi prema Srbiji i svojim precima, i negovanja uspomene na njih, a svaki predmet na izložbi priča svoju priču jer je vezan za jedan trenutak, jednu ličnost i istorijski momenat. Hteli smo da pomirimo prošlost i avangardu, rekao je Conić.
Direktorka Centralnog instituta za konzervaciju u Beogradu istakla je da je ta institucija prepoznala istorijski i društveni značaj Jevrema Grujića.
- Želeli smo da pomoću zaštite i konzervacije vrednih kolekcija, koje su formirane tokom dva veka, damo naš profesionalni doprinos i pomognemo da se organizuje sistematska briga za tako važan legat. Članovi instituta bili su oduševljeni podatkom da je svaka generacija potomaka Jevrema Grujića vodila izvanrednu brigu o očuvanju nasledstva, te smo odlučili da pomognemo današnjim potomcima da i dalje nastave da brinu o tome, istakla je profesorka Živančević.
Nela Mićović, takođe, je naglasila da je izložba jedinstvena jer je prvi put predstavljen prvi spomenik kulture u Beogradu, ali na drugačiji način.
- Predstavili smo atmosferu, ambijent, umetniču kolekciju, vredne predmete koje smo preneli iz autentičnog ambijenta kuće u galerijski prostor. Postavka predstavlja nekoliko važnih priča koje čine ovu kuću zaista važnom. Dakle, ovo nije samo izložba umetničkih predmeta nego i izložba o načinu života, modi, estetici i ukusu visoke građanske klase i jedne ugledne srpske porodice, istakla je Mićovićka.
Direktor Medija centra „Odbrana“ pozdravio je veliki broj posetilaca Doma Vojske i napomenuo da postoji odlična saradnja institucija koje su učestvovale u ovom projektu.
- I ovom prilikom je pokazano da dobra ideja nailazi na dobar odjek i svesrdnu podršku, te da posle toga mora biti i kvalitetnog ploda. Nadam se da će Dom Jevrema Grujića, posle ove izložbe, privlačiti veću pažnju prolaznika u Beogradu, rekao je potpukovnik Marković.
Zbirka obuhvata dela najznačajnijih srpskih umetnika – Paje Jovanovića, Uroša Predića, Steve Todorovića, Uroša Kneževića, Arsenija Petrovića, Zore Petrović, Ivana Tabakovića, Đorđa Krstića, zatim upotrebne predmete, stilski nameštaj, diplomatske uniforme, kolekciju starog oružja iz I i II srpskog ustanka, arhivsku građu kao i konceptualno i prostorno zaseban segment zasnovan na fotografijama prve diskoteke na Balkanu, otvorene u Domu Jevrema Grujića 1967. godine.
Posetioci će moći da vide i najstariju sačuvanu venčanicu u Srbiji iz 1856. godine, kako je izgledala Jelena Grujić, prva žena koju je odlikovao jedan sultan, pušku Hajduk Veljka, najviša evropska odlikovanja – orden francuske legije časti, bugarsku carsku krunu, turski zlatni polu mesec, svadbeni dar koji su Stevan i Stana Đirić dobili od kraljice Natalije i kralja Milana Obrenovića, i još mnogo toga.
Izložba „Skriveno blago Doma Jevrema Grujića“, realizovana je zahvaljujući podršci kompanija: UNIQA OSIGURANjE, koja je generalni pokrovitelj izložbe, a pokrovitelji izložbe su: TELEKOM SRBIJA, HEMOFARM FONDACIJA i RAIFFEISEN BANKA.
Tokom trajanja izložbe, otvorene do 15. marta, predviđen je bogat prateći program koji možete pogledati ovde.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt