26.03.2014

Predstavljena monografija „Savremeni tokovi reforme visokog vojnog obrazovanja“



U Domu Vojske Srbije danas je predstavljena monografija „Savremeni tokovi reforme visokog vojnog obrazovanja“, autora, prorektora Univerziteta odbrane u Beogradu, pukovnika prof. dr Jana Marčeka, prof. dr Mirjane Životić-Vanović i pukovnika prof. dr Gorana Dikića.

Promociji su prisustvovali ministar odbrane u tehničkoj vladi Nebojša Rodić, državni sekretar Zoran Đorđević, pomoćnici ministra odbrane i članovi kolegijuma načelnika Generalštaba Vojske Srbije.

O vrednosti monografije i ukupnom značaju reforme visokog vojnog obrazovanja u Republici Srbiji govorilo je dvoje autora i jedan od recenzenata, rektor Univerziteta odbrane general-potpukovnik prof. dr Miodrag Jevtić.

Predstavljajući knjigu koja je pre dva dana izašla iz štampe, prorektor za istraživanje i razvoj Univerziteta odbrane, pukovnik prof. dr Jan Marček, istakao je da je sadržaj koncipiran u šest tematskih celina u kojima se analizira pet faza reforme visokog vojnog obrazovanja, u periodu od 2006. do 2012. godine, koje je ukratko i predstavio.

– Mi danas žanjemo plodove jednog velikog posla koji još uvek nije završen, ali je na dobrom putu. Proces reforme visokog vojnog obrazovanja je započeo kada je kod nas „bolonjski proces“ uzimao maha i naše neuključivanje bi predstavljalo svojevrsnu samoizolaciju i gubitak veze sa akademskom zajednicom u Republici Srbiji – rekao je profesor Marček i dodao da je to iziskivalo potrebu da se na nov način formulišu normativne osnove vojnog školstva i preispita njegova postojeća organizacija.

On je istakao da je osnovni cilj reforme visokog vojnog obrazovanja bila njegova harmonizacija sa sistemom obrazovanja u društvu i stvaranje akreditovane visokoškolske ustanove, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju Republike Srbije i zahtevima sistema odbrane, u kojoj bi se osposobljavali akademski obrazovani oficiri i obezbeđivalo njihovo permanentno usavršavanje u struci.

– Autori monografije se nisu bavili analizom uspešnosti pojedinih faza sveukupne reforme, ali uspešna akreditacija vojnih visokoškolskih ustanova i studijskih programa na sva tri nivoa studija, kao i akreditacija Vojne akademije i Medicinskog fakulteta VMA, kao naučno-istraživačkih institucija, svakako predstavljaju jednu od najznačajnijih potvrda naučne verifikacije uspešnosti projekta reforme sistema visokog vojnog obrazovanja – istakao je jedan od autora monografije.

Govoreći o toku i fazama harmonizacije visokog vojnog obrazovanja sa sistemom obrazovanja u Republici Srbiji, prorektorka za naučno – istraživačku delatnost Univerziteta odbrane i jedan o autora monografije, prof. dr Mirjana Životić-Vanović, u prvi plan je stavila „sasvim lični i emotivni ugao pogleda na reformu visokog vojnog obrazovanja“.

– Pre tri i po decenije, iako smo bili posvećeni svom radu i istom zadatku, mi nastavnici skoro da se nismo ni poznavali. Tada je visoko obrazovanje ove države krenulo stazama standardizacije i merila kvaliteta, harmonizacije sa evropskim prostorom i akreditacije. Naše diplome su postale neprepoznatljive, a naše specijalizacije, magisteriji i doktorati počeli su da budu osporavani, a od nekih čak i neprizanti. To nas je zbližilo i odlučili smo da pokažemo ko smo i da imamo sve potrebne resurse koji ispunjavaju standarde koje zahteva delatnost visokog obrazovanja – rekla je profesorka Životić-Vanović. To je, prema njenim rečima, bio jedini način da na široka vrata uđemo u akademski prostor države, „gde smo i pripadali“.

Govoreći o vizijama daljeg razvoja visokog vojnog obrazovanja u Srbiji, general-potpukovnik prof. dr Miodrag Jevtić, rektor Univerziteta odbrane i jedan od recenzenata monografije „Savremeni tokovi reforme visokog vojnog obrazovanja“, istakao je da nije reč o procesu koji je završen 2012. godine.

– Ideja o formiranju Univerziteta odbrane, kao izraz želje da visoko vojno obrazovanje postane sastavni deo obrazovnog sistema države i dobije legitimitet koji zaslužuje, pojavila se upravo u visokim vojnim školama kao rezultat permanentnog praćenja razvoja sistema obrazovanja u društvu i u evropskom prostoru. Za taj plan bilo je potrebno mnogo rada, znanja i veštine, kako bi se vojno obrazovanje sa svim svojm specifičnostima uklopilo u obrazovni sistem države koji je već kročio u evropski obrazovni prostor – istakao je rektor Univerziteta odbrane .

General Jevtić je rekao da je celokupan sistem visokog vojnog obrazovanja usmeren ka osnovnom cilju - Vojsci Srbije obezbediti profesionalnog visokoobučenog oficira, motivisanog i akademski obrazovanog.

– Već skoro trideset akreditovanih studijskih programa, na sva tri nivoa visokog obrazovanja, uz veliki interes mladih ljudi, i puno uvažavanje rodne ravnopravnosti, ukazuju nam da smo na pravom putu na čemu nam je veliko ohrabrenje i podrška posvećenost našim ciljevima i ministra odbrane Nebojše Rodića kao i menadžmenta Ministarstva odbrane i vojnog rukovodstva zemlje – rekao je general i podsetio da je monografija zapravo trajan dokument u kome su sabrane, sistematično i dokumentovano date, sve faze procesa reforme.

Rektor Univerziteta odbrane istakao je da je jedan od ciljeva objavljivanja monografije, čiji su suizdavači Medija centar "Odbrana" i Univerzitet odbrane, i želja se izbegne zamka, koja se ponekad događa, da važne stvari čuvamo samo u sećanju, a da se danas, na osnovu rezultata postignutih nakon samo tri godine, sa sigurnošću može reći da je budućnost našeg visokog vojnog obrazovanja kvalitet više Ministarstva odbrane i Srbije u celini, i da otvara puteve za bogatu međunarodnu saradnju.

photoFOTO GALERIJA