Predstavljena knjiga "1914 - 2014. Zašto revizija?"
У Свечаној сали Дома Војске Србије данас је промовисана књига „1914 – 2014. Зашто ревизија?“ др Милета Бјелајца, коју Медија центар „Одбрана“ објављује поводом 100. годишњице Првог светског рата.
О књизи, која прва у Србији научно и популарно полемише с трендом ревизије о улози Србије 1914. године, говорили су рецензент проф. др Милан Ристовић, директор Архива Србије др Мирослав Перишић и аутор.
Присутне је поздравио директор Медија центра „Одбрана“ потпуковник Славољуб Марковић и истакао да је књига др Бјелајца прва у Србији која научно и популарно полемише са трендом ревизије о улози Србије 1914. године.
- Управо је то разлог зашто смо одлучили да са овим насловом први пут, за неколико дана, изађемо на киоске, и то представља веома битну новину у нашем пословању, али и захтев времена о који се нисмо оглушили. Данас, на суд јавности, заједно са аутором, стављамо ново дело чиме се придружујемо активностима у обележавању стогодишњице Великог рата, рекао је потпуковник Марковић.
Професор Ристовић нагласио је да један од начина да се научно и рационално „преживи“ 1914. година, и околности које су довеле до свега онога што је произвео Први светски рат, јесте критички аналитички отклон да бисмо пришли поново тој теми са што више научне рационалности.
- То је био један од главних подстицаја аутору да почне овакав нимало лак задатак. Он је покушао да у рационалном броју страница књиге анализира феномен који је нарастао да би у међуратном периоду, у дословном смислу речи, „метастазирао“. Кључна ствар у књизи је уплитање различитих политика у различитим периодима европске историје у оно што би искључиво требало да буде научно-историографско питање. Препоручио бих читаоцима да сами пресуђују о свему што се налази у корицама књиге, на више од 200 страна , рекао је рецензент.
Директор Архива Србије истакао је да документ није историја, али да без докумената нема историје.
- То је нешто што се уочава и прати кроз сва поглавља књиге Милета Бјелајца. Није он први нити једини историчар, међу српским историчарима, који размишља и дискутује о овој теми, али је први и једини који је написао књигу о томе, и на тај начин направио искорак који га уводи у међународну размену знања о теми избијања Првог светског рата. Тему већ 100 година не напушта човечанство, а поводом тог јубилеја се посебно обновљеном снагом тумачи на различите начине – од науке, преко виђења уметничког света до политике, рекао је др Перишић.
Према речима Милета Бјелајца, књига је слика нашег времена и врста полемике са трендом ревизије.
- Као и сваки писац, желео бих да ове сабране научне информације структурисане око неколико најчешћих места спорења, мере учешћа Србије у отпочињању Првог светског рата, наши студенти, колеге и публика ипак прочитају, и да лакше препознају шта им се то нуди или сугерише са рекламираним научним ауторитетом, рекао је аутор и захвалио свим сарадницима и пријатељима који су пружили подршку у објављивању књиге.
Начелница издавачке делатности Медија центра „Одбрана“, уједно и главни и одговорни уредник, Драгана Марковић водила је данашњу промоцију.
Разјашњавајући старе и нове контроверзе о узроцима Првог светског рата, како стоји у поднаслову, књига је делом одговор аутора и издавача на велико интересовање јавности које је подстакао фељтон о теми ревизије оцена о улози Србије 1914. године, објављиван у „Политици“ током децембра 2013. године.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt